Merhaba Arkadaşlar.

CommandouzCommandouz 12 İstanbul
Hepinize merhaba. 29 yaşındayım. Geçen ay önce kalçamın sol akabinde sağ tarafında başlayan ve yürümemi zorlaştıran ağrı ve peşine sağ dizimde hareket kısıtlılığı yüzünden doktora gittim. Daha önce belirtiler yoktu. Crp 8.1 çıktı diğer sonuçlarım normaldi. Doktorum elle muayene sonucunda as düşünmediğini ancak yine de Cerrahpaşa’ya gitmemi önerdi. 2 adet dispopram iğne vuruldum ve yarım kutu parafon ve naprosyn içtim ancak ağrılarımda fazla bir değişim olmadı. Daha sonra Cerrahpaşa’ya ve Çapaya gittim. Burada yapılan tahlillerde kan değerlerim normal, sakroiliak MR da bişey görülmedi. Hla testi haftaya çıkacak. Ancak kalçamdaki ağrı çok olmasa da var ve yürürken biraz acıyor. Sağ dizimde de çok yürürsem hareket kısıtlılığı var. Bugün tekrar çapaya gittim ve dahiliye doktoru ankilozan spondilit dedi ve hla testi çıkınca tekrar gelmemi söyledi ve celebrex verdi. Yüzme ve egzersiz yapmamı söyledi. Benim işim yürümek, sayaç okuma elemanıyım ve günde 10 km yürüyorum. İşimi seviyorum ancak doktorum bir daha bu işi yapamayacağımı söyledi. Yıkıldım ve ağladım, 12 yıldır yaptığım işi bırakmak çok zor olacak. Bu güzel siteyi ve insanları bulunca paylaşmak istedim...

Yorumlar

• CommandouzCommandouz Yükleniyor... 12 İstanbul

Merhaba arkadaşlar. Sakroiliak MR sonucum temiz. Kalça MR da da sakroiliak temiz. Ancak hla b pozitif. Kalçamda 1 aydır ağrılarım var ancak çok şiddetli olmasa bile ben buradayım diyor. Ayrıca sağ dizimde 2 haftadır hafif şişlik var. Doktorum as teşhisi koydu ancak benim merak ettiğim sakroiliak temiz hla pozitif olup bu teşhisi alan arkadaşlarımız var mı.

• monomono 5,405 Ankara

Merhaba hoş geldiniz.

Bu iki konunuzu birleştirdim, böylesi daha iyi olacak, zira ilk başlarda pek çok şeyler kafaya takılabilir, zira AS yi öyle bir anlatıyorlar ki, sanki cüzzam, kanser gibi bir şey, nihayetinde bir hastalık. Hayat ise devam ediyor... Neyse buradan tek bir konu ile gelişmeler oldukça yazarsınız ve kendi sürecinizi de günlük gibi takip edersiniz.

Dr.a gelince AS teşhisi koyması tamamda, öyle demesi işi bırakacaksın filan demesi hoş olmamış, ama maalesef AS dünyasında böyle lafın nereye gittiğini bilmeden Dr.lar da çok laf ediyorlar.

Yürüme niye zarar olsun ki? Laf işte!

Boş verin gitsin.

Ama tabii o an ki durumunuzu da bilmiyoruz , şiş bir dizle yürümek sıkıntı olabilir, önce onu tedavisine bakın.

Olaya bakın ki, hem hastaya "Yüzme ve egzersiz" tavsiye edilecek, hemde yürüme işini yapamayacağını söylenecek!

Takmayın kafaya onu siz, sitede kalın, bir dünya konu var, okuyun kendinize bir yol çizersiniz elbet.

Ayrıca tahlilleri temiz olupta, AS olan çok kişi var aramızda, AS uzun bir süre hiç bulgu vermeyebilir ama genede ağrı sancı verir. Bu yüzden yıllarca teşhis edilemeyen çok AS li vardır.

Diğer bir şeyde AS teşhişiniz koyulmuşsa, dr. dr. gezmeyin, aksinin ispatı çok zor, zira AS teşhisi uzman teşhisidir, anca Romatolojiye gidin, tedavinize oradan devam edin derim.

Geçmiş olsun.

Çok teşekkür ederim cevabınız için. 1 aydır siteyi neredeyse ezberledim. Yapılacakları, yapılmayacakları, beslenme tarzlarını, egzersizleri yaşam tarzını hepsini öğrendim. Şunu da gördüm ki forum içinde herkes birbirine inanılmaz saygılı ve müthiş bir arkadaşlık ve dayanışma duygusu var. Çoğu defa mesajları okurken bu dayanışma karşısında duygulandığım oldu.

