Yeni umut tedavi, bence herkes haberdar olmalı

klc000klc000 58 İstanbul
Merhaba, sabah BBC'de Trust Me I am Doctor isimli programı izliyordum. Genelde fazlasıyla yararli şeylerden bahsediliyor. En son bizim gibi otoimmun hastalıklarla ilgili yeni bir tedaviden bahsetiler. Hayatımda ilk kez bu kadar umut ettim ve çok mutlu oldum.

Olay New York ve Amsterdam'da geçiyor. Bizim gibi otoimmun hastalıklarda (romatoid artrit, ankilozan spondilit, chron vb.) Vücut fazla TNF ürettiği için iltihaplanma oluyor. TNF üretimini kontrol eden sinyaller sinir sistemi tarafından bağışıklık sistemine tasiniyor. Araştırma ve tedavinin amacı bu mesajları kontrol etmek ve tedavi etmek için sinirleri kullanmak. 

Bu fikirden yola çıkarak biyoelektronik tıbbi cihaz geliştirildi. Bu cihaz, beyinde, TNF'nin üretildiği kalp, akciğerler, karaciğer ve dalak dahil olmak üzere ana organlara bağlanan boyundaki vagus siniri yanında implant edilecek şekilde tasarlanmıştır. Vagus siniri oluşturan 100.000 kadar sinir lifinden, araştırmacılar, dalakta TNF üretimini kontrol eden 4000 kadarını tanımlamışlardı, bu yüzden bu lifleri uyaracak ve TNF üretimini düzenleyebilecek bir cihaz oluşturdular.

Cihazın denemeleri Avrupa'da yapildi. Hastaların goguslerine implant yerleştirildi. Hastaların tek yapması gereken her gün, yalnızca 1 dakika miknatisi göğsündeki implantin üzerinden geçirmek.

Bu cihazı kullanan hastalarin 3'te 2'si olumlu yanıt verdi. Hatta kullandığında iyi olanlar neredeyse vücutta hastalığın tamamen uykuya daldigini, neredeyse öldügunu söyledi. O kadar iyilerdi ki ben resmen hayrete dustum.
Cihaz Avrupa'da 4 yıl icinde, ABD'de ise 5 yıl içerisinde satışa sunulacakmis. Hayatımda ilk kez bu hastalıkta tamamen semptomları ortadan tamamiyle her yönüyle kaldıracak bir umut ışığı gördüm. Ve çok mutlu oldum. Bu konunun takipcisi olmak lazim, herkeste takip eder insallah. Aşagiya link bırakıyorum. detaylı incelemek isteyenler bakabilirler.

http://www.bbc.co.uk/programmes/articles/Z9jY9F72t8QWnKD3nfk6Kd/could-an-electronic-implant-switch-off-rheumatoid-arthritis

Yorumlar

• nedenkinedenki 4 Yalova
    Vay be . Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Emeğine saygılarımla.
    (1) klc000
  • AysekoAyseko 53 Kocaeli
    Umarım bu mümkün olur.
    (1) klc000
  • klc000klc000 Yükleniyor... 58 İstanbul
    @Ayseko umarım, ömür boyu ilaca elveda feriz dahası var mi küçücük bir mıknatısla sadece, gerçekten umutluyum inşallah sonucuda umduğum gibi olur, bir an önce çıkarda yanıt veririz.
    (1) Ayseko
    Ben implantı üreten kişilerle iletişime gectim. Proje Amsterdam ve New York'ta yürütülüyor. Bizim hastakiklarimizda Avrupa kontenjanı dolmus denek amaçlı fakat chron hastaları için halen varmis. Bilginize arkadaslar.
  • Bu çok güzel bir haber. Sitedeki doktor üyelerimiz bu konuda bir bilgilendirme yapabilir mi acaba, ben linkteki yazıdan tam olayı anlayamadım.
    @OnurÜnal olay şu bizim vücudumuzda hastalığa sebep olan şey kontrolsüz tnf uretmemiz. TNf üretme mesajida beyinden vücuda sinir sistemi ile iletiliyor. Implantın amacı sinir sistemindeki bu mesajları kontrol ederek hastalığı uykuya daldırmak. Basit bir ameliyatla göğüs kafesine implant yerlestiriliyor ve günde sadece 1-2 dakika implantın üzerinden mıknatıs geçirerek mesajlar kontrol ediliyor. Olay tamamıyle bu.
  • tUtKuNtUtKuN 1,187 Yurtdışı

(1) klc000
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

sarac ucqtresa mehmethakan konuksever01 Emrebal11896663 dengiz mrsnacak senay35 ambromea hazals oksitosin