Atak yemeden hep bi acaba kalacak

Merhabalar tekrardan :) Hemen konuya gireyim. Geçen ay başlayan kalça ağrılarımdan sonra araştırmalar yaptım ve kendime as teşhisi koydum. Daha sonra yıllık iziniminde fırsatı ile 10 farklı hekime gittim ama 8 i mekanik 1 i şüpheli 1 i as dedi. Şikayetim şu, ben sayaç okuma elemanıyım ve hergün 15 km yürüyüp günde 200 kat çıkıyorum. Ama daha 30 yaşıma kadar hiçbir ağrım olmadı. Sadece geçen ay kalçam ağrıdı akabinde 2 dispıpram vuruldum ve akabinde sağ dizimde ödem ve hareket kısıtlılığı oluşunca artık kendime as tanısını koydum. MRlarım temiz, crp ilk olarak 8 di sonra 0.33 e düştü ve sedimim hep düşük. Ayni ccp negatif ancak hla pozitif. Kalça ağrımın akabinde sürekli ishal de görüldü. Yaklaşık 2 aydır da inanılmazı stresliyim. Ben kendime artık aslı olarak bakıyorum ve egzersiz ile takviyelere başladım ama ilk atağıma kadar hep bi acabam olacak. Bunun nedeni sadece kalça ağrımın olması onun da 1 ay sürüp bitmesi. Ama dizimin şişip ve sağ ayak tarak kemiğimin de 3 gündür yine çok hafif şişmesi sen assın oğluma getirdi beni. Bu arada 2 yıl önce fibeamiyoloji geçirdim ve şu anda da aşırı stresliyim hatta ayak ve kol parmaklarımda kısa süreli iğnelenmeler olup geçiyor. Hepinize saygılar :)

Yorumlar

• monomono 5,394 Ankara

AS teşhisi konduğuna göre, olayın pek bir acabası kalmamış bana göre, zira "AS uzman teşhisidir" diye bir ölçümüz var sitede. Bununda aksi şimdiye kadar ispatta olmadı, fakat şu da var ki AS ile birlikte pek çok rahatsızlıkta seyredebiliyor, o yüzden olayı tek bir teşhis şeklinde değilde, "çoklu" bir teşhis şeklinde ele almalı.

Yani AS olduğunuzu her zaman bilin, ama diğer sorunlarınızın da olduğunu bilin, böyle hareket ederseniz her şeyi AS ye bağlamak yerine, onları tedavi etme şansınız olur. Çünkü bizim dr.lar da her şeyi AS ye bağlamayı seviyorlar. Bu bizlerin de işine geliyor. Bu da ortada tedavi edilemeyen bir sürü sorun demek oluyor. 😑

Hasılı AS olduğunuzu bilin ama mücadelenizi parça parça, sorun olan yere odaklı yapın.

• Selamlar Compandouz kardeş,

Öncelikle Allah'tan sana ve tüm hastalara şifa diliyorum, Rabbim bizleri sevdiklerimize bağışla.

Bende bu hastalığa yakalandım, 2 yada 3 sene önce kanımda HLA B27 bulundu. O güne kadar A.S. hastalığının adını dahi duymamıștım, bence emin olmak için kan tahlilini yapman gerekir.

Kal sağlıcakla.

• CommandouzCommandouz Yükleniyor... 11 İstanbul

Teşekkür ederim Selamlar.

Kan tahlili mi yaptırdım Bekir bey. Hla B27 pozitif geldi. Çapa'daki genç doktor hanım zaten ankilozan spondilit dedi, Çarşamba günü tekrar oraya gideceğim, şuan rantudil 90 mg içiyorum sadece. Bir de Rheumon sprey kullanıyorum dizim için.

Sizin durumunuz nedir merak ettim, bu testi durup dururken yapmış olamayacağınıza göre daha önceden belirtiler vardı sanırım.

Bu arada bir de Hla B51 testi var, o negatif geldi sanırım Behçet hastalığı için yapılan bir test. Anti ccp'de negatif.

• Teşekkür ederim, bende de A.S. hastalığı var, benimki göğüs ve üst sırt kısma vuruyor, sırt neysede göğüsteki ağrı hareketlerimi kısıtlıyor yada bir hareket yapmadan iki kere düşünmeme sebep oluyor ve hepsinin üzerine kandaki bu Protein C Reaktifin yüksek çıkması beni iyice endişelendirdi.

Yarın inşaallah romatizma doktoru ile görüşmem var, hayırlısı Allah'tan. Rabbim sizlere ve tüm hastalara acil şifalar nasib eylesin.

Saygılar.

• monomono 5,394 Ankara

HLA B27 nin bir belilrleyiciliği yok artık, güncelllği kalmadı ama dr.larımız istiyor bu testi. Testin negattif veya pozitif olması AS için bir kriter değil yani, zira testi negatif olupta AS olan bir sürü hikaye var sitede.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

arsenik deanggirardi alycecaperton cletalrfi millawagstaff zellahoward omercelik FatmaKIRICI frt1970 fakih Erol_Öztürk kezban73 zeyno3301