Kanserli hücreleri tamamen yok eden bir tedavi yöntemi bulundu

İskoç bilim insanları, kanser hücrelerini öldüren, mevcut tedavilerden çok daha etkili olabilecek yeni bir kanser tedavisi yöntemi bulduklarını açıkladı.

Glasgow Üniversitesi'nde geliştirilen ve CICD (Kaspaz Bağımsız Hücre Ölümü) adı verilen yeni yöntemin tümörleri tamamen ortadan kaldırabileceği ve hastalığın tekrarlamasını önleyebileceği belirtiliyor.

Araştırmanın sonuçları bilim dergisi Nature Cell Biology'de yayımlandı.

Kemoterapi, radyoterapi ve immunoterapi gibi mevcut tedaviler, apoptosis olarak bilinen bir yönteme dayanıyor.

Bu yöntemde, kaspaz adı verilen proteinler aktive edilerek kanser hücreleri öldürülüyor.

'Kalan tümör hücreleri de ölüyor'

Ancak bu tedaviler yan etki riski içerdiği gibi, genellikle kanser hücrelerinin tamamını öldüremiyor ve bunun sonucu olarak hastalık tekrarlayabiliyor.

Araştırmaya başkanlık eden Dr. Stephen Tait, "Tümörü tamamen gerileten bu yöntem, kanser tedavisinde çok daha etkili olabilir. Gerçekte, tedavide tüm tümör hücrelerini öldürmek gerekmiyor. Çünkü, kalan tümörü tamamen temizleyen ve dolayısıyla kanseri ortadan kaldıran bir bağışıklık tepkisi ortaya çıkardık" dedi.

Uzmanlara göre apoptosisin aksine CICD yöntemiyle kanser hücreleri ölürken, bağışıklık sistemi imflamatuvar proteinlerle uyarılıyor. Bunun sonucunda, kalan tümör hücreleri de ölüyor.

Araştırmada, laboratuvarda geliştirilen kalın bağırsak hücreleri kullanıldı. Ancak yöntemin diğer kanser türlerinde de kullanılabileceği belirtiliyor.

kaynak: http://www.bbc.com/turkce/haberler-41098590Yorumlar

 • monomono 5,154 Ankara
  Kafaya koymuşlar kanseri bitirecekler. :)

  Tıp dünyası kanser için evrensel kan testi hedefine yaklaştı

  James Gallagher
  BBC Sağlık ve Bilim Muhabiri

  Bilim insanları tıbbın en büyük hedeflerinden birine bir adım daha yaklaştı: Kanser için evrensel kan testi.

  ABD'de bulunan Johns Hopkins Üniversitesi'ndeki bir ekip, kanserin sekiz farklı çeşidini tespit eden bir yöntem geliştirdi.

  Hedefleri yıllık bir test tasarlayarak kanseri erken bir evrede teşhis etmek ve hayatları kurtarmak.

  İngiliz uzmanlar, bu durumun 'çok heyecan verici' olduğunu söylüyor.

  Mutasyona uğramış DNA ve proteine bakılıyor

  Tümörler mutasyona uğramış DNA'larının ve proteinlerinin küçük izlerini kan akışına salıyorlar.

  'Kanser Arama' (The Cancer Seek) testi, genellikle kanserlerde ortaya çıkan 16 gendeki mutasyonlara ve 8 farklı protesin salınımına bakıyor.

  Yumurtalık, karaciğer, mide, pankreas, yutak, kolon, akciğer ve meme kanseri olan, daha diğer dokulara hastalıkları sıçramamış 1005 hastada bu test denendi.

  Test genel olarak kanser vakalarının yüzde 70'ini tespit etti.

  Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Okulu'ndan Dr. Cristian Tomasetti, BBC'ye yaptığı açıklamada, "Erken teşhisin bu alanı çok hayati ve sonuçlar heyecan verici. Kanserin ölümlülüğü üzerinde inanılmaz bir etkisi olabilir" dedi.

  Kanser ne kadar erken bulunursa tedavi etmesi o kadar kolay oluyor.

  Araştırılan sekiz kanserden beşinin erken teşhis için tarama programı yok.

  Pankreas kanserinin çok az semptomu olduğu için geç teşhis ediliyor ve beş hastadan dördü teşhisin konulduğu yıl hayatını kaybediyor.

  Test şimdi kanser teşhisi konmamış kişilerde uygulanıyor. Ne ölçüde işe yaradığının ise bu testlerin ardından belli olması ekleniyor.

  Secience dergisinde yayımlanan bu araştırma hem mutasyona uğramış DNA'yı hem de proteinleri tespit etmesi açısından çok önemli.

  Daha çok sayıda mutasyona uğmış DNA'nın ve proteinin analiz edilmesi daha geniş bir yelpazede kanser türünün tespit edilmesini sağlayacak.

  Londra'daki Royal Marsden NHS Foundation Trust kurumunun kanser bölümünde ekip lideri olan Dr. Gert Attard, bu testin çok heyecan verici olduğunu, kan testinin kanser teşhisinde kullanılmasını sağlayacak teknolojiye çok yakın olduklarını söylüyor.

  Ancak halen kanser teşhisi konulduktan sonra ne yapılacağına dair belirsizlik olduğunu da ayrıca aktarıyor.

  Bazı vakalarda tedavi, kısa sürede hayatı tehdit etmeyecek bir kanser türüyle yaşamaktan daha kötü olabiliyor.

  BBC

  (1) tUtKuN
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

octopus444 Cevo huozen pzyjesus hallili38 Hafize1958 cande0850 medine-incisi metin.ozkal ramazan FatimaZehra barangocen zagorTenay20 ALİ2580 dere