D vitamin seviyesinin AS ile ilişkisi

monomono 5,405 Ankara

Ankilozan spondilitli erkek hastalarda serum D vitamini seviyesinin hastalık aktivitesi ile ilişkisi

Nilgün Mesci, Duygu Geler Külcü, Sevilay Çüçen Batıbay, Pınar Duygu Eroğlu

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Fizik Tedavi ve Reahbilitasyon kliniği, İstanbul 2016

Amaç: Ankilozan spondilit (AS)’li erkek hastalarda serum 25 hidroksi (OH) D vitamini düzeyinin hastalık aktivitesi ile ilişkisini incelemektir.

Gereç ve yöntem: Çalışmaya AS tanısı ile takip edilmekte olan 51 erkek hasta alındı.

Hastaların demografik özellikleri ile serum 25(OH)D vitamini, 1 saatlik eritrosit sedimantasyon hızı (ESH), serum C-reaktif protein (CRP), kalsiyum, fosfor, alkalen fosfataz, parathormon düzeyleri kayıt edildi.

Hastalar serum 25(OH)D vitamini seviyelerine göre iki gruba ayrıldı;

21 hasta 20ng/mL’nin altında olan grubu,

30 hasta 20ng/mL’nin üzerinde olan grubu oluşturdu.

Hastalık aktivitesini belirlemek için Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI) skorları değerlendirmeye alındı.

Bulgular: Hastalık aktivitesinin değerlendirildiği BASDAI skorlarının serum 25(OH)D vitamini düzeyleri 20ng/mL’nin üzerinde olan grupla karşılaştırıldığında, 20ng/mL’nin altında olan grupta istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olduğu saptandı (p<0,05).

ESH, serum CRP, parathormon, kalsiyum, fosfor ve alkalen fosfataz değerleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu.

Sonuç: Bu çalışmada AS’li hastalarda serum D vitamini düzeyleri ile hastalık aktivitesi arasında ters yönde anlamlı bir ilişki saptanmış olup tedavi planında serum D vitamini düzeylerinin de dikkate alınması gerektiği sonucuna varılmıştır.

Yorumlar

• Patron yanlış okumadıysam, D vitamini ne kadar yüksekse hastalık aktivitesi o oranda azalıyor şeklinde bir sonuç çıkarmışlar çalışmadan. Mahalle baskısına daha fazla dayanamadı anlaşılan çalışmayı yapan arkadaşlar. Yıllardır söylüyoruz özellikle D ve B12 düzeyi ne kadar yüksekse etkileri az oluyor diye. Bu da bir başarı.

Tüm arkadaşlara az ağrısız günler dilerim.

(2) mono nese
  • monomono Yükleniyor... 5,405 Ankara

Doğru anlamışsın, D seviyesi azaldıkça bizde de mastika durumları tavan yapıyormuş, 🤣 gerçi D vitamin olayının azlığı problem olduğu kadar, çokluğu da başka bir problemmiş. İyi ayarlamak gerek.

Vitamin mineral eksikliği önemli bir konu, Magnezyum eksik olunca diğerleri de vücutta işlenemiyor vs.

Bu arada bir hap var, DECAVİT diye, normalde bu gebelere veriliyormuş ve devlet tarafından da destekleniyormuş, fiyatı da diğer Multi vitaminlere göre oldukça da uygun (13 tl) İçinde her şeyden var.

Hamile ya da değil, erkek ya da kadın, günde 1 tane tüketmek gerek. 👋

12 vitamin

A vitamini (retinol)                 4000 I.U. (1201.2 µg)

B1 vitamini (tiamin hidroklorür)      1.6 mg

B2 vitamini (riboflavin)             1.8 mg

B6 vitamini (piridoksin hidroklorür)   2.6 mg

B12 vitamini (siyanokobalamin)       4 µg

C vitamini (askorbik asit)            100 mg

D2 vitamini (ergokalsiferol)          500 I.U.

