Deneyim Aktarımı

Merhaba ben Can 25 yaşındayım, 3 hafta önce periferik spondiloartrit tanısı aldım. Benzer tanı almış olan ya da fikir sahibi olan kişilerle sürecimi paylaşmak ve sorularımı sormak istiyorum. Gruptaki ilk paylaşımım.

DENEYİM
Yaklaşık 7 ay önce sol ayak bileğimin üstünde ağrılarım başladı. Yapılan MR ve muayene sonucu aşil tendiniti ve FHL tendiniti tanısı kondu. Bir hafta kadar sonra diğer ayak bileğimin arkası da ağrımaya başladı. Birçok ortopedi doktoruna gittim, tendinit tanısı hariç bi şey söylenmedi. 1 ay istirahat, buz ve 1 ay fizik tedavi uygulamama rağmen ağrılarım geçmedi aksine her iki dizimde de ağrılar başladı. Daha sonra göğüs kafesi, dirsek gibi eklemlerimde de zaman zaman ağrılar başladı. Gittiğim bir ortopedi uzmanı beni Romatolojiye yönlendirdi. Kan değerlerim normal ve HLA B27 negatif çıktığı için B12, D vitamini ve folik asit yazıp yolladı. 3 hafta önce yeniden başka bir romotolğa gittim. Yapılan röntgen, sakroiliak MR (normal çıktı) ve kan tahlilleri sonucunda aşil ve çevresindeki tendonları tutan "periferik spondiloartrit" tanısı koydu ve Salazopyrin ve Voltaren yazarak bu ilaçları kullanıp 2 ay sonra kontrole gel dedi. İlaçları 3 haftadır kullanıyorum, sadece göğüs kafesimdeki ağrı geçti ancak ayak bileği ve dizlerimdeki ağrılar hala devam ediyor...

SORULAR
Aranızda daha önce benzer semptomlara sahip olan ve/veya periferik spondiloartrit tanısı almış olan birileri var mı?
Şu an kullandığım ilaçlar uzun vadede etki ediyormuş (6 haftadan sonra) bu konuda fikri olan var mı?
Periferik spondiloartritin Ankilozan Spondilitle bir bağı ve alakası var mı?
İlaçlar haricinde alternatif tıp bazlı önerisi olan varsa ve yazarsa sevinirim.
Fizik tedavi ne derecede önemli ve hareketlere ulaşabileceğim bir kaynak paylaşabilir misiniz?

Hiçbir fikrim ve bileğim yok ve internetten kaynak bulmakta da zorlanıyorum hastalık hakkında. Umarım aranızdan biri yardımcı olur ve bu zor günlerde birbirimize destek oluruz. Şimdiden yanıtlarınız için teşekkürler. Direkt olarak ulaşmak isteyen olursa instagram kullanıcı adım: cyclecan

Herkese ağrısız acısız günler diliyorum, dayanışmayla ve sağlıcakla.

Can.

Yorumlar

• cyclecancyclecan Yükleniyor... 2 Tekirdağ
    Bir soru daha: Askerlikle ilgili süreci etkiliyor mu periferik spondiloartirt, kesin bilgilere nereden ulaşabilirim?
  • McKayaMcKaya 2,564 İstanbul
    Spondiloartropatiler (SpA) bazı ortak klinik, radyolojik, genetik özellikleri olan heterojen inflamatuar bir hastalık grubudur. Bazı hastalarda omurga bulguları ön planda seyrederken hastaların bir bölümünde artrit, entezit, daktilit gibi bulgular ön planda seyredebilmektedir. Sizin durumunuzda hastalığınız omurgada değil de diğer bölgelerde. Yani AS olabilir de olmayabilir de. Bunu zaman gösterir.

Yapmanız gereken egzersizlere dair bilgileri spor bölümümüzde bulabilirsiniz.

Spondiloartropati askerliğe engel değil diye biliyorum.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

arsenik deanggirardi alycecaperton cletalrfi millawagstaff zellahoward omercelik FatmaKIRICI frt1970 fakih Erol_Öztürk kezban73 zeyno3301