AS la 10. Yılımı Büyük Bir Şölenle Kutluyorum

123468

Yorumlar

• M.SelimM.Selim Yükleniyor... 473 Bursa
    Ya ne güzel bir forumuz ne güzel bir aileyiz. Amcaları, halaları, hatta dedesi bile var, çocuğum çok şanslı :azn2:  Allah razı olsun, iyi dilekleriniz için hepinize tek tek teşekür ederim :azn2:   
    Merhaba A.S. daşlarım. Ne zamandır kendi konuma yazmıyordum. Başıma gelen ilginç bir hastane olayını yazayım. 18 Temmuz salı günü doktor kontrolüm vardı. Enbrel almak için. Tahlilleri 1 gün öncesinden veriyoruz birsürü test olduğundan. Neyse ben 15 Temmuz gecesi Bulgar rakısı (Domaşna Rakıya)  içtim bayağı fazla. 17 temmuz sabahı da hastaneye gittim tahlil verdim. 18'inde doktora gittiğimde karaciğer ast değerim 103 olmuş. Doktor kıllandı doğal olarak. Bende dedim alkolden oldu yarın öbür gün düşer. Dinlemedi Karaciğerle alakalı dna testlerine kadar istedi. Yaklaşımı hoşuma gitti, aklımızda kalmasın bakalım ne olur ne olmaz dedi. 9 ağustosa gün verdi. Bu arada 1 aydır enbrel kullanmıyorum ve düğün öncesinden beri doğru düzgün kullanmadığımdan ağrılarım var .Ben yine önceki günden tahlilleri aldım felan herşey mükemmel. Bugün gittim konuşuyoruz felan. Sana enbrel yazamam dedi. Şok oldum. Neden diyorum. Tahlillere göre sen A.S. değilsin diyor. İltihabın herşeyin normal devlet karşılamaz diyor. Gülme krizine giricem zor tutuyorum kendimi. Kendi doktorum kurulda vekaleten yeni yetmelerden birini koymuş. Diyorum ki hanımefendi ben 3 günlük hasta değilim 10 küsür yıllık hastayım bana mı anlatıyorsunuz hastalığımı. Hastalığımın hiçbir dönemin de iltihabım sınırın çok üstüne cıkmadı. Tahlillere göre ben hiçbir zaman a.s. li olmadım. İğneyi aldığım süre boyunca bütün tahlilerime bakın sedim ve crp hep sınırlar içindedir. Bu güne kadar veriliyorduda bugün ne oldu diyorum mal mal yüzüme bakıyor. Deliricem zor tutuyorum kendimi. Baktı benimle başa çıkamayacak, çünkü onun hekimliğinden daha uzun süredir ben bu hastalıkla uğraşıyorum. Bomba gibi alakasız bir soru geldi. Vücudumu süzdü ve bana dedi ki sen spor mu yapıyorsun. Evet aktif şekilde bodybuldingle uğraşıyorum dedim. Cevap efsane. Aaa olurmu çok zararlı sakat kalırsın. Doktor hanım ben buraya 2.5 yıl önce geldiğimde 30 dereceden fazla eğik, sıçarken bile sağa sola tutunarak yapan, yataktan yardımsız kalkamayan bir adamdım. Yüzüme bakarak hala diyor ki keşke fizik tedaviye gitseydiniz. Fizik tedavide kas ekliyorlar mı, elektrik verip statik kasılmadan başka ne yapıyorlar ben felçlimiyim ki boşuna elektrik yiyeyim dedim. Baktı oradan da vuramayacak yüzüme sadece boş bakışlarla bakmaya devam etti. En sonunda dedim ki bakın doktor hanım benim hastalığım mr'da, röntgende çıkıyor, a.s. hastalığı her romatizmal hastalık gibi kanda ki değerlerle verilecek bir teşhisle belirlenmiyor. Rica ederim beni diğer hastalarla karıştırmayın, dede, baba, oğul, hala sülalede kim varsa a.s. li ömrümüz bu hastalıkla uğraşmakla geçti, ben çok mu meraklıyım bağışıklığımla oynayan bir iğneyi her hafta sağıma soluma vurmaya. Volteren sr 75 le idare edebiliyo olsam sizce bu ilacı alır mıyım dedim.  Sonunda anlaştık ve son bombasıyla beni sakroiliak mr'a yolladı.  Yarın akşam 10 da mr'a gireceğim. 

