İyonize Magnezyum yapılışı.

Magnezyum (Mg) ile ilgili araştırma yaparken, onun birde iyonize edilmiş hali olduğunu öğrendim. Bunun vücutta emilimi çok daha fazlaymış, lakin hazır ürünlerinin de bir o kadar pahalı olduğunu gördüm, 250 tl civarında filan.

Ayrıca Magnezyum'un piyasada pek çok çeşiti var, sitrat, glisinat, vb. lakin bunlarda pahalı. Dr.ların bize reçete ettiği ve devletin karşıladığı Magnezyum çeşiti ise Magnezyum oksit nispeten ucuz ama onda da emilim sorunu var.
Kutunun üstünde 365ml yazsada, vücutta ki emilimi %4 ler civarındaymış.

İyonize Magnezyum bu yüzden önemli, onda olay %50 ler civarındaymış ve iyonize olduğu için daha yararlıymış.
Güzel haberse, bu evde ki imkanlarla da yapılabiliyormuş, ki bu rehberde bizde yapacağız.

---

Şimdi Magnezyum eksikliğinin nelere yol açtığına, neden eksildiğine filan değinmeyeceğim, bunları merak edenler araştırabilir. 
AS açısından olayımızın bir yönü de kaslarla da ilgili olduğu için, Magnezyum bizler için ekstra bir önem kazanmaktadır.

İyonize Magnezyum'a hazırlık:

Magnezyum olayının faydaları dünyada da yeni biliniyor sayılır, bizde de yeni o yüzden.
İşin tuhafı kan testlerinde de %1 den az görüldüğü için hiç önemsenmemiş bir mineraldir kendileri.

İyonize Magnezyum'u evde yapmak için 2 malzeme gerekiyor. 

1- 1 lt lik maden suyu veya soda denilen 1 lt lik CO2 gazlı su. (Açılıp kapanan kapaklı olması önemli)
2- MH (Magnezyum Hidroksit) denen tozdur. (Eczaneden temin edilebiliyor)
Bu gazlı su veya soda denilen olay yabancılarda çok var ama gördüğüm kadarıyla bizde pek yok. 
İsteyen gazlı suyu kendide yapabilir, veya bununla ilgili aparatları alıp yapabilir.

Ama ben Maden suyundan gideceğim. Piyasada 1 lt lik vidalı kapaklı maden sularımız da var. 
Kızılay, Sırma, Akmina 
Akmina'yı A101 lerde, Kızılay'ı Migrosta gördüm mesela. Daha başkaları da vardır elbet.

Ben Kızılay'ı tercih ettim, sebebi de potasyum oranının düşük olması, benim potasyum biraz yüksekmiş o yüzden düşük oran benim için iyi olacak, isteyen mineral listesine bakarak, kendine en uygununu kullanabilir.

Maden suyunu kullanmamızda ki olay da içinde ki karbondioksit gazını gazını kullanacağız, o yüzden sadece su + gaz da olabilir ama onun temini zor.

Diğer malzememiz MH (Magnezyum Hidroksit) denen tozdur. 
Veya Magnezyum sütü denen sıvı hali de olabilir, ki o da MH den yapılıyormuş.

Aslında yabancılar, bizde Magnezyum sütü veya Magnezya sütü denen "Milk of magnesia" yı kullanmışlar daha çok. İsteyen tabiki de Magnezyum sütü de deneyebilir ama o da maalesef pahalı bir ürün, bulmakta zor olabilir.

Biz MH (Magnezyum Hidroksit) denen tozu eczaneden alacağız. Eczanelerde "MAGNESIE CALCINEE 100 gr" satılan ürün bir mushil bu, 9 tl lik fiyatı var, içinde ki madde de sadece Magnezyum Hidroksit.
Dolayısıyla biz bunu rahatlıkla kullanabiliriz. 

Normalde bu MH (Magnezyum Hidroksit) vücut tarafından iyi emilmediği için, magnezyum takviyesi olarak kullanılmıyor, mushil olarak reçete ediliyor ve kullanılıyor ama biz onu iyonize edince, yüksek oranlı kullanılabilir bir hale getirmiş olacağız.

