Burun, mukus ve hapşırmak

Mukus ne diyen olursa bildiğiniz sümük  :))

Bu iğrenç girişten sonra, yıllardır tıkalı bir burun ile dolaşan biri olarak, bende mukus akıntı olayı ya grip olursam ya da en az 3-5 sefer  hapşırırsam oluyor.
Anca o zaman mendile ihtiyacım oluyor.
Sair günlerde burnum, yaz/kış bir soba bacası kadar kurudur bende. 

Bir takım şeyler de denedim ama çokta denemedim, kimyasalları hiç denemedim.

Şimdi şurası ve şurası gibi yazıları okuyunca-ki çok okudum-mukus üretimi iyi bir şey.
Mukus, vücutta bulunan zarları saran yapışkan bir salgıdır ve içeriğinde antiseptik enzimler ile immunoglobulin (Bağışan, antikor) bulunur. Solunum sisteminde bulunan mukus, burun yoluyla vücuda giren bakteri ve toz gibi partiküllerin engellenmesinden sorumludur.
Kendimde fark ettiğim, bende mukus yok değil var ama çok katı bir biçimde var ve haliyle de çokta yapışkan bir biçimde genzimde duruyorlar.
Bunu anca "hapşırmak" oradan oynatıyor ve 3-5 hapşırmadan sonra mukus ortaya çıkıyor.
Öteki türlü zinhar yok, burun, geniz kup kuru. Bu normal olmasa gerek.
Kış bitecek daha grip olmadım, grip olunca sevinen biriyim ama 1-2 gün anca sürüyor oda.

---

Neyse, "hapşırmak" bende ara ara olur, ayda bir kaç sefer, oldumuydu da 5-6 kez üst üste hapşırma şeklinde olur. Eskiden hapşırmak ciddi problemdi, bel ağrılarım yüzünden hapşıramazdımda. Saçma sapan bir şekilde kalırdım.
Neyse ki eskiye nazaran biraz daha rahatım hapşırmak konusunda.
Bu arada hapşırmakta bana iyi bir şey, açıkcası faydasınıda görüyorum.
 Tabi risklide bir şeymiş. 
Hapşırmanın Faydaları
* Kalbin dinlenmesini sağlar,
* Kalp damarlarının genişlemesine yardımcı olur,
* Akciğerlerde oluşan ölü havanın dışarı atılmasını sağlar,
* Beyin damarlarını açar,
* Göz yaşı kanallarının açılması gibi faydaları vardır.

Hapşırmanın Zararları 
* Hapşırırken kesinlikle burun ve ağız bölgenizi elinizle tamamen kapatmayınız, Hapşırmamak için nefesinizi tutmayınız.
* Ani hapşırmalar ve nefes yolunun elle tutulması; beyin kanamasına davetiye çıkarabilmektedir.
* Hapşırma anında meydana gelen basınç, kulak zarının zarar görmesine yol açabilir.
* Hapşırmak, kalbi dinlendirdiği gibi, kalbin aniden durmasına sebep olabilir.
* Hapşırdığınız zaman hava yolu aracılığıyla etrafa bakteri saçabilirsiniz.
---
Ne yapabilirim diye araştırrırken, "enfiye" denen olay aklıma geldi, artık üretimi durmuş, satışı filan yok ama tütün tozundan olduğunu okuyunca, burnuma tütün tozu çektim.
Çok güzel hapşırtıyor.  :))
1 haftadır günde bir kere yapıyorum, zaten vakti zamanında Avrupada hapşırttığı için çok rağbette görmüş, Aristokratların adetiymiş vs.
Sigara yaygınlaştıkça piyasan kalkmış ama Batıda yeni yeni yaygınlaşmaya başlamış. Şu blogta epey bilgi var.

Aslında tütün tozundan nasıl yapıldığını da öğrenemedim bir türlü, fermente ediliyormuş filan, Türkçe kaynak yok, yabancılardan da ben anlamadım. Benim tütüncüye sorayım bakalım, doğuda var mı, ya da yapılışı filan nasıldır diye.
---
Birde Amber otu denen, burun otuda deniyormuş onuda deneyeceğim, burun problemleri için. 

