Magnezyum Eksikliği: Belirtiler, Nedenler

monomono 5,405 Ankara
kategorisi Haberler

Hastalıklar: Magnezyum Eksikliği: Belirtiler, Nedenler, En İyi Takviyeler

Magnezyum eksikliği sık gördüğüm ve çoğu zaman atlanan bir problem. Sizler için magnezyum eksikliğinin neden, belirti ve takviyelerini sıraladım.

Magnezyum eksikliği klinikte çok sık rastladığım bir durum. Şaşırtıcı bir biçimde görülme sıklığının aksine -nedense- klasik tıp pratiğinde çoğu zaman görmezden gelinen bir mineral.

Dolayısıyla magnezyum eksikliğine bağlı sorunlar farklı ilaçlar ile geçirilmeye çalışıyor. Sonuç ise çoğu zaman hüsran!

Sorun bu kadar basit iken çözümsüz bırakmak olmaz. Bu sebeple magnezyum eksikliğine benim gözümden bakmanızı istiyorum.

Bu yazıda magnezyum eksikliğinin nedenleri, belirtileri ve magnezyum takviyesi seçilirken dikkat edilmesi gerekenleri sıraladım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Magnezyum nedir?

Magnezyum doğada bulunan ve vücutta 300’e yakın biyolojik reaksiyonda görev alan bir mineral.

Görev aldığı reaksiyonlar içerisinde hücre metabolizması, kas kasılması ve nörolojik sinyal iletimi de var. Dolayısıyla oldukça hayati fonksiyonların idame ettirilmesini sağlar.

Günümüze geldiğimde ise birçok kişide değişen yaşam tarzının, kullanılan ilaçların ve beslenme problemlerinin etkisiyle magnezyum eksikliğinin sık yaşandığını görüyorum.

Peki durum ne kadar ciddi?

Magnezyum eksikliği: Bulaşıcı bir hastalık gibi!
Magnezyum eksikliği artık herkesi ilgilendiriyor. Çünkü yapılan araştırmalar 1900’lü yıllara göre magnezyum alımının neredeyse yarıya indiğini ve yetersiz olduğunu gösteriyor (1).

Aklınıza hemen yaptırdığınız kan tahlillerindeki magnezyum düzeyi geliyor. Çünkü çoğu zaman bu değerler doğal olarak gözleniyor.

Peki her şey normal mi? Hayır, atladığınız bir şey var!

Kandaki magnezyum miktarı vücudunuzdaki düzeyin yaklaşık %1’ini oluşturur. Ayrıca kandaki magnezyum düzeyi -eğer eksik ise- diğer dokulardan takviye edilerek arttırılır.

Yani hafif magnezyum eksikliği yapılan kan testleri ile görülebilecek bir şey değil.

Hatta yapılan araştırmalar normal kan magnezyum düzeyi olan bireylerde bile magnezyum eksikliği olabileceğini gösteriyor.

Peki magnezyum eksikliği ile ilgili risk oluşturan faktörler neler?

Hemen incelemeye başlayalım.

Magnezyum eksikliğinin nedenleri

Magnezyum eksikliğinin mekanizması birçok faktöre bağlı. Dolayısıyla bu faktörleri bilmeden ve çözüm için çalışmadan eksiklikten kurtulmanız neredeyse imkansız.

Sizin için önemli magnezyum eksikliği nedenlerini aşağıda sıraladım.

Asitli içecek tüketimi: Yemek ile beraber asitli içecek tüketimi artık toplumsal alışkanlık haline geldi. Ama bu durum sanıldığı kadar basit değil.

Çünkü tüketilen asitli içeceklerin -özellikle kola- içerisindeki fosfat magnezyumu bağlar. Bu durum yemeğin içerisindeki değerli magnezyumun emilmeden atılmasına sebep olur (2).

Asitli içecek tüketimiyle beraber sürekli kahve ve çay tüketimi de magnezyum eksikliğine öncülük eder.

Özellikle günde bir bardaktan fazla kahve ve çay tüketenler bu konuya ayrıca dikkat etmeli.

Aşırı şeker alımı: İşlenmiş ve şekerli besinler böbreklerden magnezyum atılımını hızlandırır. Bu durum toplumun büyük kısmının magnezyum eksikliği yaşamasının ana sebebi.
Düşük karbonhidratlı beslenmelerde de magnezyum eksikliği görebiliyoruz. Bu durum düşük karbonhidratlı diyetlerin sağlıksız olduğu anlamına gelmiyor.

Hatta ketojenik diyetin en başında yaşanan “keto flu – keton gribi” çoğu zaman magnezyum eksikliğine bağlı.
Kalsiyum supplementi kullanmak: Kemiklerinizi korumak için kalsiyum içerikli bir supplement kullanıyorsanız dikkat etmelisiniz. Eğer kalsiyum supplementini magnezyum olmadan alırsanız ciddi bir magnezyum eksikliğinin önünü açabilirsiniz (3).Alkol alımı: Alkol diüretik (sıvı atıcı) özelliğe sahiptir. Bu özellik kronik alkol tüketiminde böbreklerden sürekli magnezyum kaybına bağlı eksiklik oluşmasına sebep olabilir.

Alkol alımı:
Alkol diüretik (sıvı atıcı) özelliğe sahiptir. Bu özellik kronik alkol tüketiminde böbreklerden sürekli magnezyum kaybına bağlı eksiklik oluşmasına sebep olabilir.
İlaç kullanımı: Bazı ilaçlar magnezyum atılımını, emilimini ve kullanımını azaltabilir. Bu ilaçlara dikkat etmeli ve uzun süreli kullanımlarda magnezyum takviyesi yapmalısınız. 
Antibiyotikler (tetrasiklin grubundakiler).
Kortikosteroid.
Diüretik.
Antiasid ve PPİ.
Anti aritmik ve kronik kalp yetmezliği tedavisi (özellikle dijital ve amiodaron).
Özellikle mide ilacı yani antiasid ve ppi kullanan hastalarım ciddi magnezyum eksikliği yaşıyorlar.
Çünkü besinler yeterince sindirilemiyor ve emilemiyor.
Ayrıca zorunlu olmayan durumlar harici mide ilacı kullanılmamasını tavsiye ediyorum. Ayrıntılı bilgi için mide asit azlığı adlı yazımı okuyabilirsiniz.

