AS ile Tanışma ve İş Kaygısı

Herkese merhaba aranızda yeniyim bu platformu bulduğuma çok sevindim , ^-^

çoğu yazıyı okudum ve şimdi sıra yazmaya geldi ^-^  

Öncelikle hikayemi anlatarak başlamak istiyorum(Biraz ayrıntılı yazdım affedersiniz :whistle: )

Hastalıkla tanışmam daha yeni sadece bir ay oldu fakat etkileri ile çok daha uzun zaman önceden geliyorum diyordu sanki.

Şuan yaşım 25 olmasına rağmen 6-7 sene önceden belki daha önceden tam yılı bilmiyorum bu hastalığın bazı etkilerini hissettiğimi düşünüyorum

tabi o zamanlar AS'dan dolayı kaynaklandığını bilmiyordum.Genelde  gece ve soğuk da gögüs ağrısı yaşıyordum ama bu o kadar enderdi ki yılda bir kez ya da hiç olmuyordu ısınınca ağrım geçiyordu, Sadece Bir kez sabah uyandığımda geçmemişti acile gittiğimde kas gevşetici ile ağrımı geçirdiler.Bu belirtiler hastalığımı öğrenmeden çok önceydi asıl hikayem 7 ay önce  koltukta uyuduğumda sabah sırt ve gögüs ağrısı ile uyandığımda oldu,bir kaç doktor dolaştım röntgen çekildi akciğer filmi çekildi fakat bir şey gözükmedi,doktor hafif omurilik eğriliğin var ama bu ağrı yapıcak kadar değil dedi.Daha sonra iş için başka ile geçtim ve orada ağrılarım geçti fakat tutulmalarım başladı özellikle soğukta tüm gövdemi saran bir tutukluk oluyordu nefes almakta  dahi zorlanıyordum ama ısınınca çözülüyordum.Bunun için doktora gittim yine röntgen çekildi her şey temiz sadece hafif boyun düzleşmesi var dedi doktor ve Cabral verdi 3-4 gün kullanınca tutulmalarım geçti.Sitres altında olduğum için bunların kas kasılması olarak algıladım,doktorlarında böyle düşünmesi beni altında başka bir şey aramaya itmedi.Son olarak 1-1.5 ay önce gün içinde fazla eğik durduğum için sırtım daha sonra sağ kalçam ağrımaya başladı fakat bu hafifti 1-2 gün sonra geçti.Bunun üzerinden bir hafta sonra yürüyüşe çıktım fakat eve döndüğümde ateşim çıktı ve kalçama ağrılar girdi,bu ağrılar günden güne arttı yine doktor doktor dolaştıktan sonra mr çekildi ve sağ kalçamda sakloreit oluştuğu gözlemlendi.Bunun üzerine devlette sıra bulamadığım için özele gittim bana AS teşhisi koydu,daha sonra mr çekildiğim doktora gittim oda AS şüphesi ile gen testi istedi ve naprosyn verip bir ay sonra gelmemi istedi,fakat şuan yürümekte zorlanıyorum.

Sosyal fobi ve anksiyeten dolayı uzun yıllar anti-depresan kullandım ve son sene artık ilaçsız hayatıma devam etmek istediğim için ilaçarı bıraktım.Bu hastalığımın atak dönemine girmesinin acaba anti-depresan ile ilişkili olup olmadığından şüpheleniyorum.

Anti-depresan kullanan arkadaşlar bana mesaj atarlar ise çok sevinirim.

Bu hastalığımı öğrendikten sonra kaygılarım çok arttı özellikle bu hastalıkta iş kaybının çok olduğunu öğrendiğim de yıkıldım diyebilirim.Okulu bitirip,askerliğe gidip,daha yeni işe girdiğim bir döneme denk gelmesi psikolojimi yıpratıyor.Özellikle işsizliğin olduğu bu dönemlerde bu hastalık ile nasıl verimli çalışacağım ya da  uygun bir iş bulacağım konusu kafamın içinde dönüyor. 

Şuan yazılmcı olarak çalışıyorum fakat sürekli stres ve mesailer altında bu hastalıkla nasıl idare edebileceğimi bilmiyorum.

Bu konuda tecrübeli abilerimin ve ablalarımın tecrübelerini benimle paylaşmaları beni çok mutlu eder.

MR sonucu: Bilateral sakroiliak eklemlerde,eklem aralıkları normal genişlikte olup eklemi oluşturan sakral yüzeyler düzgündür

Sağ sakroiliak ekleme komşu iliak yüzde yaygın ödem ve postkontrast serilerinde bu alanda belirtgin kontrast tutumu saptanmıştır(sağ sakroileit).

inceleme alanındaki diğer kemik oluşumlarda ve yumuşak dokularda belirgin patolojik sinyal değişikliği izlenmemiştir.