Yorumlar

• emosemos 1,087 Istanbul
    Ha gayret mono.
    yok  iltihaba,  yok fitiga ,yok uykuya,yok  sümüğe derken  yakinda care icin damardan birtakim seyler almaya baslayacagiz :joy:

• McKayaMcKaya 2,345 İstanbul
    Benim burun da sürekli tıkalıdır. Gece nefes alamadığım için sık sık uyanıyorum. Çareyi deniz suyunda buldum. Yatmadan önce deniz suyu çekiyorum burnuma bir dakikada açılıyor burun. Deniz suyu yoksa tuzlu su da olabilir tabi.
    (1) mono
  • Mukus doğal bir salgıdır ama bizler doğal olmayan bir şekilde yani yediklerimiz içtiklerimiz ile vücutta mukus birikimine yol açıyoruz.
    Özellikle asidik bir yaşantımız varsa, toksin biriktirecek şekilde asidik yiyeceklerle besleniyorsak, dönemsel temizlikler yapılmıyorsa, solunum ve sindirim sistemlerimizde biriken balgam, tıkanıklıklara yol açabilir. Yoğunlaşan balgam ve bunun atılımı zor bir süreç olabilir. Bu tıkanıklılar ve birikimler hastalıklara yol açabilir.

Balgam Yapan ve Gideren Yiyecekler

Süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, hayvansal kaynaklı yağlar, işlenmiş yiyecekler, beyaz un, çikolata, kahve, alkollü içecekler ve şeker içeren tüm içecekler de dahil olmak üzere bir çok yiyecek ve içecek balgam birikimine neden olmaktadır.

Prof. Dr. Arnold Ehret’in “Şifalı Besinler” kitabından Balgam – Mukus’la ilgili bir bölüm:

“Her hastalık bir tıkanıklıktır. Tıp biliminin adını koymuş olduğu hangi hastalık olursa olsun, her hastalık insan vücudunun çalışma sisteminde meydana gelen bir tıkanıklığın sonucudur. Bu nedenle, hastalık belirtileri vücudun belirli bir yerinde birikmiş olan mukusun meydana getirdiği tıkanıklığın işaretidir. Mukusun en fazla birikim yaptığı bölgeler; dil, mide ve tüm sindirim kanalıdır. Özellikle bağırsaklar en fazla tıkanmanın olduğu yerdir. Günümüzün ortalama insanı, bağırsaklarında en az beş kilo dışarıya atılmamış dışkıyla dolaşmaktadır ki bu da kan dolaşımının ve tüm vücut sisteminin zehirlenmesine neden olmaktadır. Her hasta insan az veya çok mukusla tıkanmış bir organizmadır. Bu mukus, çocukluk dönemlerinde birikmeye başlayan, iyi sindirilmemiş ve dışarı atılmamış besin parçalarından ileri gelmektedir.
    Mukussuz beslenme, meyve ile karbonhidrat içermeyen çiğ veya pişmiş yeşil yapraklı sebzelerden oluşmaktadır.
  • McKayaMcKaya 2,345 İstanbul
    Ortalığı biraz kirleteyim.

• monomono Yükleniyor... 5,146 Ankara
    @emos
    Gerçekten gayrete ihtiyacım var, :) bir sürü şey yapınca artık zamanla gayret etkisini yitiriyor.

@McKaya
    İşin tuhafı ağrılar sızılarla uğraşmaktan, buruna pek sıra gelmiyor, sorun bile değil diyor insan ama düşününce sorunmuş.
    Video acayipmiş, bizde böyle bir şey olsa vayyy... çocuğa işkence ediyor diye, hemen bakanlıklar ayağa kaldırıldı herhalde.  :))