E vitamini (α-tokoferol asetat)        15 mg

Biotin (B8 vitamini)                200µg

Kalsiyum pantotenat (B5 vitamini)                     10 mg

Folik asit                         0.8mg Nikotinamid    19 mg

4 mineral

Kalsiyum                        125 mg

Demir   60 mg

Magnezyum                      100 mg

Fosfor   125 mg

3 eser element

Bakır                            1 mg

Mangan   1 mg

Çinko                                7.5 mg

(1) Mery
  • Evet D vitamini çokluğu da ayrı problem ama ben D3+K2 birlikte kullanıyorum. Şiddetli ağrım olduğu dönemlerde hep D seviyesi yerlerdeydi. Artık 50 nin altına düşürmemeye çalışıyorum.

D3 kalsiyum emilini artırıyor. Kalsiyum fazlası vücuda zararlı. K2 de bu fazlalığı kemiklere yönlendiriyor. Böylece damarlarda kireçlenme ve böbrek taşlarının önüne geçiyoruz.

Teşekkürler @lafontaine 👍️ sanırım epeydirde kullanıyorsun, tecrübe de etmişsin, çok güzel.

Şöyle bir baktımda D vitaminin 2 ayrı formu da varmış.

D vitamininin kolekalsiferol (D3 vitamini) ve ergokalsiferol (D2 vitamini) olmak üzere iki formu vardır.

Ergokalsiferol, yani D2 vitamini bitki ve mantarlar tarafından üretilmektedir.

D3 vitamini ise vücudun yüzeyindeki güneş ışığını sentezlemesi sonucu oluşur. Genelde vücut derisinin UVA ve UVB ışınlarına maruz kalmasıyla ortaya çıkar. Ayrıca hayvansal ürünlerde de D3 vitamini bulunur.

• emosemos 1,283 Istanbul

Test etmiş biri olarak bende kesinlikle d vitaminine dikkat etmenizi öneririm.iki yıl önce 3 lere kadar düşmüş d vitamini ve ağrılardan sürünen biriydim. fark edilene kadar ağrı ve ataklarım çok fazlaydı.serumları ve haplarını kullandıktan sonra ağrılarımda gözle görülür bir şekilde azalma oldu.ancak 25 e kadar yükseltebildim ama o bile iyi bir etki verdi.

(1) mono

ROMATOİD ARTRİT, SKLERODERMA VE ANKİLOZAN SPONDİLİTLİ HASTALARDA D VİTAMİN DÜZEYİNİN HASTALIK AKTİVASYONU İLE İLİŞKİSİ

T.C. ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ İÇ HASTALIKLARI ANABİLİM DALI

Dr. Özgür İhsan VAROL

İÇ HASTALIKLARI UZMANLIK TEZİ

GİRİŞ

Son yıllarda bir hormon olan vitamin D’nin immünolojik etkileri giderek dikkati çekmektedir. İmmün sistem hücrelerinde VDR’nin (Vitamin D Reseptörü) keşfi ve aktive dendritik hücrelerde vitamin D üretiminin gösterilmesi ile D vitamininin immün regülatuar rol oynadığı iddia edilmiştir.

VDR mononükleer hücreler, dendritik hücreler, ASH’lar (antijen sunan hücreler) ve aktive T-B lenfositlerden izole edilmişti. İmmün sistem hücrelerinin 1α hidroksilaz (CYP 27 B1) sentezlediği de gösterilmişti.

D vitamininin immün sistemde oluşturduğu net etki immünsüpresyondur.

Vitamin D, T hücre yanıtını Th1’i inhibe ederek Th2 yönüne kaydırır. Th1 sitokinleri azalırken antiinflamatuvar Th2 sitokinlerinin artması otoimmün hastalıklarda Vitamin D’nin immünsüpresif etkilerinin hastalık aktivitelerini etkileyebileceğini düşündürmektedir.

