AS la 10. Yılımı Büyük Bir Şölenle Kutluyorum

135678

Yorumlar

• monomono 5,394 Ankara
    :))   :))   Zaten o misketi bi oynasam hepsini oynarımda, problem büyük  :))
  • emosemos 1,267 Istanbul
    :)) :))   :))
  • M.SelimM.Selim Yükleniyor... 472 Bursa
    bende düğünden çıkıp salsaya gidiyorum, kültür çatışması çıkıyor, hep bir halay çekme isteği :)
  • Çok geçmiş olsun mustafa bey. Yazdıklarınızı okudum allah önce şifa sonra sabır versin. Bana teşhis 5 ay önce konuldu fakat sanıyorum en az 4 yıldır hastaydım. Sağ elimin ortadaki iki parmağı şişikti uzun yıllar boyunca bu kanıya böyle vardım. Size iğne bunca kötü etkiden sonra başlanmış bana teşhis koydukları zaman direkt başladılar. Geçen ay iğnelerim bittiği için yeniden rapor çıkarmak üzere İstanbulda eğitim araştırma hastanesine gittim ve orda bir çok tetkik yapıldı şuan kontrol için sonuçlarını bekliyorum.

Açıkcası hastalığım çok ileri safhada olmadığı için doktor enbrel kullanmaktan yana değil tekrar. Sanırım kontrolden sonra ilaç tedavisine başlayacağım.

3 ay enbrel kullanan ve bir aydır kullanamayan biri olarak şunu söyleyebilirim. Kullandıktan 2 hafta sonra tüm ağrılarım bitmişti fakat bu günlerde yeniden başladı ve sol dizim yeniden şişti. Yani enbreli bıraktıktan bir ay sonra herşey başa döndü.

Umarım uygulanacak tedaviler ile daha sağlıklı günlerimiz olur.

Tekrar geçmiş olsun.
    cok saolun, Allah cümlemize sabır sıhat versin. anti tnf türü ilaçların hepsi hastalığı bitirmek değilde neden olabilecek bazı proteinleri bloke ederek hastalığı uykuya geçirmek için yapılmıştır. olay da burada başlıyor. iğneyi kullanırken hiçbir şey yok bırakınca saldırı kaldığı yerden devam ediyor. baskılanan bağışıklık ipten kurtulan köpek gibi yine kendine saldırıyor. şimdilik hastalığı unutturacak tıbben onaylanmış en iyi ilaç bu ancak yan etkileride en berbat olan ilaçta bu. forumumuzda naltrexon yani ldn'yi deneyen ve güzel sonuçlar alan arkadaşlar mevcut. eğer iğne yüzünden bir sıkıntı yaşarsam ve iğneyi bırakırsam bende başlamayı düşünüyorum. ancak tıbben onaylanmış bir tedavi yöntemi olmadığı için kullanırken kendimi takip edememek biraz ürkütüyor. ama denemeye değer.
    Artık salsada 'on one' türünde 8. seviyedeyim. Bildiğiniz dans ediyorum yahu :wink2: perşembe dans gecesi, cuma dans kursu, pazar günü dans pratik derken bayağı vaktimi alsa da kafam dağılıyor. Günün hay huyundan biraz uzaklaşıyorum. Ancak bu hastalık alkolü gerçekten sevmiyor. Biraz fazla kaçırdığım zaman birdaha ki gün çok hafif tutuk kalkıyorum. Kahretsin ki sigarayı da bırakamıyorum. Stres bol bu ara sigara da arttı. Dansı spor olarak sayarsak harici spor yapmıyorum. Kilo veremiyom oldum 88, göbek iğrenç bir hal aldı :-1: 

Yaklaşık 4 aydır hemşire bir kız arkadaşım var, ortopedi servisinde çalışıyor. Kemik olaylarına hakim yani. 2. buluşmamızda olması lazım rahatsızlığımı söyledim. "Ne olacağımız belli değil, belki ilerde bende bir rahatsızlık olacak. İleriyi kimse bilemez" dedi. Bu yaklaşımı hoşuma gitti. Bakalım girdik bir yola, nasip diyelim.

Dizlerimde A.S. dan bağımsız ağrılarım var. bağdaş kurup yere oturduğum da dizlerimi açarken zorlanıyorum, canım çok yanıyor. Fizyoterapist 2 arkadaşım var dans okulunda kontrol ettiler. ikiside menüsküs dedi. Durup dururken bide bu çıktı başıma. 2 ay sonra kontrolüm var bakalım fiziğe de uğrayacağız artık sanırım. INH tedavim bitti. artık sadece enbrel iğne kullanıyorum. Allaha şükür A.S.' a bağlı sıkıntım yok diyebilirim. Kendim kaşınmadıkça tabiki. Bazen ağrılı günlerimi unutarak cürretkar hareketler yapıyorum. 