İleri yaş: Magnezyum eksikliğinin kontrol edemeyeceğiniz tek mekanizması yaş ilerlemesi. Çünkü yaşlanan beden yeniden yapım ve reaksiyonların devamı için daha fazla magnezyuma ihtiyaç duyar.

Ayrıca bozulan bağırsak yapısı mekanizmaları magnezyumun daha az emilmesine neden olabilir.
İleri yaş ile beraber menapoz sürece dahil olduğunda magnezyum eksikliğinin belirtileri çok daha ciddi bir şekilde ortaya çıkabilir.

Menapoz sürecindeki hastalarımın birçoğu magnezyum kullandıktan sonra daha az gergin hissettiklerini ifade ediyorlar.

Magnezyum eksikliğinin belirtileri

Magnezyum eksikliği klinikte çoğu zaman önemsenmeyen bir durum.

Çünkü çok ciddi bir eksiklik olmadan hayatı tehdit etmiyor.

Hayatı tehdit etmeyen durumlar ise çoğu zaman sebebi sorgulanmaksızın tedavi edilmeye çalışılıyor ve maalesef gerekenden farklı müdahale ediliyor.

Magnezyum için de durum geçerli. Hastayı belli belirsiz bulgularla rahatsız eden eksiklik “subklinik” olarak fark edilmeyebilir.

İşte bilmeniz gereken magnezyum eksikliği belirtileri (4):

İnatçı kramplar: Özellikle gece yaşanan ve uzun süredir tekrarlayan kramplar magnezyum eksikliğini işaret eder (5).
Uyku sorunları: Özellikle huzursuz bacak ile beraber olan uyku sorunlarında magnezyum eksikliği incelenmelidir.
Kas ağrıları ve güçsüzlük: Uzun süredir devam eden kas ağrıları ve güçsüzlük magnezyum ile ilişkili olabilir.
Anksiyete: Panik problemlerinde B12 ve D vitamini ile beraber magnezyum düzeyleri de önem arz eder.

Magnezyum, hastalık ve tedavi ilişkisi

Bazı hastalıklarda magnezyum takviyesi ciddi fayda sağlayabilir. Benim klinikte tanık olduğum ve kanıtlanmış etkileri aşağıda sıralamaya çalıştım.

Kalp damar hastalıkları: Magnezyum damar içerisindeki düz kasların rahatlamasına ve tansiyonunuzun düşmesine yardım eder (6). Bu durum kalp damar hastalığı riskinizin azalması demek.
Baş ağrıları: Magnezyum özellikle kronik baş ağrılarında mutlaka denenmesi gereken bir supplement. Özellikle acilde çalıştığım dönemde gördüm ki birçok hasta magnezyum takviyesi ile beraber kronik baş ağrılarını daha az yaşıyor.
Kemik erimesi: Magnezyum D vitamini ve kalsiyum gibi kemik yapılımını aktive eden önemli aktörlerin işlevlerini yerine getirmesine yardım eder. Dolayısıyla magnezyum kemik sağlığını geliştirmek için oldukça önemli bir yere sahiptir.
Fibromiyalji: Kronik kas ağrılarına çok benzeyen ve henüz net bir tedavisi olmayan fibromiyalji hastalığında magnezyum takviyesi ağrıların rahatılmasına yardım eder.
Premenstürial sendrom: Kadınlarda regl öncesi yaşam kalitesini ciddi şekilde azaltan PMS ataklarını rahatlatmak için magnezyum kullanılabilir. Yine acilde magnezyum önerdiğim ve her ay ağrı kesici olmaktan kurtulan birçok hastam var.
ADHD: Magnezyum eksikliği ciddi hiperaktivite yapar. Bu durum mevcut ADHD’li hastalarda durumun kötüleşmesine sebep olabilir. Bu sebeple özellikle ADHD problemi olan ve son zamanda kötüleşmiş kişilerde magnezyum denenebilir.
Kabızlık: Magnezyum eksikliği ısrarcı kabızlık vakalarına sebep olabilir. Dolayısıyla sebebi bulunamayan kabızlık vakaları için önerim magnezyum takviyesinin denenmesi olacak (7).
Buraya kadar her şeyi kavradık. Peki bu kadar önemli bir minerali nasıl hayatınıza sokmayı planlıyorsunuz?

Size yardımcı olmak için hemen magnezyum içeren besinleri sıralayarak işe başlıyorum.

Magnezyum içeren besinler

Magnezyum seviyelerini yüksek tutmak için ilk seçenek doğru beslenmek. Eğer doğru beslenirseniz çoğu zaman dışarıdan magnezyum alımı yapmanıza gerek kalmaz.

Burada RDA değerlerine değinmek gerekir. RDA “tavsiye edilen günlük alım” olarak çevrilir.

Magnezyum için ihtiyaç cinsiyet, yaş ve diğer faktörlere bağlı olarak değişmekle beraber ortalama RDA değeri 200 ile 400 mg arasındadır.

Ama gerçek ve gereken değerler daha fazla. Hekiminizin kontrolünde daha fazla magnezyum almanız gerektiğini ayrıca eklemek istiyorum.

