APOLLO UZAY MEKİĞİ!

Ben haftada bir kaç gün fırsat bulduğumda evin yakınındaki parkta yapıyorum ve çok rahatlıyorum. Yapan arkadaşlarla sonra konuşuruz...

Yorumlar

• Nerden buldun bunu Tutkun:)kendimi o aletin üstünde düşünemiyorum :))
  • bu alete de gerek yok her akşam yarıma saat sırt üstü yatıp ayaklarımızı duvara doğru dikip uzansak da yeter.kan dolaşımı düzelir kemikler yerlerine oturur kemikler için çok faydalı.eftelya belki bunu yapabilirsin :)
  • arkadaşlar ayağımızı tavana bağlasakta mekik çeksek yararmı acep :D
  • tUtKuNtUtKuN 1,199 Yurtdışı
    Arkadaşlar işin gırgırı bir yana,böyle bir alet sizlerin çok korktuğu şekil bozukluğu ve omurların arasının sertleşerek birbirine yapışması sonucu boyunuzun zamanla 4-5 cm kısalmasını önleyebilir. Üstüne çıkıp başaşağı pozisyona gelmek sanıldığı kadar zor değil, hatta hiç zor değil,çünkü ayaklarınızı normal dik dururken sıkıştırıyorsunuz.Ben yukarıda da dediğim gibi haftada iki üç kere parkta yapıyorum oldukca işe yarıyor.Benden bulması ve deneyip işe yaradığını bildiğim şeyleri size sunması,gerisi size kalmış...
  • Sağolasın Tutkun tabiki bizde işin espirisindeyiz:)
  • sayin.net.adminsayin.net.admin 1,075 Ankara
    Tutkun bu aletin nasıl kullanıldığını da anlatırmısın. Resimdeki pozisyona gelip bir süre öyle mi kalıyorsun, yukarı doğru mekik mi çekmeye çalışıyorsun gibi.Varolan deformasyonları düzeltmekte bir faydası varmıdır sence ?sevgiler,
    Yok canım mekik falan çekmeye gerek yok,zaten mekik çekmek sağlıklı insanlar için bile zararlıdır omurları zedeleyebilirsin.Baş aşağı olarak bir yere ayaklarından asılmayı yapabilesekte,fazla uzun süre duramıyorsun.Ben senelerdir yapıyorum en fazla 2 dakika civarı durabiliyorum.Ama bu alette başaşağı pozisyonuna aldığında,belinden de destek aldığın için çok rahat ve uzun süre durabilirsin.Bizlerin en büyük sorunu omurların arasının dolması,sertleşmesi,daha kaba halk deyimiyle omurların arasındaki contaların işlevini yitirmesi :) ve zamanla üst üst binmesi... Zaten esneme hareketlerinin ısrarla yapılmasının tedavide esas yöntem olmasının sebebide hastalığın yarattığı bu durum.Böyle bir aletle sabah akşam hiç zorluk çekmeden,bir tarafımızıda sakatlama tehlikesi olmadan,5'er dakika başaşağı durarak,omurları açsak,hastalığın etkilerine karşı bayağı bir direnç sağlarız gibime geliyor.
  • @tUtKuN iyi hoşta sen parka gidip yapıyotum demişsin bu alet her parkta varmı yoksa spor salonlarındamı var cvp verirsen sevinirim[?]
  • Bizim evin arkasına yeni bir park yapıldı,Adana'nın en büyük parkı ve o parkta bu alete benzer şeyler var.Fakat bir bayan olarak Adana gibi bir yerde o hareketi parkta yapmam ne kadar doğru olur tartışılır :)
  • meral bu park nerde sölede ben gideyim :D ben yaparım sağlığımdan önemlimi rezil olmak :D
    Sizde alemsiniz arkadaşlar :D :D ... Bizim parklarda doğru düzgün sağlam salıncak yok böyle profosyonel alet nerede,gerçi bu alet ender spor da satılıyor Türkiyede... Ben parkta yapıyorum derken,parklarda ayağını takıp baş aşağı sallanmak için kullanacağın bir yerler oluyor,ben onu kast ettim .Hani askerde talim yapılan alanlarda da olur,yatay merdiven gibi düşünün,çoçukların oynaması için yapılmış demirler vardır ben onlara ayaklarımı takıp öyle yapıyorum.Ama bayanların böyle bir şey yapması çok zor,ancak bu tip bir alet olacak o zaman yapabilirler.En azından yatağa uzanın,boynunuzu,omuzlarınızdan itibaren yatağın kenarından boşluğa bırakıp,yavaş yavaş,zorlamadan,aşağı,yukarı,sağa,sola oynatın.Ancak dediğim gibi çok yavaş ve dikkatli yapın,hatta boyun kaslarınız iyice alışıncaya kadar bir yakınınızın yardımıyla yapın.Bunun bile bir süre sonra çok faydasını görürsünüz...
  • kocak yeni yapılan merkez parkta.Merkez Camii'nin hemen yanı setin üzeri,aqualantın karşısı,galerinın yan tarafı,mavi balık ekmegin tam karşısı :)) bu bahsettiğim park ortadoğunun en büyük parkı tutkun:)
    Ne güzel Eftelya gidin deneyin o zaman... Ben İzmir'de yaşıyorum ondan senin dediğin yeri bilmiyorum:)
  • yaw ben bu parkın yanından geçiyom hergün bi gidemde baken bakem eftalya dombalak açacak yerde varmın orda :D
  • sevgili tutkun,
    apollo uzay mekiğine bayıldım!..bu buluşunuz banada çok mantıklı geldi:)omurlar üstüne binen yükü tamamiyle kaldırıyorsunuz..sıfır ağırlık durumuna geliyorsunuz..as ın istediği ama hiçbir zaman erişemeyeceği ağırlık bu değilmi?..kısa süreleğinede olsa bunu hergün bunu uygulamamız gerekir..benim hiç aklıma gelmemişti doğrusu..iyiki bu siteyi bulmuşum diyorum şimdi..ama mekik hareketi niye zararlı dediniz,onu anlayabilmiş değilim..şimdiye kadar ben hepip hareketi ile eğilmemi önlemeye çalışıyordum:( yoksa yanlışmı yapıyordum?.
  • Tutkun, alet(apollo) ya baktım, bu acaba nası kullanılıyor
    önce düz yatıp sonra baş aşağı başka birisimi indiriyor
    Kimsenin yardımına ihtiyacın yok Gezgin...

