AS la 10. Yılımı Büyük Bir Şölenle Kutluyorum

123457

Yorumlar

• Sultan CemalSultan Cemal 287 İstanbul
    @McKaya başkanım teşekkür ederim bilgi için.
  • M.SelimM.Selim Yükleniyor... 473 Bursa
    @McKaya ; abi otoimmüm deyince işin içine onlarca hastalık girer. Abi hangi duruma göz önüne alarak a.s. de kan verilemeyeceğini söylüyorsun? A.S. de bu durumun olmadığını özellikle doktor söyledi bana. İlaç kullanmadığın sürece kan verebilirsin sıkıntı teşkil etmez dedi. 
  • McKayaMcKaya 2,581 İstanbul
    Sevgili Mustafa Otoimmün tüm hastalıklar kan veremezler. Hangisi olursa olsun. Bence o doktordan uzak dur. İşte tam liste.

Hepatit B (Hiçbir zaman kan veremezler)
    Hepatit C (Hiçbir zaman kan veremezler)
    AIDS (Hiçbir zaman kan veremezler)
    Sıtma (Tedavinin sağlanmasından 3 yıl sonradan itibaren kan verebilirler)
    Frengi geçiren hastalar, iyileşmeden 1 yıl sonra kan verebilirler.
    Creutzfeldt-Jacob hastalığı olanlar, hiçbir zaman kan veremez.
    Tüberküloz (Tedavinin sağlanmasından 2 yıl sonra kan verebilirler)
    Diabet (İnsülin kullananlar veremez)
    Anemi (Anemi teşhisi konmuş kişiler kan bağışçısı olamazlar)
    Gebeler kan veremez. Doğum veya gebeliğin sonlan(dırıl)masından 6 hafta sonra kan verebilirler. Emzirme yapılıyorsa emzirmenin sonuna kadar kan veremezler.
    Koroner kalp hastalığı, angina pektoris, ciddi kardiyak aritmi, serebrovasküler hastalıklar, arteriyal tromboz veya rekküren venöz trombozu olan kişiler kan veremezler.
    Allerji (Astım hastaları kan veremez. Polen allerjisi olanlar ise, sadece allerjileri oldukları dönemde kan bağışlayamazlar)
    Otoimmün hastalığı olanlar kan veremezler.
    Kanama diatezi (Kanama eğilimi) olanlar ömür boyu kan veremezler.
    Bronşit (Belirtisi olan kronik bronşit hastaları kan veremez)
    Kronik nefrit ve pyelonefritli hastalar kan veremez.
    Akut glomerulonefrit geçirmiş olanlar ise, iyileşmeden 5 yıl sonra bağış yapabilir.
    Malign (Habis) hastalığı olanlar, donör olarak kabul edilmezler.
    Brusella almış olanlar, tam iyileşmeyi takiben iki sene sonra kan bağışçısı olabilirler.
    Epilepsi hastaları ilaçsız hecmesiz 2 yıldan sonra kan verebilirler.
    Osteomyelit geçirmiş hastalar, tam düzelmeden 5 yıl sonra kan verebilirler.
    Cerrahi: Büyük ameliyatlardan sonra 6 ay boyunca kan bağışı alınmaz. Mide rezeksiyonu geçirenler ise, hiçbir zaman donör olamazlar.
    Transfüzyon: Kan veya kan ürünü alan donörler, 1 yıl boyunca kan veremezler.
    Attenüe virus aşısı yapılmış olanlar 3 hafta kan veremez (Suçiçeği, sarıhumma, kızamık, kızamıkçık, oral polio, kabakulak).
    Ölü bakteri aşısı olanlar, 5 gün donör olamazlar (Kolera, tifo, antrax).
    İnaktif virus aşısı ve toxoid alanlar ise 3 gün kan veremezler (Polio-injeksiyon, influenza, rabies, difteri, tetanoz)

Kaynak Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
    Teşekkür ederim:)
    @McKaya http://194.27.141.99/dosya-depo/stek/pdfs/44/4402.pdf    sayfa 23 ü incelediğinde ankilozan spondilit hastalarının kan verebildiğini söylüyor abi. Bağışıklık baskılayıcı (immünsüpresif) almıyorsa ve donör koltuğuna oturabiliyorsa verebilir.  Kaynak Cerrahpaşa tıp fakültesi. pdf' i açıp ankilozan yazdığında direk oraya geliyor
  • sevgilersevgiler 780 Eskişehir
    Vermeyin.her yanımız iltihap.garanti olsun.hacamat iyidir.birilerine fayda olmasada kendimizi temizlemis oluruz.

