Mr sonucuma bakabilirmisiniz

Merhabalar foruma bugün üye oldum.Yaklaşık 9 aydan beri fibromiyalji tanısıyla tedavi görüyorum. Özellikle sol Kürek kemiğim alt kısmında kollarımda bacaklarımda ve baş kısmında geçmeyen ağrılarım var nefes alırken zorlanıyorum. Rahatsızlığım d3 ve b12 eksikliği ile başladı. Vitamin değerlerimi yükseltebildik ve beraberinde Duloxx ve perge depresan ilaç kullandım. Ancak ilaçlar fayda etmeyince algoloji bölümüne gitmem söylendi ve kısa bir muayeneden sonra gabapentin ilaç yazıldı.25 nisan tarihli mr raporumu yorumlayabilirmisiniz. doktoruma gidemedim daha 

SAKROİLiAK EKLEM MRG

IV yoldan 15 ml kontrast madde kullanılarak yapılan incelemede:

Bulgular:

Sakroiliak eklemlerin çevresindeki kemik medüllaları normal intensite özellikleri göstermektedir.

İncelemeye dahil olan pelviste pelvik patolojik boyutta lenf nodu , yer kaplayıcı oluşum izlenmedi.

Biltateral sakroiliak mesafeleri belirgin daralmış olarak izlenmektedir. Kontrast madde enjeksiyonu sonrası her iki sakroiliak eklemlerde sakroileit ile uyumlu diffüz kontrast tutulumları izlenmiştir.

Yorumlar

• BENİM MR  DA  DA BENZER  ŞEYLER  YAZIYOR SAKROİLİAK MESAFEDE DARALMA VAR  BENDE  DE  SAKROİLEİT VAR  EN SON GİTTİĞİM PROF SENDE  FİBROMİYALJİ  VAR  DEDİ AMA SAHA ÖNCE GİTİĞİM DOÇ SPONDOLİTARTROPATİ  VAR  DEDİ  YÜZME  VE  EĞZERSİZ ÖNERDİ AĞRI KESİCİ VERDİ  HLBA27 TESTİ NEĞATİF TAHLİLLER  NORMAL BENDE  ANLAMADIM DOKTRUNUZ  NE  DİYECEK GİDİN BAKALIM
  • pusula6pusula6 Yükleniyor... 9 Kayseri
    selbihan dedi:
    BENİM MR  DA  DA BENZER  ŞEYLER  YAZIYOR SAKROİLİAK MESAFEDE DARALMA VAR  BENDE  DE  SAKROİLEİT VAR  EN SON GİTTİĞİM PROF SENDE  FİBROMİYALJİ  VAR  DEDİ AMA SAHA ÖNCE GİTİĞİM DOÇ SPONDOLİTARTROPATİ  VAR  DEDİ  YÜZME  VE  EĞZERSİZ ÖNERDİ AĞRI KESİCİ VERDİ  HLBA27 TESTİ NEĞATİF TAHLİLLER  NORMAL BENDE  ANLAMADIM DOKTRUNUZ  NE  DİYECEK GİDİN BAKALIM
    Benim de hlb a27 negatif tahliller normal. Şimdi e nabızdan mr tanısına baktım bilateral sakroileit yazıyor.
  • AĞRILARINIZ VARSA  AĞRI KESİCİ ALIN YÜRÜYÜŞ YAPIN DÜZENLİ ARALIKLARLA  YÜZÜN DOKTORUNUZ EGZERSİZ VERİRSE  ONLARI YAPIN VE  STRESTEN UZAK DURUN BU HASTALIĞIN TANISINI KOYMAK ZOR  İYİ BİR ROMATOLOĞ BULUN VE  HASTALIK ÖKÜNÜZÜ İYİ ANLATIN GEREKİRSE  NOT ALIN DOKTORUNUZ SORDUĞUNDA  DİREK CEVAPLARSINIZ  BEN ÖYLE  YAPMIŞTIM
    selbihan dedi:
    AĞRILARINIZ VARSA  AĞRI KESİCİ ALIN YÜRÜYÜŞ YAPIN DÜZENLİ ARALIKLARLA  YÜZÜN DOKTORUNUZ EGZERSİZ VERİRSE  ONLARI YAPIN VE  STRESTEN UZAK DURUN BU HASTALIĞIN TANISINI KOYMAK ZOR  İYİ BİR ROMATOLOĞ BULUN VE  HASTALIK ÖKÜNÜZÜ İYİ ANLATIN GEREKİRSE  NOT ALIN DOKTORUNUZ SORDUĞUNDA  DİREK CEVAPLARSINIZ  BEN ÖYLE  YAPMIŞTIM
    Duloksetin ve pregabalin içerikli antidepresan kullandım hiç fayda etmedi şimdi ise gabapentin içeren ilaç kullanıyorum faydası hiç yok. Şekerli ve unlu gıdaları azalltım. Mesleki olarak stresli mesleğim var. Hem gece hem gündüz çalışıyorum. Gündüz 11 saat gece 13 saat
    Fizik tedavi doktoru herhangi bir teşhis koymadı ancak endol 25 mg ilaç yazdı. Brucella testi istedim negatif çıktı. 
    Bel mr sonucum bu şekilde 