En çok magnezyum içeren kaynaklar,
Ispanak,
Badem,
Kabak çekirdeği,
Kemik suyu,
Avokado,
olarak sıralanabilir. Benim tavsiyem ıspanak, avokado ve kemik suyu yönünde olacak.

Magnezyum takviyesi

Emilim eksikliği veya kötü beslenme magnezyum ihtiyacının besinlerden karşılanmasını zorlaştırır. Bu tip durumlarda magnezyum takviyesi almak gerekiyor.

İşte magnezyum takviyesi tipleri ve kullanım alanları:

Magnezyum glisinat: Biraz pahalı ve zor bulunan bir tip olmasına rağmen biyoyararlanım (vücudun maddeyi değerlendirme kapasitesi) açısından en iyi tiptir. Dolayısıyla ciddi eksikliklerde ilk tercih olarak kullanılır.

Magnezyum sitrat: Daha kolay bulunabilen ve nispeten iyi biyoyararlanıma sahiptir. Özellikle kabızlık yaşayan hastalarıma bu tip magnezyumu tavsiye ediyorum çünkü sitrat dışkıyı yumuşatır.

Magnezyum klorid: Diğer magnezyum bileşiklerine göre biyoyararlanımı daha az olan bir tip olmasına rağmen özellikle mide asit azlığı yaşayan hastalarıma tavsiye ediyorum. Çünkü klorid mide asit salgısını destekleyen bir özelliğe sahiptir.

Magnezyum malat: Fibromiyalji ve kronik yorgunluk yaşayan hastalarımda magnezyum tavsiyesinde bulunacağım zaman genelde magnezyum malat tavsiye ediyorum. Çünkü bozulmuş hücre içi enerji üretim süreçlerine hem magnezyum hem de malik asit yardım eder.
Magnezyum okzalat kullanımını ise tavsiye etmiyorum. Çünkü biyoyararlanımı çok az. Alınan magnezyum okzalatın büyük bir kısmı kullanılmadan atılır.
İşin garip tarafı üretilen magnezyum desteklerinin büyük kısmı magnezyum okzalattır.
Magnezyum eksikliği ile ilgili artık birçok ayrıntıya hakimsiniz. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Benimle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: fitekran.com

Magnezyum eksikliği vücudumuzda nelere yol açar?
* Magnezyum sağlığınızın bozulmasına neden olabilen görünmez eksiklik!
Magnezyum Takviyesine İhtiyacınız Olduğunun 12 Belirtisi

Yorumlar

• M.SelimM.Selim 473 Bursa
    Fitekran çok güzel bir sitedir. Komple bizim foruma aktarsak kimse bu bilgiler ne demez. Geçen günlerde forum da paylaştığım bir yazı da magnezyumun çeşitlerini saymıştım. Fitekran'dan da faydalanmıştım verdiğim bilgiler de. 
  • monomono Yükleniyor... 5,405 Ankara
    Magnezyum üzerine ne kadar bilgi paylaşsak az gibi.  :)

Magnezyum Eksikliğine Bağlı Oluşan 56 Sağlık Problemi

“Basit” [fakat en az 300 farklı biyolojik işlemden sorumlu] bir magnezyum eksikliği yüzünden ortaya çıkmış 56 farklı hastalık tablosu ve bu basit gerçeğin farkında olunmadığı için tedavi amaçlı kullanılan farmasötik ilaçlar ve bunların “yan” etkileri…

Gelin birlikte bakalım, magnezyum eksikliğine bağlı oluşan ve mineral takviyesine yanıt veren bu sorunlar neler:

1. Adrenal Yetmezlik — Bir süre devam eden kronik stres, aksiyete ve panik atakları takiben adrenal yetmezlik başgösterir ki günümüzde salgın boyutuna ulaştığı görülüyor. Adrenalin, noradrenalin ve (kronik stres durumunda yükselen) kortizol, bu üçü magnezyum tüketiyor. Stres yüzünden bir yandan idrardan magnezyum atımı da artınca eksiklik daha da vahim hale geliyor. Günümüzde ağızlardan düşmeyen ve bu yüzden anlamını yitirmiş gibi gözüken “stres” kelimesini yabana atmayalım; hepimiz hergün fiziksel, zihinsel ve duygusal stres altındayız ve bunun her bir gıdımı magnezyum çalmakla meşgul bizden.

2. Alzheimer Hastalığı — Magnezyum beyin hücrelerinde birikme yapan uygunsuz kalsiyum ve ağır metaller yüzünden oluşan sinir sistemi iltihabı (nöroinflamasyon)’u bloke eder. Magnezyum daha iltihap belirmeden görev başındadır zaten; hücre iyon kanallarını bekler, ağır metallerin girişini engeller.

3. Anjin — Anjin ağrısı kalp kaslarındaki şiddetli spazmdan kaynaklanır ki bu da aslında magnezyum eksikliğinden kaynaklı bir durumdur. Kalp karıncıkları vücudumuzda en yüksek magnezyum miktarına sahip yerimiz, ki bu da magnezyumun kalbin pompalama fonksiyonu için neden bu denli önemli olduğunu açıklıyor.

4. Anksiyete ve Panik Ataklar – Normal koşullarda adrenal stres hormonlarını kontrol altında tutuyor magnezyum (Mg). Adrenaller gereğinden az magnezyum yüzünden korumasız kaldığında, vücudun “vur ya da kaç” yanıtı vermesini sağlayan hormonlar olan adrenalin ve noradrenalin çok daha kolay tetiklenir oluyor ve gerçekleşen düzensiz ve ani yükselişler yüzünden de nabzımız yükseliyor, tansiyon çıkıyor ve kalp çarpıntıları oluşuyor. Hatta, magnezyumdan ne kadar eksiksek adrenalin salgısı da o denli abartılı oluyor. Adrenalin deyince, vücutta bir düzinenin üstünde ana metabolik işlemde doğrudan payı var bu hormonun ki bunlardan bazıları kalbin atım hızı, tansiyon, damar büzülmesi ve kas kasılması örneğin. Bunların herbirinin işlevi için magnezyum gerekiyor. Strese bağlı olarak bu belirtiler devam ettikçe vücut magnezyum depolarını boşaltıyor. Magnezyum sinir sistemini yatıştırıyor, kasları gevşeterek gerginliği alıyor, anksiyete/kaygı ve panik atakların azalmasına yardımcı oluyor.