Yeni nesil bomba gibi geliyor arkadaşlar, katil olmaya her an hazır olun. İçerde ki yeni yetmelerin hiçbirisi hastalığı çözmeye gelmemiş. İlaç yazayım mı yazmayayım mı? Ha bu arada bunu sadece bu olayla ilgili yazmıyorum. Aynı ramatoloji servisinde 3 tane daha var böyle yeni yetme. Giren kıpkırmızı çıkıyor. Millet romatizma hastası ama yakında uludağ unv. tıp fakültesi ramatoloji bölümüne giden tüm hastalar aynı zamanda tansiyon hastası olacak gibi  :))

Kalın sağlıcakla
    (1) mono
  • MeryMery 236 Osmaniye
     Hastalıkla sınanmanın yanında  bide doktorla sınanmak bambaşka. :(  Yenilerin sanki ilk teşhis ve tedaviyi kendileri yapıyormuş gibi tavrı karşısında krize girmemek elde değil.    Rabbim dayanma gücü sabır sakinlik kolaylık versin. 
     Derdini anlata bilmen dileğiyle sağlıcakla kal 

• emosemos 1,278 Istanbul
    Seni cok iyi anliyorum mustafa :-[
    Seruvenlerimden bahsetmistim....hadi yeni yetmeler yapiyo bunuda ,prof olmus ismi ünu yayilmislardan da cok cektim...
    Allah yardimcimiz olsun.hic sinirlenme benim gibi kahkahayi patlat ve cik odasindan .
    Yada cikmadan nolur suratinin ortasina bir yumruk indir.valla.bazen.hak ediyorlar :mad:
  • sahinsanlisahinsanli 160 İstanbul
    M.Selim dedi:
    Ben yine önceki günden tahlilleri aldım felan herşey mükemmel. Bugün gittim konuşuyoruz felan. Sana enbrel yazamam dedi. Şok oldum. Neden diyorum. Tahlillere göre sen A.S. değilsin diyor. İltihabın herşeyin normal devlet karşılamaz diyor. Gülme krizine giricem zor tutuyorum kendimi. Kendi doktorum kurulda vekaleten yeni yetmelerden birini koymuş. Diyorum ki hanımefendi ben 3 günlük hasta değilim 10 küsür yıllık hastayım bana mı anlatıyorsunuz hastalığımı. Hastalığımın hiçbir dönemin de iltihabım sınırın çok üstüne cıkmadı. Tahlillere göre ben hiçbir zaman a.s. li olmadım. İğneyi aldığım süre boyunca bütün tahlilerime bakın sedim ve crp hep sınırlar içindedir. 
    M.Selim bir yerde haklı olabilir ama forumda şöyle bir yazı okumuştum

