Teshisi 8 yil sonra konulmus bir magdur

Merhaba teshisi 8 yil sonra konulmus bir as hastasiyim 23 yasimdan beri sag kalcamda tutulmalar batma seklinde agrilar la basladi izdirabim kirecleme denildi kilo ver denildi ama gun gectikce artti .2 yildir calisiyorum ve gecen yil artik ayagimin uzerine basamaz oldum belime vurmaya basladi agrilarim doktor doktor gezerken bir fizik tedavi doktoru romatizma istedi ve oyle acikliga kavustu su an cok kotu durumdayim 4 salazopren 4 endol 1 rantudil 2 diclomec iciyorum gunde alevlenme surecindeyim gece uyuyamiyor sabah kalkmakta cok zorlaniyorum suan raporluyum bu yuzden ise gidemiyorum.bugun bir havuza kayit oldum benim merak ettigim doktorum bana hangi surecte oldugumu belirtmedi benim gibi  olaniniz elbette vardir bi fikri olan varmi bir diger sorumda ben bugday urunleri yedigim zaman agrilarimin arttigini fark ettim siz nelere dikkat ediyorsunuz.farkindalikla hepimize gecmis olacak insallah 

Yorumlar

• efe14efe14 288 Bolu
    Değerli "

Teshisi 8 yil sonra konulmus bir magdur"

AS daşım;  bizler de mağduruz. Yoksa burada ne işimiz var. :( Önce aramıza(forumumuza) hoş geldin. Keşke bu rahatsızlık sana hiç uğramasaydı. Bundan sonra bu hastalıkla barışık yaşamayı öğrenebilirsen rahat edersin.  Yoksa ağrılar, kramplar,tutulmalar, velhasıl hayatı sana zehir edecektir. Ben de en az senin kadar rahatsız idim. Şu an çok şükür ki atak nedir, ağrı nedir unuttum desem yalan olmaz. Bu kısa bir süreç değil, ısrarla ve de inatla etkileri sıfıra yaklaştırana kadar devam edeceksin.  Buğday ürünlerini sen bulmuşsun ne güzel. Tüketme ya da çok az ye. Bana da süt ürünleri aynı etkiyi yapıyor.  Sigara kullanıyorsan kesinlikle bırakmalısın, bırakmaz isen akıntıya kürek çeken biri gibi boşuna çabalayıp duracaksın ama şikayetlerinde gözle görülür bir azalma olmayacaktır.
    1-Sigarayı bırak,
    2-süt ürünlerini azalt ya da tüketme (deneme yanılma ile sana fayalı mı yoksa zararlı mı öğrenebilirsin)
    3-Asitli (gazlı ) hiç içecek tüketme, alko vb mümkünse sıfır olsun. ben sadece sade maden suyu içiyorum. O da haftada en fazla3,
    4-Pakete girmiş ürünlerden uzak dur. (cips, bisküvi vb.)
     5-Her öğününde bolca yeşillik olsun.
    6- Kaliteli yağ tüket. (ben yalnızca sızma zeytinyağı kullanıyorum.) Ayçiçektir, kanoladır vb yağlar sofrana uğramasın.
    7- Tuzun rafine edilmemiş olsun. Kaya tuzu kullan.
    8-Canlı su tüket. (hiç depoya girmeden suyu akan bir çeşme bulursan oradan akan suyu kullan) pet şişe ve damacana sulardan mümkün olduğunca uzak dur. Günde en az 2-2,5 Lt su içmeye çalış