Vitamin D eksikliğinin RA, SLE, Behçet hastalığı, MS, inflamatuar bağırsak hastalıkları, Tip-1 DM gibi otoimmün hastalıkların aktivasyonları ile ilişkili olduğuna dair araştırmalar yayınlanmıştır.

Özellikle RA’lı hastalarda hastalık aktivasyonu ile 25 (OH) Vitamin D düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırıldığı yayınlar bulunmaktadır.

AS ve sklerodermada da benzer çalışmalar bulunmaktadır.

Ancak bu yayınlarda birbirinden farklı sonuçlar elde edilmiştir ve tartışmalar devam etmektedir.

RA ve AS toplumda sık görülen önemli morbidite ve disabiliteye neden olan hastalıklardır. Skleroderma yine nadir olmayan önemli morbidite ve mortaliteye sebep olan otoimmün bir hastalıktır.

Biz de Ankilozan Spondilit, Skleroderma ve Romatoid Artritli hastalarda D Vitamin düzeyinin hastalık aktivasyonu ile ilişkili olup olmağını tespit etmek amacıyla bir çalışma yaptık.

Devamı buradan >>>

• Evet @mono epeydir kullanıyorum ve faydasını gördüm. D vitamini haricinde sürekli faranjit diş iltihabı gibi problemler yaşayıp sürekli antbiyotik kullanırdım. 1 yılı aşkın süredir antibiyotik de kullanmadım. Bıraktım antibiyotiği :) Hem d vitamini kullanıyor olmak hem de bu kadar süredir iltihaplı bir hastalık geçirmemiş olmak sanırım bana iyi geldi. Bilmiyorum iyi gelişmeler var bende. :)

bu arada d3 formu tercih edileni. D2den daha etkili sanırım.

Sevgili @emos d vitamini yükselince sabit kalan bir şey değil ne yazık ki. Siz d vitamini takviyesi kullanmadıkça düşecektir. Çok dip değerlerdeyken ampul formunda olanı alıp yutmak sonra da yolumuza damla şeklinde olandan azar azar kullanarak devam etmek gerekiyor. 25 de yüksek bir değer değil.

(2) mono Mery
  • 2018 yıl sonu yaptırdığım tahlilde D vitamini 35 lere kadar düşmüştü. Sonrasında bazen ayda bir bazen ise 15 günde bir eczanelerde satılan D vitamini ampulünü kırıp çorba kaşığına döküp kaşık dolana kadar üzerine sızma zeytinyağı ilave edip genelde öğle yemeklerinde bolca yeşillik veya salata eşliğinde tükettim.

Sonuç: iki gün önce yaptırdığım tahlilde 81,27 ug/L

artık ayda bir tüketeceğim. Bir terslik olmazsa yıl sonunda yaptıracağım tahlil sonucuna göre D vitamini ampulünü kullanma süresini tekrar ayarlarım.

Tüm arkadaşlara az ağrısız günler dilerim.

(2) mono Mery
  • Benim D vitaminim 4.9 çıktı. Daha henüz doktorum görmedi çünkü ona gittiğimde vitamin sonuçlarım çıkmamıştı. Röntgen sonuçlarına göre tek konuştu ve mr istedi. 8 Aralıkta Mr çektireceğim gen testim çıkacak. Bana röntgene göre as hastası olduğumu söyledi. Sanırım d vitamini de büyük ölçüde bu hastalık için önemli. Sizce ben 8 aralığı beklemeli miyim d vitamini almak için, yoksa bir sağlık ocağına gidip direkt göstersem bana verirler mi?

• Bence gösterseniz verirler. Beklemeye gerek yok. Çünkü uzun süreli düşük bırakmak vücuda zarar veriyormuş.

• Evet bende öyle düşünüyorum biraz araştırdım da ... Gerçekten baya zararlı. Evde annemin d vitaminleri vardı onları içmeye başladım :)

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

dinocan leann64l nellyhooks okyyldz madelz62 kuzan86 huridemaltun müberra