NSAİ ve/veya methotrexat veya anti-TNF ile 3 aylık tedavi sonunda ACR pediatrik 30 yanıtı alınamamış ise bu durumun belirtildiği 3 ay süreli sağlık kurulu raporuna dayanılarak ilaca başlanabilir. İlaca başlandıktan 3 ay sonra yapılan değerlendirmede ACR pediatrik 30 yanıtının alınması halinde, bu durumun yeni düzenlenecek 3 ay süreli sağlık kurulu raporunda belirtilmesi koşulu ile tedaviye devam edilir. Bu raporun süresi sonunda hastanın ACR pediatrik cevap kriteri 50 ve üzerinde olması halinde bu durumun yeni düzenlenecek 6 ay süreli sağlık kurulu raporunda belirtilmesi koşulu ile hastaların tedavisine devam edilebilir. Tedavinin devamında ACR pediatrik cevap kriterine 6 ayda bir bakılır, başlangıç ve ACR pediatrik cevap kriteri her sağlık kurulu raporunda belirtilir. Tedaviye rağmen ACR pediatrik cevap kriteri 50’ye ulaşmayan hastalarda anti-TNF tedavisine devam edilmez.
    @sahinsanli ;ACR pediatrik cevap kriteri ve diğer olaylar aşağıda linkini verdiğim pwerpoint dosyasında görebilirsiniz. Yıllardır bu hastalıkla uğraşan birisi olarak ve yine yıllardır baba- oğul tnf kullanan biri olarak olabilecek bütün tedavileri alıp işe yaramadığı görüldüğü için tnf kullanıyorum. linki incelerseniz Basdai- basfi değerlendirmelerinden de bahseder. Hastanın söylemlerinden oluşur bu değerler. Doktor kafasına göre değer veremez. Hem sağlık olarak hemde araştırılan bütün kriterler olarak tnf ye uygunluğum kesindir. Doktor bana bu söylediklerinizle gelse helal olsun derim, hastalık hakkında bilgiliymiş derim. Benim bu ilacı almam için benden tek istediği şey sedim ve crp min yüksek olması. Böyle bir saçmalık olabilir mi? Doktoru yönlendirmesem MR. a bile göndermeyecekti. Yani oturduğu koltuğun gereksinimlerinden bir haber. Atatürk şuan yaşasa hala "Beni Türk hekimlerine emanet ediniz." dermiydi çok merak ediyorum. 

Spor salonunda a.s. li başka bir arkadaşım daha var. Hatta hem a.s. hem r.a. var çocukta. Durumu anlattım güldü ve dedi ki; abi ne uğraşıyosun devletle kendini parçalıyorsun. Sağlık ocağında tahlillerini yaptır, Dökümü al git  medical parka profesöre 200 lira muayene ücreti ver sıra bile beklemeden al tnf'ni çık. Sağlık sektörü bu kadar dengesiz, bu kadar tezatlarla doluyken biz bedenimizide geçtim komple bağışıklığımızı elletiyoruz. 

www.aksarayeo.org.tr/download2.php?file=dosyalar/file/evrak/74.ppt
  • sahinsanlisahinsanli 160 İstanbul
    M.Selim anlıyorum benim de korktuğum durumlardan biridir her 3 ayda bir gerginlik yaşarım verecekler mi acaba diyerekten
    o kadar detaylı bilmiyorum tabi denk geldiğim bir yazı idi paylaşmak istedim.
     M.Selim dedi:
    Sağlık ocağında tahlillerini yaptır, Dökümü al git  medical parka profesöre 200 lira muayene ücreti ver sıra bile beklemeden al tnf'ni çık. Sağlık sektörü bu kadar dengesiz, bu kadar tezatlarla doluyken biz bedenimizide geçtim komple bağışıklığımızı elletiyoruz. 

Bu da dikkatimi çekmedi değil çok fazla bunaldığım zamanlar oluyor. Düşünülebilir  :silly:
    (1) M.Selim
    Sonucum cıktı gidip doktorun gözüne sokacağım, hani bende yoktu diye 