Hayatımda böyle saçma bir argüman duymadım. AS'li hasta donör koltuğuna yatabiliyorsa kan verebilir diyor. 

Yabancı kaynakların neredeyse tümü verilmemesinden yana.

Donor exclusion criteria

Potential stem cell donors must be in good health and must have no condition that, by donating, would adversely affect:

1. the health of the donor
    2. the health of the patient
    3. the successful completion of an apheresis procedure.

If any one of the following applies to you, unfortunately you will be unable to join the South African Bone Marrow Registry as a potential Peripheral Blood Stem Cell (PBSC) Donor:

• You are under 18 or over 45 years of age
    • You do not live in South Africa or will be in the country for less than two years
    • You weigh under 50kg or are significantly overweight (with a BMI >40)
    • You (or your partner) are, or think that you might be, HIV or HTLV positive
    • You (or your partner) are, or think that you might be, positive for the hepatitis B or C viruses
    • You engage in behaviour which places you at risk for sexually transmissible infections
    • You have ever been injected (even once) with non-prescription drugs, including bodybuilding drugs - or you have a chemical dependency
    • You are on prescribed medication that, if necessary, cannot be stopped should you be a match for a patient. Please confirm with your doctor before registering.
    • You have an inherited blood disorder e.g. Fanconi anaemia, Sickle Cell disease or Thalassaemia, including being a carrier for any of these conditions
    • You have a bleeding disorder e.g. Factor V Leiden mutation, Haemophilia, Protein S deficiency, Prothrombin gene mutation, thrombocytopenia, thrombocytosis, von Willebrand disease - or are a carrier for any of these conditions.
    • You have eczema
    • You have severe asthma e.g. more than 2 attacks in the last year and are on oral medication
    • You have more than 2 migraine attacks / month
    • You are a para- or quadriplegic
    • You have had a splenectomy
    • You are a transplant recipient
    • You have tuberculosis (TB) and are undergoing treatment
    • You are taking more than 2 anti-depressant / anti-anxiety medications
    • You are on steroid or blood-thinning medication
    • You have, or have ever had, any of the following:
      - An allergy to latex, anaesthesia, paracetamol
      - Any auto-immune condition including Alopecia areata, Ankylosing spondylitis,
      - Coeliac disease, Cold Agglutinin disease, Graves’ disease, Goodpasture’s syndrome, Hashimoto’s thyroiditis, Myasthenia gravis, Pernicious anaemia, Psoriasis, Raynaud’s disease, Reiter’s syndrome, Rheumatoid arthritis, Sarcoidosis, Scleroderma, Sjögren’s syndrome, Systemic Lupus Erythematosus
      - (SLE), Ulcerative colitis or Crohn’s disease, Uveitis, Vasculitis, Vitiligo
      - Bi-polar disease
      - Brain surgery
      - Cancer
      - Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD)
      - Diabetes – unless controlled by diet alone
      - Epilepsy
      - A haematological (blood) disorder
      - Heart disease or heart surgery
      - Kidney disease - or have had a kidney removed
      - Meniere’s disease
      - A neurological condition e.g. Fibromyalgia, Guillain-Barré syndrome, Multiple sclerosis, Muscular dystrophy
      - Parkinson’s disease
      - Schizophrenia
      - Sciatica
      - Stroke or Transient Ischaemic Attacks (TIAs)
    • You are pregnant or are on fertility treatment
    • You have a first degree relative with acute myeloid leukaemia (AML) or myelodysplastic syndrome (MDS)
    • You have any condition that excludes you from being a blood donor or, if for any reason, you are not eligible to donate blood.
    @McKaya Abi senin ilk paylaştığın yazı da benim paylaştığım kaynakçalı yazanı çizeni belli yazı da Cerrahpaşa TIp Fakültesi'nin, Kaynakları en altta yazıyor hepsi yabancı. Amacımın inatlaşmak olmadığını anlamışsındır umarım. Tek bir cümleye takılma bence Bağışıklık baskılayıcı kullanmama şartı da var. Vücutta kısıtlama olmama şartına parantez açıp donör koltuğuna yatabilme demiş. Ayrıca paylaştığın son ingilizce yazının başında ki ilk cümle "Potential stem cell donors" Potansiyel Kök Hücre Vericileriyle alakalı. Kan nakliyle alakalı değil abi.  En son cümlesinden de paylaştığın yazının kan naki değilde kök hücre ile ilgili olduğunu anlayabiliriz. Kan vermeye elverişli olmayan bir durumunuz var ise diyor kısaca. 
    Benim kan değerlerim çok düşük olduğu için verme imkanım zaten yok. Verme imkanı olanlar varsa ben faydalı olduğuna inananlardanım. En iyisi kan merkezine gittiğimizde hastalığımızı söylemek alıp almamak artık onlara kalmış.
    (1) M.Selim
  • emosemos 1,270 Istanbul
    peki tüm as lilerde  kan degerleri dusukmudur acaba...nerden duydum tam hatirlamiyorum ama ,sözde vucuttaki iltihaplar kanı yok ediyormus.dogrumudur acep???
    Evet emoş malesef doğru iltihap kan hücrelerini yok ediyor sedimastosyon da bunu tesbit ediyor kan hücrelerinin yıkımını spor o yüzden bize iyi geliyor düzenli kan dolaşımı oluyor vücudda ve iltihapla savaşıyoruz spor yaparak:)
    (1) emos
    @McKaya ; @emos @Sultan Cemal  daha önce de dediğim gibi benim hem kilom çok azdı hemde kan değerlerim düşüktü. Ne yaparsam yapayım kan almıyorlardı benden. Bayılma veya şoka girme riskini aldım oyun yaptım birazda kan verdim zorla. Benim için kan konusunda dönüm noktası o oldu. İlk kan verdiğim zamandan bu yana hep kanım yükselişte. Tnf'nin yan etkilerinden birisi hatta en korkulanı kan düzeyini düşürmesi. Korkulanı dedim çünkü üretim bitince kan kanser oluyorsunuz. Benim hiç düşme yaşanmadı. Aslında iltihap oranım Tnf ye başlamama neden olan atağıma kadar hiç über yükselmemişti. Ne kadar ağrılı olursa olsun, yataktan iki kişi kaldırırken bile iltihabım hiç aşırı olmadı taa ki beni yamultan atağa kadar. 