Resimdeki bayan hareketin bitiş kısmında,onun tam tersi pozisyonda önce ayaklarını,emniyet kilitli ayak tutma yerine takıyorsun,sol kısımda gördüğün bir kol var onu tutup,hareketli olan sırt kısmına dayanıp kendini geriye doğru bırakıyorsun,böylece baş aşağı gelmiş oluyorsun...

Kalkmak içinde sol kolun yanında çubuğu bu sefer ileri itip doğruluyorsun... Zaten kendi vücut ağırlığınla çok kolay arkaya gidip çokta kolay öne doğru dikilebilirsin...

Aslında sırf AS'lilerin değil,herkesin yer çekiminin etkilerine karşı günde 2 defa sabah akşam yapması gereken bir egzersiz..
  • monomono 5,405 Ankara
    Resimi büyütüp koyayım da bir soru da ben sorayım,Tutkun bu apollo'nun fiyatı ne kadar kiBaş aşağı durmak bu aparatsız benim açımdan çok zor dabununla bayağı kolay olacak gibi:)
  • evet tutkun,fiyatını bende çok merak ettim... eğer çok pahalı ise,eşime ayaklarımdan tutarak başaşağı sallandırmasını isteyeceğim. :)) başka çarem yok.
    birde mekik hareketi neden zararlı onu açıklamanızı istemiştim:)
    Arkadaşlar fiyatını ilgili firmaya sorup öğrenebilirsiniz... Bende bilmiyorum bu aletin bir benzeri benim spora meraklı bir tanıdığımda var,bende onda görmüş denemiş,çok beğenmiş ve araştırıp foruma koymuştum... Ben baş aşağı asılmayı,daha zor olan şekilde,ayaklarımı bizim parktaki demirlere takıp yapıyorum :) şimdilik işimi görüyor,zor tabiki, alışkın olmayanların yapamıyacağınıda biliyorum,ondan tavsiye etmem...

Işıl,mekik çekmek bele çok fazla yük bindirir... Disklerde zorlanmaya sebep olabilir,özellikle bizimki gibi omurların arası sertleşmiş durumda olanlarda risk daha da artar... İlla yapacam diyorsanız,benim gibi :) AB SHAPER tipi,beli ve boyunu arkadan destekleyen yardımcı aletlerle çalışırsanız bence daha sağlıklı olur... Ayrıca karın kasları bizim için çok önemli çünkü karın kasları bel kaslarına destek olur ve pöstürün dik durmasına yardımcı olur... Yani karın kaslarımızın güçlü olması bizim için şarttır...
  • McKayaMcKaya 2,593 İstanbul
    Sevgili arkadaşlar,

Apollo aletinin fiyatı KDV dahil, 550 YTL. Firma yetkilisi fiyatta yardımcı olacaklarını söylediler.