SAKROİLİAK EKLEM MR:
    YÖNTEM: T1A TSE, T2A SPAIR, T1A SPIR, T1A SPIR+kontrastlı koronal imajlar elde olundu.
    DOTAREM 10 CC 1 kutu kullanıldı.
    KLİNİK BİLGİ : Ankilozan spondilit aktif sakroileit?
    BULGULAR :
    Bilateral sakroiliak eklem yüzeyleri düzensiz ve sklerotik görünümdedir. Eklem mesafesi yer yer
    hafif daralmıştır. Bulgular evre 2-3 sakroileit açısından anlamlıdır. Sol sakroiliak eklemin iliak
    tarafında fokal bir alanda ödem ve kontrast tutulumu izlenmiştir (aktivasyon?). Sağ tarafta
    aktivasyon lehine bir görünüm izlenmedi.
    SONUÇ:
    1. Bilateral evre 2-3 sakroileit bulguları (sol sakroiliak eklemin iliak tarafında fokal bir alanda
    ödem ve kontrast tutulumu izlenmektedir. Görünüm sol tarafta fokal bir alanda aktivasyonu
    temsil edebilir).
    1. Bilateral evre 2-3 sakroileit bulguları (sol sakroiliak eklemin iliak tarafında fokal bir alanda
    ödem ve kontrast tutulumu izlenmektedir. Görünüm sol tarafta fokal bir alanda aktivasyonu
    temsil edebilir).
    OnaylayanDoktor: DOÇ.DR.GÖKHAN GÖKALP
    Bu kadar sene uğraşıp düzelttiğim kalçamı tekrar bozdular el birliğiyle.
    Geçen hafta babam kalpten dolayı fenalaştı, bypass felanda olduğu için  testler felan derken kalp yetmezliği şüphesiyle dün sabah anjioya girdi. Bende hazır gitmişken şu mr sonucumu göstereyimde iğneyi yazsınlar diye gittim. Neyse belgeleri verdim dedim babam anjioda yanında olmak istiyorum 1 2 saate gelirim. Telefona yarım saat sonra sgk dan msj geldi. 6 adet enbrel pen reçete edilmiştir. Ne hikmetse ne zamandır uğraştığım bir sürü teste girip alamadığım ilacı doktor beni daha görmeden yazdı. Doktorun yanına gittim belgeleri almaya, ayak üstü konuştuk. Benim yukarda yazdığım bu yeni yetmeler varya hepsi yollanmış. Sebebi yoğun şikayet almaları. Milleti nasıl bezdirmişlerse artık, nasıl bir şikayet yemişlerse hepsini paketlemişler. Doktorumun bana dediği söz de manidar. Neye dayanarak seni bu kadar uğraştırmışlar, ,bakıyorum bakıyorum iğneyi kullanmaman için hiçbir sebep yok! MR a bile boşuna sokmuşlar seni, geçmişten bugüne tahlillerine ve geçmiş mr larına baksaydı ayan beyan görürdü ne olduğunu dedi. Bende dedim baştan anlatarak kafanızı şişirmeyeyim sonunda beni anlayan birisini oturtmuşlar dedim. Güldü selamlaştık çıktım. Allaha şükür babamda iyi, kalbin 2 kapağında hafif bir yıpranma var ama amelyatlık değilmiş, eski ilaçlara devam denildi. Olan benim sol kalçaya ve sadece sol kürek ağrırken sağında iltihaplanıp kötü olması oldu. İğneyi gece vurdum başkada ilaç almadım, 2. 3. iğneye kadar uğraşacağım belli oldu. Tabiki sırt apayrı, yeni yetme bir doktor yüzünden en az 6 ay sırtıma uğraşacağım gibi duruyor.
  • Sultan CemalSultan Cemal 287 İstanbul
    Gözünüz aydın M.Selim şifa olsun inşallah babanız içinde geçmiş olsun ayrıca bende enbrel kullanıyorum  ama sabah saat 9 gibi iilaç alma en uygun saat diye okumuştum bi blogda  mümkün olduğunca ben öyle uygulamaya çalışıyorum ilaçların yan etkilerini o saatte vücud tolere ediyormuş bi umut işte :) Allah şifa eylesin ilaçlarımızı inşallah .
    (1) M.Selim
  • sevgilersevgiler 780 Eskişehir
    Gecmis olsun.sorun belli oldu.çömezler.igneni aldigina sevindim
  • McKayaMcKaya 2,590 İstanbul
    Babaya selam. Geçmişler olsun.
    @sevgiler çok saol ablacım Allah sizleri öyle doktorlarla karşılaştırmasın, zira sabrı sonuna kadar zorluyorlar.