Kan verme taraftarıyım. Kızılaya bağışla ya da doktorla görüşüp alıp itlaf ettir. Kişiye kalmış bir durum. Kan verme olayını şöyle görüyorum. Arabalarımızı kışa hazırlarken 2 yılda bir radyatörüne antifiriz koyarız. Kirli su komple boşaltılır, temiz su verilir, hat temizlendikten sonra antifrizli su karışımı araca konulur. Hem kışın donma önlenir hemde suyun çamurlaşıp motor içinde ki kanalları tıkaması önlenir. Ara da arınmak iyidir :)) 
    Kan verme örneğine bayıldım :)) kendimi Murat 124 gibi hissediyorum kanım o derece düşük:(
    (2) emos Mery
    Aynen bende oyle  sultan.benzini bitmis murat 124. :D
    hatta s on bes yildir bana mercedes görünumlu şahin diyorlar. :-[ sevinsem mi uzulsemmi bilemedim  :wacko:
    Mersedes görünümlü şahin şahibeli ne desem bilemedim:)) Allah bu günlerimizi aratmasın çok şükür halimize kendimizle dalga geçebildiğimize göre umut var emoşum :)
  • monomono 5,405 Ankara
    Öküzlerin çektiği Kağnı arabasında antifiriz vardı da biz mi değiştirmedik, ala ala.  :silly:
    Bizim arabayı öküzler çekiyor, onlarda arada bir, arabayı çekeceğine gelip üstüne oturuyor.  :aaa:
  • efe14efe14 302 Bolu
    mono dedi:

Bizim arabayı öküzler çekiyor, onlarda arada bir, arabayı çekeceğine gelip üstüne oturuyor.  :aaa:
    Patron ; Öküzler de arabaya binmek istiyorsa sahibinde sorun var demektir. :lol:
    Otunu samanını az veriyor yemlerinden de  kısıyor demektir. :))
    (uzuuun bir aradan sonra dairede  kalınca çenem baya bi düştü.  :super:)
    onu bunu bilmemde öküz belime oturdu galiba, aldık soğuğu bele. yanlarım dökülüyor bugün. Bu arada hacamat olan kısım hala süper, ağrı sızı sıffır sıffır sıffır :)) Canım hacamat çekiyor pazar günü söyle sırttan belden hacamat mı olsam ? 
    hic affetme mustafa hacamatı yaptir...varsa imkanin sık sık yaptir.
    sozde.bu hafta bende yaptiracaktim ama ,once şu kan ignelerimin bitmesini bekliyorum.