5. Artrit — Ağrı ve enflamasyon (iltihap), artritin magnezyuma yanıt veren iki ana belirtisi.

6. Astım – Mg eksikliği durumunda hem histamin üretimi hem de bronşiyal spazmlar artıyor.

7. Ateroskleroz – Kalsiyum birikintisiyle oluşan damar sertliği — Kalsiyumun çözülmesini sağlamak ve kanda çözülebilir halde tutmak için magnezyum gerekli. Birlikte çalışıp kalsiyumu ait olduğu yere, yani kemiklere yönlendirernler Magnezyum ve K2 vitamini.

8. Bağırsak Hastalıkları – Mg eksikliği durumunda bağırsak hareketleri de yavaşlayarak kabızlığa götürebiliyor, ki bu da toksisite, besleyici ögelerin emiliminin yapılamaması gibi sorunların yanısıra kalınbağırsakta kolit, divertikül iltihabı ve Crohn hastalığı belirtilerinin oluşumunu tetikleyebiliyor.

9. Başağrıları — Boyun ve baştaki kaslarda oluşan gerginlik ve spazm gerek lokal uygulama gerekse ağızdan alma yoluyla magnezyum terapisiyle ortadan kaldırılabilir.

10.. Beyinde İşlev Bozukluğu — Magnezyumun beyne faydalı etkilerinin geniş özeti için Magnesium in the Central Nervous System kitabında sayfa xxxii’ye bakınız.

11. Böbrek Hastalığı – Mg eksikliğinin aterosklerotik böbrek yetmezliği oluşumunda payı var. Mg eksikliği lipid (yağ) seviyelerinde anomaliye ve böbrek nakli yapılmış hastalarda kan şekeri kontrolünün bozulmasına sebep oluyor. Böbrek hastalarının doğrudan hücrelere geçecek şekilde pikometrik birimölçüsüyle magnezyum almaları son derece önemli.

12. Böbrek Taşları — Özellikle de ortağı B6 vitaminiyle beraber alındığında magnezyumun böbrek taşı oluşumunu önleyici ve tedavi edici etkisine kitabının 11. bölümünde geniş yer veriyor Dr. Dean.

13. Depresyon – Ruh halimizin iyileşmesine, kendimizi iyi hissetmemize yarayan serotoninin oluşumu magnezyuma bağlı. Magnezyum açlığı çeken bir beyin alerjenlere, akıl hastalığına benzer belirtilere yol açabilecek yabancı maddelere de açık hale geliyor.

14. Detoksifikasyon – Magnezyum; cıva, alüminyum ve kurşun gibi ağır metal ve toksik maddelerin vücuttan atılımı için elzem. Kendisi glutatyon üretimi ve karaciğerdeki P450 detoksifikasyon sistemlerinin çalışmasında rol alan bir eşfaktör. MgATP, önemli GSH ve tiyol detoks yollarına enerji sağlıyor.

15. Diyabet – Magnezyum, insülin sekresyonunu destekliyor, karbonhidrat metabolizmasını sağlıyor ve insülinin glükozu hücre içine taşımasına olanak sağlıyor. Bu olmadığı takdirde glükoz ve insülin kanda birikme yaparak çeşitli şekillerde doku hasarı oluşturuyor. Tirozin kinaz, insülinin hücreye girişi için gerekli bu enzim magnezyuma bağımlı çalışıyor. Glükoz metabolizması için gerekli on enzimin yedisi yine magnezyuma bağımlı çalışıyor. Magnezyum olmadan ne insülin yapmak ne de sekresyonunu sağlamak mümkün.

16. Diş çürüğü – Mg eksikliği tükrükte sağlıksız bir fosfor-kalsiyum dengesi yaratır ki bu da dişlere zarar verir.

17. Enflamasyon (Yangı, İltihap) — Time dergisinin meşhur 2004 sayısı halkı şöyle uyarıyordu: “Gizli Katil: Enflamasyon ve Kalp Krizi, Kanser, Alzheimer’s ve Diğer Hastalıklar Arasındaki Şaşırtıcı İlişki”. Çoğu ilaç firması artık kolesterol yerine kalp hastalığına yol açan faktör olarak enflamasyonu benimsemiş durumda. Enflamasyona gerçekte neyin yol açtığını bilmedikleri iddiasındalar, ancak tabii bu onları yine de enflamasyonu baskılayıcı ilaçlar üretmekten alıkoymuyor. Açıkça kabul etmeye yanaşmadıkları şey ise şu: Kalsiyum felaket derecede enflamasyon yapıcı, magnezyum ise tam tersi, son derece anti-enflamatuvar, yangı alıcı, iltihap önleyici mineraller.

Dr. Dean’in derin endişesi ise araştırmacıların enflamasyon reseptörlerini bloke etmeye çalışırken bizzat kendileri enflamasyona yol açan ilaçlar kullanıyor olmaları. Yapmaları gereken William Weglicki ve Terry Phillips’in, enflamasyon silsilesinin birbirini takip eden bütün aşamalarının (P maddesi, interlökinler, tümör nekroz faktörü, kemokinler ve sitokinler) magnezyum eksikliği durumunda ağırlaştığını kanıtladıkları araştırmaları dikkate almak.