YAPLIŞI:

1- Maden suyu buzdolabında iyice soğusun, soğuk olması önemli. (buzlukta değil
2- Fazla sallamadan buzdolabından çıkartın. (gazı taşmasın diye fazla sallamıyoruz)
3- MH tozunu içinde ki küçük kaşığı ile 4 ölçek (1 ölçek 400mg Magnezyumdur, 1 ölçek 3gr'mış.) maden suyuna koyun. (honi yardımıyla veya bir kağıda koyupta yapılabilir. Kaşık ölçüsü tepeleme olmasın, her zaman aynı ayarı tutturmak için, kaşık şişenin içindeyken, kenarından silerek çıkartın)

4- Tozu maden suyunun içine koyduktan sonra, ağzını iyice kapatın ve 30sn. kadar çalkalayın, sonrada buzdolabına koyun. 
5- 30dk. sonra bir daha çalkalayın. (renk ilk başlarda bulanıktır, sonra gittikçe berraklaşacaktır)
6- Bir kaç saat sonra karışımımız kullanıma hazırdır. Artık şişenin içinde gazda kalmayacaktır. Tepkime sonucu gaz kayboluyor.

DİKKAT!!
Bu şişe artık KONSANTRE bir karışımdır !...

Dolayısıyla biz bunu başka bir sürahi veya pet şişeye ölçerek koyup, sulandırıp, seyrelterek öyle içmeliyiz

Bu karışımı normal su ile yapsaydık, 1600mg Magnezyum, 7500mg Biokarbonat olacakmış, ama maden suyu kullandığımız için, ölçü olayını bilemiyorum, zira maden suyunun kendi içinde de mineraller olduğu için, değerler illaki farklılaşmıştır, sanırım biraz daha fazladır.
Tabii en iyisi bu karşımı analiz ettirmektir, ama testler pahalıymış, artık evinde magnezyum test aracı olan varsa, (akvaryumcular genelde kullanıyormuş) test edip, paylaşırlarsa iyi olur.

Toz katıldıktan sonra böyle bulanık görülebilir, karıştırdıkça sonradan berraklaşacaktır.

SEYRELTME ÖLÇÜSÜ:

Şimdi elimizde 1 lt KONSANTRE karışımımız var, bunun toplam Magnezyumu'nu 1600mg olarak hesaplarsak, 1/10 un da 160mg. Magnezyum eder. 
Fakat biz işi fazla abartmadan litre başına 120mg kullanalım, genel kullanımı böyleymiş ama tabii ihtiyacı olan oranı dahada artırabilir.

1 lt içme suyuna 120mg magnezyum katmak için, 1000 / 1600 = 0,625 x 120 = 75ml.
Yani 1 lt su için, 75ml. konsantre katmamız yeterli. Bu da 1 fincan kadar veya biraz daha fazla eder.

5 lt su içinse (ben böyle yapıyorum, kolaylık oluyor) oranı x 5 yapacağız, 75 x 5 = 375 ml. kullanmak gerek.

Bu ölçme işleri için büyük enjektör, veya sıvı ölçüm aleti kullanılırsa iyi olur, bardak, fincan, kaşık işleri yanıltabilir. Hatta hassas tartı bile kullanmak daha iyi olur. Her zaman aynı oran yapılmalı ki rast gele olmasın.

KULLANIM:

Artık elimizde magnezyum açısından zengin, bio yararlı bir suyumuz var, mineralli su da diyebiliriz, bu suyu günlük nasıl su içiyorsanız öyle kullanın, tabii seyreltmeyi unutmayın, pek öyle üst üste filan da içmeyin, ara ara içilirse sanırım daha iyi olacaktır.

Dil sorunu nedeniyle, yabancı kaynaklara çok vakıf değilim elbette ama İng. bilen arkadaşlar altaki .pdf dosyasını çevirirlerse, büyük iyilik yapmış olurlar. Orada çoğu sorunun cevabını veriyorlar.

HATIRLATMA:

* Bu karışım konsantredir.
* MH (Magnezyum Hidroksit) alerjisini olanların dikkat etmesi gerekir.
* Suyun PH seviyesi de yükseleceği için, PH alerjisi olanlar da dikkat etmelidir.
* Burada yazılanlar kişisel bir paylaşımdır. Asla tavsiye niteliği taşımaz.
* Magnezyumun azı (Hipomagnezemi) zarar verdiği gibi, fazlası da (Hipermagnezemi) zarar veriyormuş.

Etiketlendi :

Yorumlar

• monomono Yükleniyor... 5,394 Ankara
    Bu olayı deneyen oldu mu hiç?
    Ben bu yazıyı yazdığımdan beri hiç kesmedim, sonuçlarından da gayet memnunum, 1 aydır bir kaç hap harici, hiç hapta kullanmadım, 
    Ufak tefek ağrılar var ama öyle aman aman bir ağrı, alevlenme filan da yaşamadım, şimdilik rolantide gidiyoruz bakalım.  :))

Kış olmasından dolayı su tüketimim yarı yarıya azaldı, ama genede devam ediyorum İyonize MG ye. 
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

ymsahin66 hakanaltntrk yunusahin66 tommy13k onderoztrk psodomonas Ruzmay murat50 ozzy merve987 gülistanyuce