Yarın daha doğrusu sabah 10 gibi hepimize yarayacak bir bilgi paylaşacağım, şuan telefondan yazdığım için gerekli doneyi paylaşamıyorum ve uyumam lazım. 3 haftadır üzerimde deniyorum bayağı rahatladım. Hastalığın çaresini buldum felan değil öyle bir şey beklemeyin tabikide. Sadece ağrı kesicilere daha az ihtiyaç duyacağız ve tutukluğumuz daha az olacak :smiley2:
    Hadi bakalim merakla bekliyoruz.
    @M.selim merhaba saat 10 olmadı daha ama meraklandım ben iyice  :dusun:
    Merhaba arkadaşlar 1 ay önce kayınbabamın beli tutuldu adam nefes alamıyor. ilaç iğne felan açılmıyor adam. O ara bir akrabamıza gittik unutmuşum seneler önce bir tens cihazı almıştı bel fıtığında amelyattan yırtmıştı. Konuşurken çıkardı senin hastalığına da iyi geliyor denesene dedi. Kuyruk sokumumla topuklarım da nasıl ağrıyordu. Terlikleri ayağıma, pedleri de belime taktı başlattı mevzuyu. Önce bir şey anlamadım. sıkma, ovalama, vurma, titretme vb şeyler yapıyor otomatik ayarda. Çamaşır makinası gibi :)) Gece rahat uyuduğumu hissettim. Sabahta evde konusunu açınca fiyatlarına baktım. Benim akrabanın kullandığı wollex wxp 2120 diye bir şey. Fiyatı pahalıydı eskiden. Düşmüş fiyatları. 110 tl ye aldım ben. 2 kişi aynı anda da kullanabiliyor. Ali ekspresste yedek parçaları veya pedler felan hepsi ucuz ucuz var. Topuk ağrısına çok iyi geldi. İşten eve gidince terlikleri giyiyorum veriyorum masajı, yarım saate ayarlıyorum, gece yatmadan önce de belime ve sırtıma yapıyorum 15 er dakika. Çok rahat uyuyorum. Bu kadar dandik gibi duran bir şeyin böylesine işe yarayacağını hiç tahmin etmezdim. Kayınbabam da önce tereddütle yaklaştı, kullanınca o da şaşırdı bel ağrısı hafifledi 2 günde. Kullanım kitapçığında nerelere yapılır, rahatsızlıklarda kullanım yerleri vb bir çok bilgi var. Gece de dediğim gibi çaresini bulmadım ama rahatlamanın bir yolunu daha buldum  :wink:  ürünle alakalı özellikle kendi sitesinin linkini koyuyorum istediğiniz yerden araştırabilirsiniz, tens cihazları ile ilgili kullanıcı yorumlarını incelemenizi tavsiye ederim. Almak isterseniz 110 liradan fazla vermeyin :))

http://www.wollex.com.tr/wxp2120-cift-kanalli-tens-cihazi
    Teşekkür ederiz inceliycem:) umut a.s nin  ilacı.
    Mustafa gecen yil ablam bana almisti bunun gibi bir alet.ustelikede pahali biseydi.omuzlarima yapistirmamla avaz avaz bagirmam bir oldu.resmen elektrik carpmis gibi oldu.bende o can acisiyla geri iade etmistim.
    @emos ; abla benimde başıma gelmişti o olay :)) şiddet ayarlı olanı öneriyorlar bu yüzden. Ne hissetmeyeceğin kadar az nede canını yakacak kadar çok açacaksın. Hafif bir acı olacak en fazla. Bir süre sonra rahatlaması tarifsiz. Özellikle ayaklarıma, boynuma ve kürek kemiklerimin biraz üstüne yapıyorum, keşkül gibi yapıyor gavurun icadı :))
    (2) emos Mery
    Bu da benim kızım ALYA :)) Vallaha işten eve geliyorum ne ağrı kalıyor ne yorgunluk  ^-^

Aman nazarlar değmesin. Yüzünde gülücük hiç eksik olmasın.
    (1) Mery
    @M.Selim.
    Aman Allahım bu nasıl bir tatlılıktır.
    Ballı lokum olmuş maşallah.Rabbim esirgesin nazariardan.saglkla büyüsün minigimiz.
    Not.nazar duasını okuyup yolladım babası  :)
    (1) Mery
  • sevgilersevgiler 780 Eskişehir
    Cocuklarla vakit gecirmek insani yeniler.mustafa Allah saglikla büyütmek nasip etsin.en sevdigim kiz cocuklari.bayilirim.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

FEFAN mfatih delilannunzia yıldız erencifci