Bilinmesi gereken nokta şu: Enflamasyonu tetikleyen magnezyum eksiliği ve rölatif kalsiyum fazlalığıdır.  

18. Halsizlik – Mg eksikliği olan hastalarda sıklıkla karşılaşılan bir şikayet halsizlik, çünkü vücutlarındaki düzinelerce enzim sistemi bu eksiklik yüzünden randımanlı çalışamıyor. Vücutta enerji üretimi için en önemli faktör ATP ve bir magnezyum iyonuna bağlı olmadığı takdirde ATP biyoloijk olarak aktif hale geçemiyor.

19. Hazımsızlık — Mideye girenleri asidifiye eden gastrik proton pompası magnezyumsuz çalışamıyor.

20. Hipertansiyon – Vücutta magnezyum eksik kalsiyum da gereğinden fazlaysa, kan damarlarımızdaki kaslar spazm geliştirip kan basıncının artmasına neden olabilir. Bu arada kolesterol de yükselirse, magnezyum yetmezliğine bağlı olarak gidip kan damarlarındaki kalsiyuma bağlanabilir ki bu da tansiyonun daha da yükselmesini sağlar.

21. Hipoglisemi — Magnezyumun dengeleyici etkisi sayesinde kana birden gereğinden fazla insülin salınması ve buna bağlı olarak kan şekeri düşüklüğü ile bağlantılı belirtilerin ortaya çıkması engellenir.

22. İnsomni – Kaslarda rahat bir uyku uyuyamızın önüne geçebilecek gerginliği alıyor magnezyum. Ayrıca, Mg düzeyi yetersizse, uyku regülasyonundan sorumlu melatoninin üretim aşamalarında aksaklıklar meydana geliyor.

23. İritabl Bağırsak Sendromu — Dr. Dean, IBS for Dummies adlı kitabında IBS’de görülen ağrı ve sancıyı almak için neden magnezyuma ihtiyaç olduğunu anlatıyor. Biraz daha laksatif formları kullanıldığı takdirde magnezyum ayrıca IBS ile ilintili kabızlığı da ortadan kaldırabiliyor.

24. Kadın Hastalıkları ve Doğum Alanındaki Problemler – Magnezyum şu sorunların önlenmesi ve tedavisinde etkilidir:

a. ‘Adet Öncesi Sendromu’

b. Dismonere (adet esnasında kasıklarda şiddetli ağrı/sancı hissedilmesi)

c. Gebelikte erken sancılanma (bu durum magnezyum eksikliğine bağlı kas spazmlarından kaynaklanıyor olabilir)

d. Kadın İnfertilitesi (fallop borusundaki spazmları ortadan kaldırmak yoluyla)

e. Preeklampsi ve eklampsi (derialtı dokularında -ödeme uzanmak üzere- su tutulmasını, yüksek tansiyon ve eklampsi nöbetini geçirir)

f. Serebral Palsi (beyin nöronlarındaki harabiyet nedeniyle ilk yaşlardaki çocuklarda görülen, her iki bacakta spastik sertlik, zaman zaman gelen konvülsiyon nöbetleri, istemli hareketlerde düzensizlik ve zeka geriliği ile belirgin konjenital defekt)

g. Ani Bebek Ölümü Sendromu

h. Erkek İnfertilitesi (sağlıklı meni önemli miktarda magnezyum ve çinko ihtiva eder)

25. Kalp hastalığı – Kalp, özellikle de sol karıncık vücutta magnezyumun en yüksek oranda bulunduğu yer. Kalp hastası olanlarda magnezyum eksikliği sık rastlanılan bir durum ve magnezyum desteği alındığı takdirde kalp hastalığı riski azaltılabiliyor. IV magnezyum, yani damardan magnezyum kalp krizinin başında verildiği takdirde miyokart enfarktüsü hasarını ve kardiyak aritmiyi önlenebiliyor.

Dr. Dean, başından beri sorun magnezyum eksikliği iken çok sayıda insana kalp hastalığı teşhisi konarak çoğu kez en aşağı altı farklı ilaç tedavisine başlatılmadığını ve elbette çok geçmeden bu hastaların kalp yetmezliğine gittiğini, bunun da kendisini son derece endişelendirdiğini söylüyor. Üstelik, kalp hastalarına önerilen ilaçların çoğu da vücuttan magnezyum çalan ilaçlar. Statinler bilhassa hasar oluşturan ilaçlar, zira bunlar çokça magnezyuma bağlanıp vücutça kullanımını engelleyen flor bileşikleri.

26. Kan pıhtıları – Magnezyum kanda pıhtılaşmayı kan inceltici ilaçlardan farklı bir mekanizmayla, kalsiyum fazlasının pıhtı oluşumunu tetiklemesini engellemek suretiyle önlüyor ve gerek olduğunda kandaki pıhtılaştırıcı faktörlerin doğal yoldan dengelenmesini sağlıyor.

27. Kas-iskelet sistemi sorunları – Yetersiz magnezyum diğer yandan kalsiyumda rölatif fazlalıkla birleştiğinde vücudun herhangi bir kasında uzun süreli kasılmaya yol açacaktır. Aşağıda verilen kas-iskelet sistemi sorunlarının hepsi magnezyum terapisine yanıt vermektedir:

a. Kas krampları

b. Fibrozit (bağ dokusunun iltihabı)

c. Fibromiyalji (inatçı adale ağrıları, yorgunluk ve vücutta bazı hassas ağrılı noktalarla karakterize bir hastalık)

d. Gastroentestenal spazmlar, safrakesesi spazmları — bunlar cerrahi müdahale gerektirebilecek durumlardır

e. Ruhsal gerilime bağlı olarak saçlı deri, boyun ve yüz kaslarındaki devamlı kasılma veya gerilme sonucu gelişen baş ağrıları.

f. Kas spazmları, vücudun herhangi bir kasında oluşabilecek çekilmeler.

g. Kronik boyun ve sırt/bel ağrısı.