    9-Zerdeçal, zencefil, keten tohumu gibi ürünleri sofranden eksik etme.
    10- atak günleri dışında mutlaka egzersiz yap.  vücudu esnetme, germe egzersizleri ile başla. Bolca yüzün derler ben yüzmenin çok bir faydasını görmedim. Hatta bana zararı da oldu. Havuza gidip gelirken suya girip çıkarken üşüttüm ve ataklarımı tetikledi. ama sen üşütme. Ama sen yine de yüzmeye devam et.
    11- klimalı ortamlardan uzak dur, Cereyanda kalma, rüzgarlı havalara dikkat et, terini üzerinde kurutma.
    12-Uykuna dikkat et.Karanlık ortamda ve düzenli uyu. Sirkadyen ritminin ne olduğunu öğren ve ona uygun yaşamını düzenlemeye çalış.
    13- Her neye, hangi dine inanıyorsan bolca dua et. Moralini yüksek tut. Hastalığımız öldürmüyor, bir kanser gibi kötü değil, suyuna gidersen sana hayat kaliteni yükseltecek olumlu yönde katkısı dahi oluyor.
    14-Bağırsak floranı düzeltmeye çalış.
    15- Bağışıklığını güçlendir. (bize uygulanan tedaviler ise tam tersi etki yapmaya yöneliktir. Bağışıklığı baskılayıcı tedaviler umut kesilmiş hastalara yapılan tedavilermiş dünya genelinde. Daha iyi bir tedavi yöntemi bulunana kadar hastayı ötelemek amaçmış. Bu tedavinin yan etkilerininin en küçüğü sık sık gribe yakalanmak ve en büyüğü ise bağışıklık düşürdüğü için vücudu kanserli hücrelerin cirit atacağı bir ortama dönüştürmek, sonunda kanser olmak.)
    16- Ağrı kesicileri kullanmak zorundayız, ama az kullanmaya çalış. Çünkü ağrı kesiciler de bir kısır döngüye sebep oluyor.
    17-D vitamini, B12 düzeyini mümkün olduğunca yükselt.(tam kan tahlili yaptır ve bunların düzeylerini öğren)
    18-Balık yağı (omega3), destek ürünleri (vitamin) imkanın varsa kullanmaya çalış.
    19- Şekerli ve tatlılardan şimdilik uzak dur. (arada kaçamak yapmak serbest)
    20- LDN yi dene. Ben denedim bana olumlu etkisi oldu. (forumda bununla ilgili şu an 42 sayfa yazı yazılmış)
    21- Şimdi mevsimi olan kök sebzelerden en üst düzeyde faydalanmaya çalış. ( Bana olumlu katkısı oluyor.)
    22- ARAŞTIRMAYA, OKUMAYA, as LILARLA İLETİŞİMDE OLMAYA ÇALIŞ
    Şimdilik ilk aklıma gelenler bunlar. Forumdaki arkadaşlar da kendi tecrübelerini eklerler ise bu sıralama daha da artacaktır.
    (NOT: yukarıdaki yazılar sadece AS lı birinin öneri ve tavsiyesi olup, uygulayacak kişi ile ilgili sorumluluk ve mesuliyet kabul edilmez.) :lol: 
    Anlayacağın As daşım: 
    yaşam şeklini düzelt, yediklerine dikkat et, hayatın güzelleşsin. Kal sağlıcakla :super: 