@McKaya  Aleyküm selam abi mutlaka ileteceğim. Bu arada yazmayı unuttum.mitral kapak ve triküspit kapakta ufak bir sıkıntı var. Biraz derine inince her şey belli oldu. A.S. nin triküspit kapağı etkilediği, kireçlenmesine ve işlevinin bozulmasına sebep olduğu söylendi. Allahtan şuan amelyatlık bir durum yok. Babam anjiodayken doktorla konuştuk o ara söylediğimde mitral kapak ve dedim direkt olarak triküspit kapakmı dedi. 45-50 yaşından sonra senede 1 kalple alakalı kontrollerde fayda var sanırım. 
    İlerlemiyorsa sıkıntı olmaz. Benim mitral 10 yaşımdan beri kaçırıyor.
    @McKaya  aynen abi benimde mitralde ufak bir şey varmış, doktor 3 yıl önce söylemişti ama eklemişti. Yoldan birini çevirsem onda da vardır, rahatlıkla herşeyi yapabilirsin, sporunu, koşunu, yüzmeni yap hiçbir sıkıntı olmaz demişti. Romatizma, özellikle iltihaplı romatizma türleri Triküspit kapağı bozuyormuş. 
  • MeryMery 236 Osmaniye
     Mustafa iğneni ala bilmene doktorun seni anlatmadan anlamasına çok sevindim. Rabbim her daim iyi insanlarla karşılaştırsın hepimizi. ^-^ Ağrıların için kolaylık dayanma gücü sabır sakinlik versin inşallah.
      Amcaya Rabbim acil şifalar versin. Daha güzel günleri olsun. Geçmiş olsun ve de geçmişte kalsın.

Mustafa babacıgina gecmisler olsun ablacim.Allah birdaha gostermesin.
    Benimde sirf o yuzden bir ayagim ankarada ....bugun yarin benimkiside anjiyo olacak yine.9 damar tikali bes stent takili sayisi belli olmayan anjiyolar yapildi ,ayni zamanda 400 -450 sekerle komalik oluyor ama benim delikanli babam  (73 yasinda)  gunde bir paket sigarisindan vazgecmiyo. :-[

Senin adinada sevindim.sifa olsun insallah o zorla aldigin igneler.
    Evet arkadaşlar hacamatı geçen hafta pazar günü yaptırdım. Hemen yazıp sonradan hayal kırıklığı olmasın diye 1 hafta bekledim. Öncelikle neden gittiğimi söyleyeyim. Sol kürek kemiğimin altından başlayarak göğüs kafesimin ortasına kadar olan yerde derin nefes aldıkça da artan ve batan bir ağrı vardı. Özellikle tam dik durduğumda derin nefes alsam da almasam da ağrı vardı. Derin nefesi ekleyince de tadından hiç yenmiyordu. Artı olarak kürek kemiğimden bir yay çizerek boynuma ve oradan kulak arkama kadar oluşan boyun hareketlerimde ağrıyla beraber çekme yapan bir şey vardı.   Şimdi girelim hacamat konusuna.