28. Kolesterol Yükselmesi — Dr. Dean 1970’lerin ortalarında tıp eğitimi alırken normal kolesterol seviyelerinin 245 mg/dL civarında olduğunu söylüyor. Kitabının ilk baskılarında (ilki 2003’te çıkıyor) normal seviye 180-220 mg/dL olarak geçiyor. Şimdi ise tıp kurumları kolesterolün 200 mg/dL’in (5.2 mmol/L) altında olması gerektiğini söylüyor.

Yeterli miktarda kolesterol varken HMG-CoA redüktazının (herhangi bir kimyasal maddenin indirgenmesini kolaylaştıncı enzimin) aktivitesini yavaşlatmaktan sorumlu mineral Magnezyum. Statin ilaçlarının bir yandan magnezyum eksikliği oluştururken diğer yandan hedefe alıp ortadan kaldırmaya çalıştığı enzim de bu.

29. Migren — Serotonin dengesi Mg’ye bağlı. Serotonin eksikliği migren ağrıları ve depresyona yol açabiliyor. Migreni oluşturanın beynin incecik kılcal damarlarını tıkayan kan pıhtıcıkları olduğu söylenir. Magnezyum, kalsiyumun kanı gereğinden fazla pıhtılaştırmasına engel olur. Damardan ve ağızdanalındığı takdirde magnezyum migreni önleyebilir ve geçirebilir.

30. Osteroporoz – İster D vitamini ile birlikte ister D vitaminsiz alınmış olsun, yüksek doz kalsiyum takviyesi yanında dengeleyici miktarda magnezyum alınmadığı takdirde kemik kaybına giden bir dizi biyolojik olay başlatır.

31. Parkinson Hastalığı — Magnezyum, beyinde kalsiyum kalıntılarının yarattığı nöroenflamasyonu (sinir sistemi iltihabını) bloke eder.

32. Raynaud Sendromu – Mg el parmaklarında ağrı ve uyuşmaya yol açan spastik kan damarlarının gevşemesine yardımcı olur.

33. Reflü — Yemek borusunun mideye giriş yerindeki kapakçıkta oluşacak spazm reflüye neden olabilir. Magnezyum yemek borusu spazmlarını ortadan kaldırır.

34. Sinir Sistemi Problemleri —  Magnezyum yetersiz, kalsiyum da göreceli olarak fazla yüksekse vücudun herhangi bir yerindeki sinir hücreleri uzun süreyle aşırı uyarılacak demektir. Magnezyum vücuttaki şu sinir rahatsızlıklarını ortadan kaldırır:

a. Yanma

b. Kas güçsüzlüğü

c. Uyuşma, hissizlik

d. Paralizi ve hassasiyet

e. Karıncalanma, iğnelenme

f. Seğirme

g. Vertigo ve kafa karışıklığı, oryantasyon bozukluğu

35. Sistit — Magnezyum eksikliği varsa enfeksiyon halinde idrar kesesi spazmları oluşur. Spastik mesane sık idrar çıkma durumu oluşturabilir.

36. Spor İncinmeleri — Ağrı, enflamasyon, kas spazmı, kas gerginliği ve yırtık gibi incinmelerin tümü magnezyumla geçirebilir.

37. Spor Sonrası Toparlanma — Magnezyum laktik asit birikimini azaltarak, antrenman sonrası vücutta ağrı-sızıyı engeller.

Bu 56 sağlık sorununun magnezyum eksikliğine bağlı olarak gelişmiş olabileceğini ve takviyeyle düzelebileceğini siz veya doktorunuz fark etmediğiniz takdirde cebinizde ilaçla eve döneceksiniz demektir. Ne yazık ki birçoğu yukarıda verilen tıbbi durumlar için uygunsuz şekilde reçete edilmekte olan ağrıkesiciler, diüretikler, antibiyotikler ve kortizon salt magnezyum değil, diğer mineralleri de vücuttan çaldığından bir süre sonra belirtiler tamamen kontrolden çıkacak demektir. Bugün gelişmiş Batı toplumlarında reçeteli ilaç kullanım istatistiklerine baktığımızda bu tespitin geçerliliğini ve durumun vahametini daha iyi anlayabiliyoruz. Umuyoruz Dr. Dean’in bu müthiş çalışması sağlık sorunlarınızın asıl kaynağının ‘reçeteli ilaç eksikliğine bağlı yaşam’dan ziyade, ‘vitamin ve mineralden yoksun gıda bolluğu’ olduğu yönünde ikna edici açıklamalar sunabilmiştir sizlere.

Bu bilgiler Dr. Carolyn Dean’in 2014 basımı The Magnesium Miracle kitabından alınmıştır.

30 yılı aşkın süredir lisanslı tıp hekimi, naturapat, herbalist, akupunktur uygulayıcısı ve beslenme uzmanı olarak çalışan Dr. Dean’in magnezyum takviyesi için önerdiği ürünleri internet sitesinden görebilirsiniz.

Fatoş Pabuccu Tuncay

Kaynak: https://anetteinselberg.com

(1) Mery

Unutulan Elementin Bilinmeyen Mucizesi:
    Magnezyum ve İmmünite

Bu derleme magnezyumun pek çok kullanım alanına ek olarak kritik hastada enflamasyon sürecine etkisi, immün sisteme olan katkısını göstermeyi amaçlamıştır. Magnezyum insan vücudunda ekstrasellüler alanda dördüncü sırada, intrasellüler olarak da ikinci olarak en sık bulunan katyonu olup; nükleik asit ve protein sentezi gibi birçok temel reaksiyonda enzim kofaktörü olarak rol alması, hücre membran stabilizasyonunu sağlaması gibi görevleri göz önüne alındığında son derece önemli bir elementtir.
    Diğer pek çok elektrolite kıyasla en önemli özelliği immün sisteme ve canlı immünitesine olan etkisidir. Yoğun bakımda yatan immünosüpresif ya da immünokompetan olan her grup hastada magnezyum eksikliği desteklenmeli ve pek çok yararına ek olarak magnezyumun immmün sisteme katkısı akılda tutulmalıdır.