Yorumlar

• Merhaba Cosmos;

Çok geçmiş olsun diyorum öncelikle.  Hastalığımın baya aktif olduğu ve teşhisin konulduğu bir dönemde aynı zamanda ağır depresyon da geçiriyordum.  İki hastalık bir araya geldi ve  benim için çok yıpratıcı bir süreçti.  Ankarada çok tecrübeli bir doktora gidiyorum düzenli olarak.  O bana " depresyon ve bu hastalık sıklıkla bir arada gelir" demişti.  Bir buçuk sene filan 20 mg antidepresan kullandım ama şimdi 10 mg a düştüm.  Çok şükür idare ediyorum.    Okuduğum bazı yazılarda depresyon ve bağırsak sağlığının çok ilişkili olduğu yazıyor.  Bağırsakta yeteri kadar faydalı bakteri yoksa seretonin üretilemiyormuş vücutta.    Bunun için doğru beslenmen gerekiyor.  Bununla ilgili bu sitede çok bilgi var.  Faydalı bakterileri içeren gıdaları(kefir, ev yoğurdu v.b.)bolca tüket ve sağlıksız şeyler yeme.  Spor yapmak da ruh sağlığı ve beden sağlığı için ciddi fark yaratıyor.

Ben bütün bunları elimden geldiğince yapmaya çalışarak ve tabii ki ilaçlarımı düzenli kullanarak hastalığımı kontrol altında tutuyorum.  Tabi ki birçok sıkıntım ve ağrım oluyor ama bu hayatımı devam ettirmeme engel değil.  Hatta sana şunu söyleyeyim bu sene devletteki işimi bırakıp özel sektöre geçtim.  Çok da yoğun bir tempoda çalışıyorum.  Ama yukarıda bahsettiğim dönemde malulen emekli olmayı bile düşünüyordum.  :)) 
    Herkeste iş kaybı olacak diye birşey yok.  Herkeste farklı seyrediyor çünkü.  Zamanla hastalığını en iyi sen ölçeceksin.  Vücudunu dinleyerek ve kendine iyi bakarak zorlukların üstesinden geleceksin.   

Moral bozmak yok anlayacağın güzel kardeşim..
  • cosmoscosmos Yükleniyor... 4 Antalya
    @siswoman öncelikle verdiğiniz güzel öğütler için çok teşekkür ediyorum.Ben birde irritabl bagirsak sendromu denen illet bir hastalığa sahibim.Geçmişte çok sağlıksız beslendim fakat artık yediğim şeylere dikkat etmeye çalışıyorum.Forumdaki diyet bölümündeki yazıları okuyorum bir çok kişi yediklerine dikkat ederek ağrılarını azaltmış.Şuan için biraz şok sürecindeyim bu süreci atlatıp hastalığımla beraber yaşamaya alışacağım ve kaygılarımı atlatacağımı umuyorum  :whistle: 
    Önümdeki süreçte hastalığımın seyrini öğrenip ne iyi gelip gelmediğini de belirlemem gerekecek.

Bu arada devleti bırakıp özele geçmek gerçekten cesaret gerektiriyor özellikle bu hastalığa sahipken cesaretinizi kutluyorum  :omm:

• sevgilersevgiler 779 Eskişehir
    Asitli içecek süt makarna pirinç kızartma unlu mamüller şeker ekmek bunları hayatından çıkartmaya bak.yeşillikler sebze yemekleri ceviz zeytinyağı çörek otu yağı keten tohumu bol su ve mutlaka kemik suyu.çorbalar bunları yemeye başla.zeytinyağı ve tereyağdan başka kullanma.bol hareket.ilaçsız en iyi tedavi.en azından benim için.8 senelik hastayım.ilaç kullanmam alerjim var zaten.ve 1kase ev yapım yoğurda yarımşar çay kaşık zencefil zerdeçal ve karabiber 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı hergün ye.
  • cosmoscosmos Yükleniyor... 4 Antalya
    Merhaba @sevgiler
    cevabın için çok teşekkür ederim dediklerinin birazını şimdiden uygulamaya çalışıyorum,
    özellikle zencefil ve zerdeçal tüketmeye başladıktan sonra ateş ve halsizliğim büyük ölçüde azaldı.
    Hepimize ağrısız günler dileğiyle.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

ymsahin66 hakanaltntrk yunusahin66 tommy13k onderoztrk psodomonas Ruzmay murat50 ozzy merve987 gülistanyuce