-Hacamattan 1 gün önce ve hacamat günü sabahtan itibaren hayvansal gıda hiç tüketmemem söylendi. Yani hayvansal proteinden uzak durmam söylendi. (et-sütü-yumurta namına her şey, sadece sebzegiller ve pilav tükettim) Hacamattan sonra ki gün de abartmadan yemeye başladım. 
    -Hacamat yapılırken ilginç bir şey oldu. Oda 20-25 derece sıcaklıktaydı. Üstümü çıkardım oturur vaziyette hacamat yapılacak. Neredeyse serin diyebileceğim sıcaklıkta oda. Önce cam kupaları sırtıma attı, felaket çekiyor. Daha kesme işlemi yok. Senden su geliyor dedi. Bir baktım koltuk altımdan su geliyor. Oda serin terlemiyorum. Hiçbir yerimde terlemeye dair işaret yok. Koltuk altımdan bildiğin şıpır şıpır su geliyor. Eşim de yanımdaydı o da şaşırdı. Doktor dedi vücut temizleme moduna girdi. Şaşırdım kaldım.
    -Sonra kupaları tek tek çıkarıp jiletle kesmeye başladı tekrar cam kupaları kapattı. Tabi kupalar kanla doluyor. Sonra kupaları çıkardı aynı noktaları tekrar kesti ve tekrar kupaları yapıştırdı. Kan dolunca çıkardı, kupaları boşalttı ve tekrar kupaları yapıştırdı.
    -Genel olarak çıkan kan hacamat yaptıran herkeste görünen bir avuç pıhtılu sulu kan. Ancak sıkıntılı olan yerde ki 1 kupa da doktorunda farkettiği değişik bir şey vardı. Bildiğin sümük gibi o pıhtıdan ayrı değişik bir şey. 
    -Tabi doktora hiç çaktırmadan daha kupalar sırtımdayken derin derin nefes almaya başladım. Bir baktım ağrı yok, boynumu sağa yatırıyorum, sola yatırıyorum, öne arkaya kasıyorum o çekme hissi çok hafiflemiş. İşlem bitti doktor dedi rahatladın mı? Bir daha denedim ağrı olan hareketleri. Teşekür ederim dedim ağrı kalmadı.
    -Gerçekten inanamadım. 3 kupa ve duayla yapılan bu seansın bu kadar iyi geleceğini tahmin edemezdim. 1 hafta geçti, Hacamat yaptırdığım da söylediğim kalan hafif ağrı dışında diğer bütün şikayetlerim geçti. Spora başlamaya az kaldı.
    -Kafama estikçe gidip bölge bölge hacamat yaptıracağım. Vücutta 7 hacamat bölgesi varmış, hepsini teker teker yaptıracağım.
    Maşallah çok sevindim iyi gelmesine peki o koltuk altından gelen su ödem mi acaba ilginç gerçekten birde @M.Selim kan değerleriniz kaçtı bende çok istiyorum hacamat ama kan değerlerim düşük olduğu için yaptıramıyorum.
    hadi bakalim şifa olsun insallah mustafa.
    daha once anlatmis olabilirim belki ama tekrar yazayim.benim hacamati yaptirdigimda ,ozellikle belimin alt kismindaki kupalar yari kan yarisida sapsari sümuksu bir siviyla dolmustu.yapan kisi hayret etmisti ve dedigine gore onlar  iltihapmis...bende cok rahatlamistim ama devami gelmedi tabiki...ben sık sık yapilan hacamatin iyi gelecegine inaniyorum.