• tUtKuNtUtKuN 1,190 Yurtdışı
    efe14 dedi:

15- Bağışıklığını güçlendir. (bize uygulanan tedaviler ise tam tersi etki yapmaya yöneliktir. Bağışıklığı baskılayıcı tedaviler umut kesilmiş hastalara yapılan tedavilermiş dünya genelinde. Daha iyi bir tedavi yöntemi bulunana kadar hastayı ötelemek amaçmış. Bu tedavinin yan etkilerininin en küçüğü sık sık gribe yakalanmak ve en büyüğü ise bağışıklık düşürdüğü için vücudu kanserli hücrelerin cirit atacağı bir ortama dönüştürmek, sonunda kanser olmak.) 
    Eğer Anti-TNF kullanıyorsa bu zaten bağışıklık sistemi baskılansın ve AS'nin etkileri kullandığı sürece olmasın diye veriliyor, bir taraftan düşüren ilaç alıp bir taraftan güçlendirmeye çalışmak neden..?..Kullanmıyorsa ki arkadaş kullanmıyormuş bağışıklık sistemini güçlendirmesi tam tersine AS'nin daha da etkisini arttırmasına sebep olur...Bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışmayın, güçlendiren preparatları kullanmayın, tam tersine hafif düşük olarak yaşamaya çalışın ki hastalığın etkileri daha az olsun...Bağışıklık sistemini baskılayan en önemli etkenlerden biri düzenli ve biraz fazlaca spor yapmaktır...Ağrı sızı olduğunda alevli dönemde ağrılar geçsin öyle egzersiz spor yaparım diye beklerseniz, geçme süresi uzar, her alevli dönemden sonra tutukluğunuz biraz daha artar, tam tersine bu dönemlerde ağrı kesici alıp spor ve egzersizlere devam edin, tutukluk dediğiniz şey aslında eklemdeki katılaşma sürecinin size yaşattığı ağrı, ağrısını dindirip üstüne gittiğinizde ağrılardan daha kolay kurtulursunuz...  
    (2) mono Mery
  • efe14efe14 288 Bolu
    "AS'nin etkileri kullandığı sürece olmasın diye veriliyor" diye yazmışsın sevgili Tutkun. Kullanılan ilaçlar sadece AS ın etkilerini azaltacağı ümit edilerek As lılara reçete ediliyor.  Beni muayene eden Prof  sana kemoterapiye kadar ilaç kullanacağız, ben bu ilaçları kullanıyorum iyileşeceğim diye de ümit etme, amacımız sadece hastalığın etkilerini biraz olsun öteyelebilmek demişti 2012 yılında Ankarada. As ın etkilerini azaltacağız diye vücuttaki diğer organlar harap ediliyor. Bir hapla başlayan serüven her geçen yıllarda artıyor ve neticede torbalara dolusu ilaçla yaşar hale geliyoruz. 
  • tUtKuNtUtKuN 1,190 Yurtdışı
    Değerli efe14 ;
    Aynen dediğiniz gibi, ancak tercih hastaların, herkes kendi yolunda ilerleyecek...Burada şunu gözden kaçırmamak gerekiyor, herkesin dayanıklılığı, hayata bakış açısı aynı değil, kimisi zor yolu seçer mücadelesini mümkün mertebe ilaçlardan uzak durarak verir, kimisi ise ben ilaç kullanarak ağrı sızıdan kurtulabilirsem kurtulayım der...Benim ezcümle söylemek istediğim, yıllardır forumda da sık sık gündeme geliyor, bağışıklık sisteminin çok güçlenmesi AS için iyi bir şey izlenimi genel bir kanı, ama bizdeki sorun bağışıklık sisteminin güçsüz olması değil, tam tersine dengesiz olması ve görevinin dışında boyundan büyük işlere kalkışıp eklemleri kendine düşman edinip saldırması, ondan dolayı çok güçlü bir bağışıklık sistemi bize yarar değil zarar verir, ekstra güçlendirmeye çalışmamak lazım...
    (2) efe14 Mery
  • efe14efe14 288 Bolu
    tUtKuN dedi:
    Değerli efe14 ;
     kimisi ise ben ilaç kullanarak ağrı sızıdan kurtulabilirsem kurtulayım der...
    Söylediklerine aynen katılıyorum. Ben bugüne kadar ilaç kullanıp iyileşen bir AS lı görmedim :lol: . Ama başta beslenmesini düzenleyip diğer etkenlere de dikkat ederek ağrılarından kurtulan ve yaşam kalitesini yükseltebilmiş :alkis: başta kendim olmak üzere bir çok AS lı tanıyorum. :super:
    (1) Mery
  • AS bende önce kalçada sonra göğüs kafesinde sonra yoğun ağrılarla boyunda etkindi. Ilerleme devam ederse muhtemelen boyun bölgesine kadar ağrılarn çıkacaktır.
    Ekmeğin dokunduğunu  farketmen çok güzel.  
    Diyetinden glüten(ekmek, unlu gıdalar, bulgur vb)  ve şekeri çıkarmanı tavsiye ederim. Karbonhidrat eksikliğini yağlarla (tereyağ, hayvani yağ, zeytinyagi)giderebilirsin. Takviye olarak Dvit3 almani kışin özellikle tavsiye ederim.
  • batualperbatualper Yükleniyor... 2 Uşak
    Tesekkur ederim yardimlariniz icin agrilardan dolayi uyandim o yuzden bu saatte yaziyorum ilaclarim 1 ay once degisti ben yine uykusuz gecelere donuyorum ve dediginiz gibi boynuma dogru ilerleyen agrilarim var cok sukur 😂🙈garip bir sekilde gulup geciyorum artik sinirimi bozmamaya calisiyorum desem daha dogru olur galiba isimden dolayi cok ayakta olmam  bu hastaligi tetiklermi diye yeni bir soru sormak istiyorum hareket etmenin faydasini biliyorum fakat ayakta durmakla ayni seymidir sizce ?
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

FC55 murat efe tamel53m caseywenzel Harun etsukhovell adriaa20 dianndempster aslihalil Murat78 sevıl eker_hasan78 ILGIN