Tabi, ağrılarım henüz çok olmasa da hastalığın psikolojik seyri yazısına atıfta bulunarak hala kendime gelebilmiş değilim. Ama ilk başlarda ki şok hali biraz azaldı ancak tam olarak geçmedi. Acaba normal hayatıma (ağrılarla) ne zaman dönebileceğimi çok merak ediyorum. Bu biraz da kafamda ki soru işaretlerinin fazla olmasından. Hastalığın seyri nasıl olacak, atak süreçleri nasıl olacak, ağrılar hiç mi geçmeyecek gibi soruları kafamdan bir türlü atamıyorum. Tabi tedavi süreci, hastane koşuşturmaları, ağır dönemler , ve en önemlilerinden iş ve aile hayatı ne olacak gibi soruları biraz kafamda hafifletmem gerektiğinin farkındayım.

Tekrardan hepinize çok teşekkür ederim :)

• monomono 5,405 Ankara

Bizde teşekkür ederiz, forumun amaçlarından biride paylaşmak elbet, belkide en önemli amacı bu, bunları geleceğe ne kadar aktarabilirsek, bunlar ne kadar okunursa, o kadar mutlu oluruz/oluyoruz.

Yazılanlar, yaşananlar hoş şeyler olmasada, tecrübe deneyim denen şey her zaman hepimize lazımdır. Tabii yeri gelince şakamızı esprimizi de yaparız. 😀

Diğer türlü gelecek korkuları, bugün her sağlıklı insanın bile karnına ağrılar sokacak kadar ağırdır zaten, helede bunu AS ile eşleştirince işin içinden çıkılmaz halde alabilir.

Lakin mesele de burada aslında, buna "yaşaya yaşaya" insanlar alışkanlık sağlıyorlar, bağışıklık kazanıyorlar.

Diyeceğim gelecekten korkmayın, bırakın o gelsin, zaten de gelir.

Sevgiler

• Çok geçmiş olsun ben de de dayanılmaz bel ağrısı diz ağrısı parmaklarda şişme ve kalça ağrısı mevcut hlba 27 negatif ama mr ve pelvis rontgende minimal düzeyde iltihap var demişti kan tahlilleri normal doktorlar bana tam olarak as demiyorlar fibromiyalji ve ihtimal as dediler.

İlacımı değiştirdi naprocyn verdi magnezyum d vitamini verdi 15 gün içinde ağrıların geçmezse fizik doktoruna gel egzersiz versin dedi size fizik tedavi önerdi mi doktor ev egzersizlerini yapamıyorum en azından fizyoterapist aracılığı ile yapmış olurum.

Teşekkür ederim. Doktorum bana fizik tedavi önermedi, zaten daha fazla konuşmadık. Tam teşhiste konulmadığı için pek detay vermedi. 1-2 hafta sonra tekrardan gittiğimde detaylıca konuşacağımızı sanıyorum

• Sevgili @Commandouz seninle mesajlaşmıştık ama ben senin durumunu sormamışım şimdi farkettim daha çok doktor üzerine konuştuk. Anladığım kadarıyla daha yeni mr ve tahlillerin yapılmış ve senden ekstra bir şey istenmeyecektir bir daha doktora gidersen. Bunu söylemek istedim ilk olarak.

mr sonucum temiz demişsin. farklı doktorlar farklı yorumlayabiliyor o durumu. Belli olmaz yne de hla pozitif belirtiler var sonuçta.

ama bu ölüm değil yürüyüş zaten en güzel egzersiz günde 10km yürüyor olman müthiş bir şey. Bence adımlarını hızlandırıp koşabilirsin bile. Benim işim de masa başı değil 10km yürümüyorum ama 5km oluyor ve bu bizim için avantaj bence.

Hayatını kısıtlamana gerek yok. Teşhis konmuş olması işini veya sosyal yaşantını kısıtlamanı gerektirmez 10 gün önce ne yapıyorsan vücudun izin verdiği sürece yap hatta daha aktif olmaya çalış.

Çok teşekkür ederim @lafontaine. Malum yeni teşhis konulduğu için (hala tam konulamadı bu arada, belirtiler %99 As ve kendimi alıştırdım, ancak net teşhisi bekliyorum) bir anda bende damdan düştüm, son 1.5 aylık yaşadıklarım kötü bir rüya gibi, vücudumda garip garip şeyler oluyor, bir gün karıncalaşmalar, bir gün kaburganın en dışında kısa süreli zonklama şeklinde ağrı, dizimin hafifte olsa şişmesi, tarak kemiğimin bazen acıması, kalçamda bazen yürürken bazen dinlenirken ağrı başlayıp bitmesi vs... ama tüm bu ağrılar hafif şekilde gidiyor şu an için, tutukluluk yok, zaten 30 yaşındayım ve bu kadar ağır çalışmama rağmen daha önce ne belim ne kalça ağrıdı, ona şaşırıyorum. Hala sosyal yaşantıma dönemedim malum kafam karışık hak verin, ancak sizin bu moral verici yorumlarınız gerçekten harika. Bu siteyi bulmasaydım daha karamsar olacağıma adım gibi eminim.