Psikolojim çok dalgalı bir seyirde. A.S. ile alakasız. Sanırım kafamda çözemediğim şeyler var. Kendime blog açtım. artık yazılarımı oradan yazacağım. Eski yazıları eklemek gibi niyetim yok. Biraz pesimist, biraz melankolik bir tarzı olacak blogumun. Mutluluğu yazmayı düşünmüyorum. Okuyanların okuduktan sonra benden kötüsüde varmış deyip kendilerini iyi hissetmelerini istiyorum. Gerçi okunması için değil kendimi rahatlatmak için yazıyorum. İçimde kendimle çok konuşuyorum, kendimden sıkılıyorum, birazda ondan böyle bir blog ihtiyacı. Henüz iki yazı yazdım. Okumak isteyenler http://mstfslmycdg.blogspot.com.tr/ adresinden takip edebilirler.

Bu arada yeni tasarım harika. Hem hızlı hemde janjanlı.Ekip kısmına bayıldım. @mono abi harikasın ya, sarmatütün lover :)
    (1) emos
  • monomono 5,394 Ankara
    M.Selim dedi:
    Henüz iki yazı yazdım. Okumak isteyenler http://mstfslmycdg.blogspot.com.tr/ adresinden takip edebilirler.

Bu arada yeni tasarım harika. Hem hızlı hemde janjanlı.Ekip kısmına bayıldım. @mono abi harikasın ya, sarmatütün lover :)
    Forumda iş çok olduğu için çok bakamadım ama blogun için iyi yapmışsın, dök içini iyi olur, zerde şairlikte varmış o belli oldu..

Ekip kısmına gelince, bizim Cüneytin işleri onlar, :)) tasarımda ona ait, o da gizli şairdir sanatsal yönü çok fenadır. :))

@mono abi kağıt kaleme çok uzak kaldım, yazmayınca içim sıkılıyor,biriktikçe birikiyor. yalnızda kalamıyorum, dedim blog açayım derli toplu gözümün önünde olsun, 

@sayin.net.admin  @McKaya @mono  emekleriniz ödenmez, forum için ayrı teşekkürler, yeni hızlı ve güncel tasarım için ayrı teşekkürler.  :alkis:
    Mustafa,eline yüreğine sağlik....cook begendim.en guzel yontemdir yazmak.icini dokmek kagida kaleme...
    Nacizane benimde yazilarim vardir zaman zaman ruhumu yansitan ,derdime ortak olan...beni en iyi anlayanimdir diye düşündüğüm kalemim kagidim....
    Sıkı bir takipçin olacagimdan emin ol...rast gele....
    @emos abla çok saol güzel sözlerin için, derli toplu olması için blog açtım, sadece yeni yazıları paylaşıyorum buradan. eskileri yayınlamayacağım. bugün tasarımı da değiştirdim, biraz daha janjanlı oldu :)  doldukça, kafamda birşeyler oluştukça yazmayı seviyorum. tek oturuşta yazıp kapatıyorum. bölük bölük yazınca konu bütünlüğü kaçıyor. çok uzun yıldır yazıyorum, bakalım blogda yazmak nasıl bir şeymiş :)
    (2) emos mono
    Yeni halide cok guzel olmus.hadi bakalim ,bol okuyucu kitlesi diliyorum. :harika:
    saol abla inşallah :smiley2:  @emos ;
    (1) emos
    Merhaba abiler, ablalar, kardeşler. Ne zamandır kendi konuma yazmıyordum.

3 haftadır ne güzel futbola başlamış formumu bulmaya başlamıştım. çarşamba akşamı iyice ısındıktan sonra maç başladı ve dakika 1 ilk pas bende, güzel bir deparın ardında ani duruş ve ayağı birden çekişle beraber pırt diye bir ses ve yürüyememle sonuçlanan olaylar zinciri. quadriceps (üst bacak ) kasımı dizden kasığa kadar yırtmışım. ayrıca tam ortada (resimde quadriceps işaretli) kısmi kopuklukla beraber aşırı iç kanama varmış. hemen mr lar filmler derken 6 hafta bacağımda beni sıkan bir korseyle yaşayacağım. değişik bir ağrı, yanma eşlik ediyor aynı zamanda. iç kanamaya bağlı sıtma nöbetleri ve yatakta banyo yapmışcasına terleme. anneye yine zulüm olduk yani. korseyi takınca yürüyebiliyorum topallaya topallaya. takmayınca bacak felç. doktor, eczane felan ağrın çok olur iğne yazayımmı dedi. sadece güldüm :) a.s. lıyım ben sıkıntı yok ağrı eşiği yüksek, ver kremi gideyim dedim. şaşkınlıkları bir kat daha arttı :) bir krem birde flexo diye fıs fıs verdi. fıs fıs şahane kas ağrısı olanlara öneririm :) 

ya birde en üzüldüğüm bursa podyumpark macfit kurucu üyesiyim, şuan kayıt 92 tl, bana aylığı 40tl yani yıllık 480 tlye üyelik teklif ettiler. maçtan 1 saat önce üye oldum ödemeyi yaptım başıma bu geldi. 6 hafta yalan oldum :) ama şöylede birşey var iyileştikten sonra spor şart eski gücüne kavuşturmam lazım :(

siz siz olun kaslarınıza dikkat edin. doktor dedi ki olayın ısınmayla alakası yok, ani hareketten olmuş bu dedi. kutu kaldırırken hatta yürürken, kaldırımdan inerken koparanlar var dedi. 