@hakan_01
    Arnold amcaya göre, mukus hiç iyi bir şey değil ama tabi onun sistemi öyle anladığım.
    Mukuslu beslenene görede mukus lazım ama bende o yok, gerçi mukus olsun diyede bir derdim yok ama üst solunum, yutak bölgeleri biraz yaş olsun yav, kup kuru olunca uyumakta sorun oluyor, zira nefes sorun oluyor bir şekilde.
    (2) Mery efe14
  • emosemos 1,087 Istanbul
    @ mono esimde ayni dertten muzdarip..okadar kuruluktan sonrada butun apartmani ayaga kaldirabilecek bir horlamayla sabahi ediyor. Unutmazsa eger ,flixonase isimli bir spreyi var onu cok rahatlatiyor..belki alerjik  bir durumun da vardir. denemeni tavsiye ederim
    Olmazsa su yukardaki  islemi sanada uygulasinlar :D
    Yav işte dediğim gibi çokta önemsemediğim için, atıl bir sorundu, ama gündeme taşıdım bakalım, bişi yapcaz  :))
    Ben herhalde İstanbulda olsam hiç şikayet etmem, oranın havası nemliya bana çok iyi geliyor. Ankara o yönden berbat, kuru havası.
    emos dedi:
    Olmazsa su yukardaki  islemi sanada uygulasinlar :D
    İşlem çok fena gerçekten, göz kulak bile açılır.  :))
    (1) emos
  • StereoStereo 188 İstanbul
    yaz kış hiç farkmaz, her sabah arka arkaya üç beş sekiz on sayısı belli olmaksızın hapşuruyorum. bu süreç geçince bünye anca ayılmış oluyor. kışın tek farkı o mukus dediğin arkadaşı hapşururken hissedersem kaçınılmaz bir son ile midem boş olmasına rağmen istifra nöbeti başlıyor. arkasından iki fincan kahve bitene kadar demlenen çayı bekleyip bir demlik çayı da içip bir kaç sigara tükettikten sonra "aaa uyandım lan ben" diyorum. tüm bu süreç iki saati bulabiliyor .)
    sonrası beslenme saati. (mümkünse çorba lütfen)
    @Stereo
    Literatüre girdin mi? Tam literatürlük adamsın  :))
    Bu nedir abi böyle yav, seni azat ettim, sen bisim kıymetlimisssinn...  :))
    (1) efe14
  • kronik02kronik02 18 Yurtdışı
    Mono bu sorunlar bendede var aynı şekilde bu türlü çare bulamadim sürekli tıkanıklık hissi kemik var dediler ameliyat oldum yine nefes alamıyorum istanblda Gülhane askeri hastaneye gittiğimde hipoplazi dediler ver hasıl yine nefes alamıyorum tekrar gözüktüm doktora böyle böyle şikayetim var ameliyat olmama rağmen ameliyat iyi yapılmış lakin bir tekrar  olman için estetik operasyon olmalısın bununda ya istanblda yada Ankara'da olman lazım deyip gönderdi beni KBB doktoru :dusun:
    Geçmiş olsun @kronik02 ;   sanırım dr. cevap vermek için cevap vermiş, yani o da tıkanmış kalmış. Zaten olmuşsun gereken ameliyatı, ikinci bir sefer daha olmanında ne kadar mantıklı olur bilemem.
    Havalar bir iki gündür yağmurlu burada mesela, o kuruluk yok. Bu nemlendirme işini doğal bir yoldan çözebilirsem, kafamda ki soru işareti de kalmayacak.
    Kuru haliyle burun işlevini yapmıyor, onu anladım, nemli olunca ne olur onuda bilmiyorum, bakayım zaman ne gösterecek.
    mono dedi:
    Geçmiş olsun @kronik02 ;   sanırım dr. cevap vermek için cevap vermiş, yani o da tıkanmış kalmış. Zaten olmuşsun gereken ameliyatı, ikinci bir sefer daha olmanında ne kadar mantıklı olur bilemem.
    Havalar bir iki gündür yağmurlu burada mesela, o kuruluk yok. Bu nemlendirme işini doğal bir yoldan çözebilirsem, kafamda ki soru işareti de kalmayacak.
    Kuru haliyle burun işlevini yapmıyor, onu anladım, nemli olunca ne olur onuda bilmiyorum, bakayım zaman ne gösterecek.
    Zaten kendiside dedi artık normal cerrahi olamazsın estetik olman lazım diye  o kuruluk sürekli var hava farketmiyor nezle grip olsamda akıntı olmuyor buda aşırı şekilde baş ağrısı na sebebiyet veriyor tuz karbonat ve su üçlüsüyle ölümüne kanka oldum  ^-^
    (1) mono
    Senin durum epey ileriymiş, hiç akıntı olmaması daha bir anormal, umarım bir çare bulabilirsin. 
    mono dedi:
    Senin durum epey ileriymiş, hiç akıntı olmaması daha bir anormal, umarım bir çare bulabilirsin. 
    Her yolu denedim nerdeyse bizim bu bölgede cırt atan derler batıya doğru Acı Kavun Zehirli olan suyla seyreltip onu dahi sprey şeklinde denedim anlık rahatlatma oluyor sadece bu arada Acı kavunu onermem ölüm riski de var 
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

karmasha fionae35 aliiiii kornoloji drb pirzade_05