Bir kaç gün önce aile hekimine Magnezyum yazdırayım dedin, Magnezyum sitrat etken maddesi olan Magnefit veya Diasporal olsun dedim.
    Aile hekim şunu dedi: "Devlet baba bunları karşılamıyor, diğerlerini karşılıyor" dedi.
    Bende: "Tüh tamda bana lazım olan bunlardı, AS ye daha iyi geliyor" deyince.
    Aile Hekimi: "Magnezyumla ilgili bazı çalışmalar gördüm, yeni bir spreyini hazırlıyorlar, zira Magnezyum en iyi deri vasıtasıyla alınıyormuş" dedi.
    Magnorm yazdı, bende tamam dedim. 
    Neyse eczaneye gittim, bari para ile alayım Magnefit ve Diasporal ikisi de yokmuş. Diasporal artık pek gelmiyormuş, Magnefit te yokmuş.

Sonra bi araştırayım bu deriden alma olayı nedir, spreyi neymiş diye, okuduklarıma göre Magnezyum hakikaten de en iyi deriden yani banyo yöntemiyle alınıyormuş.
    Tabi sprey'e ait bir şey göremedim ama bol bol Magnezyum yağı banyosu bilgisi var, bu yağ ayrıca sprey de şeklindeymiş. Bir de Epsom tuzu var.

Epsom tuzu (İngiliz tuzu) ile yapılan banyo çeşitini ben de uygulayacağım, kafama yattı.

İngiltere’deki Epsom kasabasından çıktığı için bu adı almış, esasında tuzda değilmiş.
    Epsom tuzu suya verildiğinde, magnezyum ve sülfat iyonlarını çözüp bırakmaktaymış Fikir, bu parçacıkların vücuda magnezyum ve sülfat sağlayarak deriden absorp edilebilmesini sağlamakmış.

Merak edenler bu makeleleri okuyabilir.
    Epsom Tuzunun Faydaları ve Kullanımı (Ve Önemli Yan Etkileri)
    Magnezyum yağının faydaları – Spor performansından migren tedavisine
    * Uykusuzluk Sorununa Çözüm Bulmak İçin Magnezyum Nasıl Kullanılmalı?
    Ağır Metaller, Otizm ve Magnezyum Sülfat Banyosu

Bu banyo olayıda küvette tavsiye eden olduğu gibi, kovada hazırlayıp (eski usul) yavaş yavaş dökünüp, deriye yedire yedire de oluyormuş. Sonra da normal duş almaca.

Birde Magnezyum klorür var, hatta bunun kitabı da çıkmış ama Magnezyum klolür denen şeyi öyle eczane veya aktarda olmuyormuş, kimya ile ilgili yerlerde oluyormuş, yani temin etmesi biraz gıcık.
    Magnezyum yağı da sanırım Magnezyum klolürün suda çözülmüş haliymiş.
    (1) Mery
  • McKayaMcKaya 2,593 İstanbul
    @mono ya katılıyorum. Bizi bu konuda teşvik ettiği için de minnettarım. Magnezyumun gerçekten de mucize olduğuna inanıyorum. En az beş sıkıntımı giderdi. 
  • emosemos 1,283 Istanbul
    Ben şimdiye kadar kullanmadım.ama vakti geldi de geçiyor galiba.peki hangisini önerirsiniz banada.anladığım kadarıyla üretimden kalkmış bazıları
    (1) mono
    Eheh son zamanlarda habire Magnezyum konusu açıyorum.  :))

Abi iyi geldiğine sevindim, şifalar olsun, inanıyorum ki sürekli kullanımda dahada iyi gelecektir. 

Erkelerde kadınlara nazaran daha fazla tüketim önerisi var, (Kadınlar 320mg, erkekler 420mg civarı deniyor) hele benim vücutta Magnezyumu sünger gibi çekiyor herhalde, günde 2 alıyorum çoğunca, daha tam hah diyebileceğim kadar iyi gelmedi, belkide yılların açlığı bilemiyorum ama şurada ki İliopsoas konusu ile jeton tam düştü.
    Kaslar ve Magnezyum eksikliği.

Neyse fazla kafa şişirmeyeyim, şu Magnezyum banyo meselesinden de çok ümitliyim, ounuda bir rayına oturtalım, kullanmaya başlayalım bakalım, sonra ne oluyor. 

@emos
    Diasporal 'ın getirtilme sıkıntısı varmış anladığım, Magnefit her eczanede yok galiba, üretiliyor olması lazım, aramak gerekebilir, bu ikisi Sitratlı.
    Ayrıca Solgar filan ürünleri de var, sanırım onlar daha da iyi olabilir.

Ama aile hekiminin yazdıklarından da alabilirsin, Magnorm, Magvital, başkalarıda vardı, aşağı yukarı aynılar.
    Magnorm şeftalili galiba içimi kolay.
    Magvital içimi zor, gelebilir ekşili biraz. 

Ama bunlar meyve suyu ilede tüketilebiliyor, hatta böyle tüketimi daha iyiymiş, yemekle birlikte de tüketilebilir.