Tabii AS konusunda bilgileri yok. Ancak hekimlerin bunu bel fıtığı hastalarına önerdiklerini söylüyorlar.

Hekimlerin açıklamasına göre, omurlar arasındaki disklerde bulunan sıvılar her 20 dakikada bir yenilenmekte imiş. Omurların arası açıkken bu yenilenme gerçekleşirse disk araya sıkışan sinirleri dışarı atabiliyormuş.

Tabi bu aleti sadece uzanmak için kullanabilirsiniz. Bunda mekik çekmek çok kolay bir iş değil.

Mekik demişken; bizim mekik çekmemiz de doğru değil. En son gittiğim fizyoterapist mekiği ve hatta ayaktayken eğilip elleri yere değdirmeyi bile yasakladı. Öne doğru hareketler yasak yani. Çünkü amaç; göğüs kaslarını uzatırken, sırt kaslarını kısaltmak olmalı. Ancak böyle kifozun önüne geçebiliriz.

Sevgiler.

Mekiğe hayır, şınava evet
    @McKaya yazan:
    Mekik demişken; bizim mekik çekmemiz de doğru değil. En son gittiğim fizyoterapist mekiği ve hatta ayaktayken eğilip elleri yere değdirmeyi bile yasakladı. Öne doğru hareketler yasak yani. Çünkü amaç; göğüs kaslarını uzatırken, sırt kaslarını kısaltmak olmalı. Ancak böyle kifozun önüne geçebiliriz.Sevgiler.Mekiğe hayır, şınava evet
    Güzel bir yaklaşım... Göğüs kaslarını geliştirip uzatırken sırt kaslarını kuvvetli ama kısa tutmak lazım... Göğüs kaslarını nasıl çalışacağımız malum,en belirli başlası ve kolay olanı şınav çekmek,yapabilenlerin birazda yatarak bench-press çalışması... Ayrıca spor solanlarındaki göğüs çalıştırma aletlerinden de yararlanabiliriz... Sırt kasları için ise kısa ve güçlü kaslar olmalı... Mesela BACK LAT PULL (PULLDOWN)denilen bu çalışmayı yapmamazı lazım sırt kaslarını uzatır...
    ONE ARM DUMBBELL ROWINGVücut öne eğilmiş ve yere paralel pozisyonda, bench'in kenarından bir elle tutunulur, yerde bulunan dumbbell, diğer el ile sıkıca kavranarak, nefes vermek suretiyle göğüse doğru çekilir ve nefes alarak tekrar başlangıç pozisyonuna dönülür. Bu arada dizler de hafifçe kırık durumdadır. Hareket bütün sırt kaslarını kasarak, kontrollü ve yavaş uygulanmalıdır.Bu teknik ise bizim sırt kaslarımız uzatmaz ama kuvvetlendirir...
    Bunlarda yapılabilecek en basit göğüs egzersizleriDUMBBELL BENCH PRESSSimple Bench denilen düz bir sıra üzerine, her iki ele birer dumbbell almak suretiyle uzanılır. Dumbbell'ler omuz yanlarında ve avuç içleri bacak tarafına doğrudur. Bu konumda, nefes verilerek kollar tamamen düzelinceye ve göz seviyesine gelinceye kadar, kontrollü ve yavaşça kaldırılır, ve nefes alınarak tekrar başlangıç durumuna dönülür. Daha önce açıkladığımız Bench Press hareketinin dumbell'la yapılan versiyonudur...
    Bu göğüs hareketide aslında AS'liler için biçilmiş kaftandır hem göğüs kafesini açarız hemde göğüs kaslarını esneklik kazandırırız... DUMBBELL FLYINGSimple Bench denilen düz bir sıra üzerine, her iki ele birer dumbbell almak suretiyle uzanılır. Dumbbell'ler omuz yanlarında ve avuç içleri gövdeye bakacak şekildedir. Başlangıç pozisyonu olan göz seviyesine getirilen dumbbell'lar, yavaşça ve kontrollü olarak yanlara doğru nefes verilerek açılır. Bu esnada dirsekler hafifçe kırıktır. Tekrar, göğüs kasları sıkıştırılarak, nefes vermek suretiyle göz seviyesine kadar kaldırılır. Dikkat edilmesi gereken husus; yanlara açarken dirseklerin hafifçe kırık olması ve açma hareketini iyice yanlara doğru yaparak, göğüs kaslarının tam gergin halde çalışmasını sağlamaktır. 
    Hortlatalım konuyu bakalım :)

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

zehra franzzefp fannireeder zrmklaud sambarff mukarnas küçükDuygu mor