SONUÇ:

Lomber lordoz düzleşmiştir.

L4-5 ve L5-S1 düzeylerinde disk sinyal intensiteleri azalmıştır. 

As hastalığı olduğumu desteklermi yoksa farklı bir durum mu. Henüz bir teşhis konmadı

• MR YORUMUNU DOKTORUNUZA YAPTRINI HATTA  CD BAKSIN BAZEN RAPORLA CD  YORUMU BİRBİRİNİ TUTMUYOR 

Dün doktora gittim ve 2. Mr da sıkıntılı bir durum olmadığını beldeki düzleşme için dik durmam gerektiğini ilaç olarak  endola devam edeceğimi, tanı olarak as olduğumu söyledi 
  • McKayaMcKaya 2,593 İstanbul
    Siz doktora mı inanmıyorsunuz? Hastalığı kabullenmek mi istemiyorsunuz? Doktora inanmıyorsanız 2. bir doktora gösterin MR'larınızı. Bel düzleşmesi hem AS'ye hem de bel fıtığına işaret edebilir. Ama daha önceki MR'larınız kalçada daralma olduğunu gösteriyor. Demek ki AS teşhisi doğru.

Bu arda dik durmakla Lomber Lordozdaki düzleşme geçmez.
    McKaya dedi:
    Siz doktora mı inanmıyorsunuz? Hastalığı kabullenmek mi istemiyorsunuz? Doktora inanmıyorsanız 2. bir doktora gösterin MR'larınızı. Bel düzleşmesi hem AS'ye hem de bel fıtığına işaret edebilir. Ama daha önceki MR'larınız kalçada daralma olduğunu gösteriyor. Demek ki AS teşhisi doğru.

Bu arda dik durmakla Lomber Lordozdaki düzleşme geçmez.
    Doktorlara güveniyorum hocam. Sabahın köründe kalkıp akşama kadar kapılarında gezeleniyorum. Benim sıkıntım emniyet personeliyim ve emniyet sağlık şartları yönetmeliğine göre çalışmak için kuruma başvuru yapacağım ancak elimde as olduğuma dair herhangi bir belge yok. Üniversite hastanesi doktoru as olduğumu durumumun takip gerektirdiğini ancak hastalığımla alakalı rapor veremeyeceğini söyledi. 
    Tecrübelerinize dayanarak soruyorum. Heyet e girdiğim zaman as olduğumu doktora nasıl izah edeceğim. Sıkıntım bu yoksa hastalığı kabullendim. Ne gelirse kuluna Allah tan gelir. Hepimize Allah şifalar versin

B)

1) Aktivitesi durmuş, kalp ve diğer organlarda komplikasyon yapmamış;

a) Enflamatuar artritler (romatoid artrit, ankilozan spondilit ve diğer), 

b) Bağ dokusu hastalıkları (SLE, skleroderma ve diğer),

c) Sistemik vaskülitler (henoch-schönlein purpurası, PAN, wegener ve diğer),

ç) Tekrarlayan ateş sendromları (FMF, tekrarlayan ateşle seyreden diğer romatolojik hastalıklar), 

d) Diğer romatolojik hastalıklar (fibromiyalji, gut, osteoartrit ve diğer).

2) Beden hareketlerini bozmayan primer veya sekonder artrozlar, (spondiloartroz, coxartroz, gonartroz v.d.) osteitis kondasman, sacro-ilitis, maden zehirlenmeleri, endokrin ya da metabolizma bozukluklarına bağlı hastalıklar, spondilit ve benzeri. 