Dediğin gibi çantam belge dolu, tahliller mrlar :) Salih Bey'e hepsini göstereceğim, tabi muhtemelen yeni bir takım tahliller isteyecektir ancak yaptırmaktan başka çarem yok. Kendisinin de aslı olması ilginç, halden anlayacaktır. Sgk muayene ücreti şu an için 300 liraymış.

Tabi, yürüme güzel bir durum ancak merdiven çıkmak kalçamda ağrılarımı artırıyor bazen, bu yüzden şirkete gidip hastalığımı anlatıp iş yükümü hafifletmeleri için yardım istedim, halen eski sistemde çalışıyorum yardımcı olmadılar ancak baskı yapmayı sürdüreceğim. İşin ilginci şefime, ankilozan spondilit diye birşey duydun mu ondan olmuşum dedim ve uzaylı gibi bakacağını beklerken, duydum tabi bizim Mustafa'nın da (12 yıllık diğer şefim) hastalığı demez mi, şok oldum ilk kez orada duydum, kendisi Bezmialem'de tedavi görüyor iğne kullanıyormuş, durumu çok iyi ve onunla yarın sohbet edeceğiz yüzyüze. Ama ilk olarak çok moral verdi sakın üzülme ve stres yapma dedi.

Son olarak, ilk şoku atlatıp hemen kısa vadeli acil planımı devreye soktum. Ben cola, cips, işlenmiş yiyecekler manyağıyken bunları bıçak gibi kestim. Hemen glukozamin msm, omega 3 ve magvital aldım. Doktora gittiğimde d3 ve folik asit yazdıracağım çünkü değerlerim düşük. Beslenme şeklimi değiştirdim, paketteki gıdaları kaldırdım, kabak çekirdeği aldım (magnezyum kaynağıymış :D ) Her akşam 1 saat evde egzersiz yapıyorum (mckaya abizimin paylaştığı 8 yıllık bir aslı japon ablamızın yaptığı yoga videosu harika) Sürekli oklava yutmuş gibi durmaya başladım. Yüzme kursu için kayıt oldum belediyeye ancak 2-6 ay arası beklemem lazımmış, başka kurs arıyorum.

Çok uzattım kusura bakmayın ancak burayı ara ara bu şekilde not defteri gibi meşgul etmeye devam edeceğim :)

(2) mono emos
  • emosemos 1,283 Istanbul

Hoşgeldin delikanlı.

İlk şoku atlatıp hemen hayatına değişiklikler katman, bu hastalıkla mücadeleye hazır olduğunu gösteriyor.doğru yoldasın ablacım.

Araştırmacı kişilikleri sever bu site .😊

İstediğin zaman yaz çiz buralara ,bizler zaman zaman sessiz kalsakda mutlaka birilerinden destek alırsın.

Gelişmeleri bildirirsen sevinirim

Sağlıcakla kal

• HOŞGELDİN SALİH PAY A MI GİDECEKSİN MEMNUN KALIRSAN BEN DE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORUM HASTALIĞINI KAFANA TAKMA RELAX OL STRES YAPMA BU SİTEDE Kİ ARKADAŞLAR ÇOK İYİ İNSANLAR BİLGİLERİNİ PAYLAŞMAYI VE SORULAN SORULARA CEVAP VERMEYİ SEVİYORLAR ALLAHIM HEPİSİNDEN RAZI OLSUN İYİ Kİ VARSINIZ

(1) mono

Çok teşekkür ederim :) Sitedeki arkadaşlar harika vallahi, stres yapmamaya çalışıyorum kolay olmasa da.

Salih Özgöçmene gideceğim İstanbul Gop’ta. Bir kez de olsa gitmek istiyorum. Kendisi de As’lı bu arada. Bakalım ne diyecek.

• Merhaba, hoşgeldiniz. @Commandouz

Benim de en büyük derdim olan kalça ağrılarım, hamstring kaslarımı esnetmeye başlattığımdan bu yana neredeyse kendini unutturdu diyebilirim. Hamstring hareketlerini 1-2 gün dahi aksatsam, ertesi gün kasılıp sertleşen ve esnekliği azalan bir hamstring ile karşılaşıyorum. Bu sorunu engellemek adına rutin egzersizlerimin dışında, gün içerisinde fırsat buldukça, ayak üstü yapılabilecek bir kaç hareket ile de destekliyorum. Dizinizde ki sorun şimdilik bazı hareketleri yapmanızı zorlaştırabilir fakat kendinize uygun egzersizleri araştırıp bulabilirsiniz.

• monomono 5,405 Ankara

Magnezyum ve D vitamini veren Romatolog değil herhalde, eğer Rom.sa çok şaşıracağım, 🤔 zira bizim Rom. lar bunlarla uğraşmıyorlar, tuhaf tabii.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

dinocan leann64l nellyhooks okyyldz madelz62 kuzan86 huridemaltun müberra