Hasılı hangisini alırsan al faydası olacaktır tahmin ediyorum, ama abimizin dediği gibi Sitratlı olması daha iyiymiş.
    (1) McKaya
  • emosemos 1,283 Istanbul
    Çok teşekkür ederim mono.
    Dilerim bende faydasını görürüm
    (1) mono
  • forumda sanırım 2 yıldır magnezyumu ara ara söyleyip önemini belirtiyordum, ben genelde magnezinc kullandığım için bana da iyi geldiğini gördüğümden onu kullanıyorum ve tavsiye ediyorum.Sonunda magnezyumun forumda  iyi bir noktaya gelmesine sevindim :))
    McKaya dedi:
    ..Magnezyumun gerçekten de mucize olduğuna inanıyorum. En az beş sıkıntımı giderdi. 
    Abi sormayı unutmuşum, bu sıkıntılar nelerdir, sakıncası yoksa söyleyebilir misin? 

@M.Selim
    Magnezinc de biraz daha farklı etkinler varmış, ama işe yaradığına göre onunda özelliklerini ekleyelim, eyvallah.
    Etkin madde:
    Çinko (Çinko sülfat monohidrat halinde) 30 mg
    Magnezyum (Magnezyum oksit halinde) 300 mg

Yardımcı maddeler:
    Laktoz 75.9 mg
    Sodyum nişasta glikolat 7.5 mg 

Yardımcı maddelerin listesi
    Laktoz
    Nişasta
    Povidon K30
    Sodyum nişasta glikolat
    Magnezyum stearat
    Hipromelloz
    Polietilen glikol
    Titanyum dioksit (El 71)
    Karınin (EI20) 
  • McKayaMcKaya 2,593 İstanbul
    mono dedi:
    Abi sormayı unutmuşum, bu sıkıntılar nelerdir, sakıncası yoksa söyleyebilir misin? 
    Sebepsiz kramplar
    Ayaktaki karıncalanlamar
    Lattimus Dorsi ağrılarında azalma
    Sindirim sistemindeki gaz problemi
    Kabızlık
    Üşüme
    Arkadaşlar

@McKaya ; abimizle telde konuştum, söylemeyi unuttuğu ağız (diş eti/ağrı) sorunlarına da iyi gelmiş Magnezyum kullanması.
    Bunun adı "Normalleşmedir" ya da en doğrusu "Normalleşme yoluna girmektir

Bizim sorunların temelinde Magnezyumsuzluk, yani Magnezyum eksikliği yatmakta, artık bu kesin gibi.

Daha fazla yazıp çizmeye gerek yoktur, zaten yukarıda Dr. Carolyn Magnezyumsuzluk 56 sağlık problemine yol açar diyor.

Tabi en güzeli abimizin yaptığı gibi, kanda ki diğer eksik olan, demir/d vitamin vb. gibi eksik olan değerleri de tespit ettirmektir.

Ee! ne duruyorsunuz, de-haydi Magnezyum kullansanıza  :zafer: 

Vücut bu minerali dışardan yeteri kadar alamadığı taktirde kemiklerde depolanmış olan magnezyumu tüketmeye başlar.

İnsan vücudundaki magnezyumun % 60’ı kemik ve dişlerdedir.

Kalan % 40’ı kan, doku ve diğer vücut sıvılarında yer alır. Beyin ve kalpte diğer dokulardan daha yoğun bulunur.

Magnezyum, vücut ağırlığının % 0.05’i kadar bir miktarda bulunmasına karşın vücudumuzdaki yüzlerce enzim reaksiyonuna katılmaktadır.

Magnezyum, bulunan miktar açısından insan vücudunda dördüncü (70 kg’lık bir insanda 2000 mEq), intrasellüler alanda ise potasyumdan sonra ikinci sırada bulunan elementtir. İnsan vücudunda yaklaşık 20- 28 g magnezyum vardır. Ana deposu kemikler olup % 60’ı burada kalsiyum ve fosfatla beraber bulunur. Ancak magnezyumun asıl fonksiyonu kemiklerde değil, % 40’ının bulunduğu kan ve kas sistemlerindedir.

Magnezyum adenozin trifosfat ihtiva eden üçbinden fazla enzimin, özellikle de fosfat transferi yapan enzimlerin kofaktörü olarak görev alır

Sinirsel uyarıların transmisyonunda önemli rol oynayan tiamin pirofosfat kofaktör aktivitesi için magnezyum gereklidir ve bu da makromoleküler yapıyı stabilize eder

Magnezyum eksikliği ile ilgili olduğu düşünülen hastalıklar;

Alzheimer, anksiyete bozuklukları, anjina, aritmi, astım, bağırsak bozuklukları (peptik ülser, Crohn hastalığı, kolit, besin allerjisi), böbrek taşları, depresyon, fibromiyalji, hipertansiyon, hipoglisemi, insomnia, kalp hastalığı (ateroskleroz, yüksek kolesterol ve trigliserit), konjestif kalp yetmezliği, kas krampları, kas zayıflığı ve yorgunluğu, konstipasyon, kronik yorgunluk sendromu, Lou Gehrig hastalığı, migren, mitral valv prolapsusu, miyopi (Mg eksikliği olan anneden doğan çocuklarda), multipl skleroz, obezite, osteoartrit, osteoporoz, otizm, otoimmun bozukluklar, Parkinson hastalığı, primer pulmoner hipertansiyon, Raynaud hastalığı, romatoid artrit, sendrom X, serebral palsi (Mg eksikliği olan anneden doğan çocuklarda), serebrovasküler olay, tip 1-2 diabet ve tiroid bozukluklarıdır (düşük, yüksek ve otoimmün; düşük Mg T4’ü azaltır).

Kaynak: http://www.geneltip.org/upload/sayi/40/GTD-00294.pdf

(1) emos
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

dinocan leann64l nellyhooks okyyldz madelz62 kuzan86 huridemaltun müberra