3) Beden hareketlerini bozmayan nörojenik, metabolik, romatizmal ve endokrin bozukluklara bağlı artropati sekelleri. (Osteoporoza neden olmuş ise ilgili bölümce değerlendirilir).

4) Her türlü tedavi ile tam şifa bulan eklem dışı romatizmal ve otoimmun konnektif doku hastalıkları.

C) 

Not: Bu dilim kapsamında tanımlanacak olan patolojilerin; üst ekstremite için silah kullanabilme, kavrama yapabilme, güç kullanabilme, alt ekstremite için merdiven-yokuş inip çıkabilme, koşabilme, güç kullanabilme fonksiyonlarını bozmamış olması, organ ve sistem fonksiyonları açısından Emniyet Hizmetleri Sınıfında (gece veya gündüz) çalışmaya engel oluşturmaması gerekmektedir.

Güncel tedavi algoritmalarına uygun şekilde, etkin doz ve yeterli süre tedavi edilmelerine rağmen, Emniyet Hizmetleri Sınıfında (gece veya gündüz) çalışabilecek iyilik haline ulaşamamış olanların durumları D dilimi kapsamında değerlendirilir. 

1) Organ ve sistem fonksiyonlarını etkilemiş fakat çalışma olanağı veren

ç) Tekrarlayan ateş sendromları (FMF, tekrarlayan ateşle seyreden diğer romatolojik hastalıklar), 

2) Organ ve sistem fonksiyonlarını etkilemiş fakat çalışma olanağı veren, üst ya da alt taraf büyük eklemlerdeki artropati sekelleri. 

3) En az 6 ay süren ve sınıflandırılması tam olarak yapılabilen veya yapılamayan kronik artritler, metabolik artritler. (seronegatif artritler, reaktif artritler, gut artriti ve benzeri).

4) Organ ve sistem fonksiyonlarını etkilemiş fakat çalışma olanağı veren, primer ya da sekonder artrozlar, (spondiloartroz, coxartroz, gonartroz v.d.) osteitis kondasman, sacro-ilitis, maden zehirlenmeleri, endokrin ya da metabolizma bozukluklarına bağlı hastalıklar, spondilit ve benzeri.

5) Organ ve sistem fonksiyonlarını etkilemiş fakat çalışma olanağı veren, lumbago, tortikolis, skolyoz, kifoz, nonspesifik (tüberküloz hariç) omurga hastalıkları ve benzeri

6) Organ ve sistem fonksiyonlarını etkilemiş fakat çalışma olanağı veren, nörojenik, metabolik, romatizmal, endokrin, otoimmün ve konnektif doku hastalıklarına ve diğer romatolojik hastalıklara bağlı artropati sekelleri.

D) 
    Not: Güncel tedavi algoritmalarına uygun şekilde, etkin doz ve yeterli süre tedavi edilmelerine rağmen; üst ekstremite için silah kullanabilme, kavrama yapabilme, güç kullanabilme, alt ekstremite için merdiven-yokuş inip çıkabilme, koşabilme, güç kullanabilme fonksiyonları bozulmuş olanlar ile  genel vücut fonksiyonları açısından Emniyet Hizmetleri Sınıfında (gece veya gündüz) çalışabilecek iyilik haline ulaşamamış olanların durumları bu dilim kapsamında değerlendirilir. 

1) Organ ve sistem fonksiyonları ile çalışma gücü ve verimini bozan;

2) Organ ve sistem fonksiyonları ile çalışma gücü ve verimini bozan artropati sekelleri.

3) Beden hareket ve fonksiyonlarını ileri derecede bozan nörojenik, metabolik, romatizmal, endokrin, otoimmün ve konnektif doku hastalıklarına ve diğer romatolojik hastalıklara bağlı artropati sekelleri.

E) 

Hiçbir hizmet sınıfında çalışmaya imkan vermeyen ağır patolojik durumlar bu dilim kapsamında değerlendirilir.

B dilimi faal olarak polislik yapar. C dilimi birimin faal olmayan işlerinde polislik yapar. Büro işi gibi. D dilimi ise emeklilik ya da gih memurluğu. E dilimi sadece emeklilik 
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

zehra franzzefp fannireeder zrmklaud sambarff mukarnas küçükDuygu mor