sultan eger kan degerlerin dusukse once onu duzene sokmalisin.yoksa benim gibi fenalasirsin  :-[ gunlerce kan ignesi olmustum.tabiki benim biraz abartili olmustu.9 kupa ve ardindan on süluk....ben baya bir ölümune hareket etmisim.birde o donemde plequenil diye bir ikac iciyordum yangı giderici ,meger o da kani sulandiriyormus.anlayacagin iyi kurtuldum ..
    Evet emoş kan değerlerim düşük malesef o yüzden yaptıramıyorum 9 kup 10 sülük çok muş :( Allah korumuş şuan nasıl peki kan durumun?
  • efe14efe14 302 Bolu
    Sevgili M.Selim senin adına ağrıların azaldığı için sevindim. Umarım anlık olmayıp devamı gelir.
    Tarif ettiğine göre o ağrıyan yer bizim meşhur kasın olduğu yer değil mi? Eğer öyle ise benim kasta sık sık ağrıyor . Ben de hacamatı bir deneyeyim. 
    Bu hacamat ve sülük olayının üzerinde anlaşılan ciddi ciddi araştırma yapıp incelememiz gerekecek.
    Bundan sonra hacamat yaptıranlardan isteğim; vücudunun neresine yaptırdıkları ve ne gibi sonuç aldıklarını yazmaları.
    Patron ( mono), hacamatı ayrı bir başlık altında açabilir misiniz? (Açılmışsa ve ben görmediysem şimdiden özür dilerim)
    Az ağrısız günler dilerim.
    iyi dilekleriniz için çok saolun, düzenli yaptırmayı düşünüyorum.Hijyen konusunda titiz daha uygun yer bulursam orada devam edeceğim. 100 100 taksit öder gibi bayağı masraflı olur çünkü :)) Sülük yaptırmayı düşünmüyorum çünkü tnf kullanıyorum. Tnf kullanmasam onuda yaptırırdım herhalde. Tnf bağışıklığı baskıladığı için ne olur ne olmaz mikrop felan alırız, şifa bulalım derken hastanelik olmayalım :))
    @Sultan Cemal  Kan değeriniz düşükse az kupa attırın. Bir kerede 5 6 kupa attırmayın. 3 kupa yapsın 1 ay sonra 3 kupa daha farklı bölgeden. bu şekilde yaptırabilirsiniz. Benim eskiden kan değerlerim düşüktü ve kilom az olduğu için kızılaya felan kan veremiyordum. Risk alıp yanlış bilgi vererek kan verdim. 3 ay sonra kan değerlerim 10 dan 12 ye yükselmişti. Senede 3-4 kere düzenli kan vermeye başlayınca kan değerlerim bayağı yükseldi. Şuan tnf kullandığım için  3 yıldır kan veremiyorum ve hemoglobin seviyem 16-17 lerde geziyor. Fazla kan da insanda rahatsızlık yapıyor. Baş ağrısı yapıyor bende. Doktor 18 e çıkarsa düzenli olarak alıp atacağız diyor. Yasal olarak üst sınır varmış kan alıp atma konusunda. 
    Anladim teşekkür ederim @M. Selim evet öyle yapabilirim az kupa benim hemoglobin 12 feraatin cok düşük 8 lerde kan verme biz a.s olarak kan veremiyoruz diye biliyordum
  • monomono 5,405 Ankara
    efe14 dedi:
    Patron ( mono), hacamatı ayrı bir başlık altında açabilir misiniz? (Açılmışsa ve ben görmediysem şimdiden özür dilerim)
    Aramada çok çıkar hacamat konusu, müstakil başlıklarda vardı.
    Bu @M.Selim özel konusu olunca, bölmeyelim böyle kalsın.
    @Sultan Cemal  kan neden veremeyelim ki? Ha ilaçlardan dolayı derseniz orası doğru, ilaç kullanırken kan verilmez. A.S. den dolayı derseniz öyle bir şey yok. Bizim rahatsızlığımız dna hastalığı. Bulaşıcı değil, kan verilen kişinin a.s. olması mümkün değil. Derseniz ki sedim ve crp den dolayı. Onlar yüksekken zaten ilaç kullanıyoruz yine veremeyiz :)) Alınan kan hastaya verilmeden önce detaylı taramaya giriyor. Herhangi bir sıkıntı varsa kızılay arıyor ve uyarıyor. A.S. kan vermeye engel değil yani.

@mono ; abi bu konu benim nezlimde tüm Türkiye'nin :)) site inşallah 100 sene kalır torun torba okusun buradan dedesiyle ilgili bilgiler alsın. Yol gösterici olayım :))
    Kronik  hastalar kan veremez diye biliyordum a.s yi  bize özel  :silly: için belirtmiştim teşekkür ederim bilgi için ,bilginin sınırı ve öğrenmenin yaşı yok, valla hergün yeni bi şey öğreniyorum .:) Allah hayırlı ömürler versin ve torun torbalarını göresin .
    Kronik hasta değil Otoimmün hastalığı olanlar kan veremezler. Dolayısıyla biz kan veremeyiz. Bilgileriniz yanlış. 
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

mindagranvill bradverret altonn74 felislaurantu mustafa5454 jfzk Mery gulcgg buke emrecc ozgurumt Aslıhangk