• sevgilersevgiler 780 Eskişehir
    Coook geçmiş olsun Mustafa.başına extra işler açma aman.hafif sporlarla idare et.
    Ahhh mustafa ...gecmis olsun ablacigim .insallah cabuk atlatirsin .
  • McKayaMcKaya 2,571 İstanbul
    Geçmiş olsun Mustafa. Bu kez AS'ye söyleyeceğimiz laf yok. Herkesin başına gelebilecek bir olay. Tez zamanda iyileşirsin umarım.

Salon da üyeliğini dondursun 3 ay. Burada mücbir sebep var.
    @sevgiler çok saol ablacım, 6 hafta sonra ne yapıp yapamayacağım daha net ortaya çıkıcak ama sert spor yapamayacağım kesin gibi.

@emos çok saol ablacım bir maraz kalmasın da ağrısı sızısı önemli değil. Allaha şükür tam kopma olmadı yoksa 2 3 ay değnekle gezerdim sanırım

@McKaya inşallah iyileşirim abi. bu sefer suçlu benim :) salon üyeliğini dondurmayacağım doktor söyledi 1 2 hafta sonra duruma göre hafif açma germeye başlayacaksın kas toparlansın dedi. salonda hocalarla dengeli dengeli çalışıcaz artık. inşallah bir sıkıntı kalmaz bacakta. yaşlanınca daha çok lazım olacak güçlü bacaklar. 
  • monomono 5,394 Ankara
    @M.Selim
    Spor salonuna yazılmışsın, futbol maçına gitmişsin! ben anlamadım ki, ne işin var futbolda :))
    Güzel güzel salona gitsen, ufak ufak terlesen, zank diye fren yapmak durumlarında da kalmazdın.

Şaka bir yana futbolu yapabilirsen genede yap diyeceğim ama malum futbolda sakatlık olayları çok oluyor, daha dk. 1 de böyle olmuş mesela, ekstradan bir kaç haftalık veya bir kaç aylık dinlenmelerde AS ye iyi gelmez, belki normal insanlar da bu risk değil ama bizde risk oluşturuyor o yüzden futbolu ne kadar sevsende bence trübünden öteye geçme, çok kızarsan sahaya şişe filan atarsın hırsın geçer. :))
    (bence futbolu bir kaç sene yasaklamak lazım, şiddet yönü çok fena, adamlar maça değil sanki Mohaç meydan muhaberesine gidiyor)

.."doktor söyledi 1 2 hafta sonra duruma göre hafif açma germeye başlayacaksın kas toparlansın dedi. salonda hocalarla dengeli dengeli çalışıcaz artık."..
    Yani, olay bu.

Bu arada büyükte geçmiş olsun, biran önce iyileşirsin umarım.

• hakan_01hakan_01 570 İzmir
    Ben  12  15 seans remicade kullandım yaklaşık 10 yıl çok rahat ettim. eğer dengeli beslenme düzenli uyku ve sporla birlikte kullansaydım en az 20 sene rahat ederdim.en ufak bir yan etkisini görmedim ama ben görmedim diye başkalarıda görmeyecek diye birşey yok..
    @mono çok saol abi daha iyiye gidiyor bacağım. zeytin yağları kremler, paça çorbaları felan derken çabuk toparlıyorum :) espriye vuruyorum hep ama durum çok daha vahim olabilirdi. işin garibi dizden kasığa kadar yırtmışım kopukta var ama kasların bağlandığı ana yerlerde sıkıntı yok ( tam adını bilmiyorum tendonmuydu neydi :smiley2: ) dizdeki bağları felanda koparabilirdim. vücut dirençli çabuk atlatıyorum böyle şeyleri. haftaya inşallah salona başlıyorum, salondaki hoca arkadaşımla konuştum, onun olduğu gün gidicem bacağım için özel bir çalışcaz. ondan sonrası Allah kerim. bundan sonra bacakla alakalı aktivitelerde bir süre dikkatli olacağım mecburen.

@hakan_01 şuanlık enbrelden memnunum bende tabiki altta neler oluyor bilemiyoruz. 1 yıl geçti nereyse her şey normal görünüyor. ilerde neler olur Allah kerim.
    ne zamandır kendi konuma yazmıyordum. bildiğiniz gibi vücudumda bır sıkıntı, değişiklik, faydalı olabileceğini düşündüğüm bir şey olduğunda mutlaka kendi konuma yazıyorum :) 

pazar  gece 12 de enbreli sol kol arkasına (triceps kasına) vurdum. yarım saat kadar geçti ve yatağıma geçtim. yatağa geçtikten 2-3 dakika sonra birden bire kalbimde bir düzensizlik başladı. önce aşırı hızlı atmaya nefesimi daraltmaya başladı. bu bayağı uzun sürdü. 1 saat kadar. ardından kalp hızım birden düştü, ancak bu seferde fazla düştü. nefesim hala olması gerektiği gibi değildi. saat sabah 5 i gösterdiğinde hala uyuyamamıştım. hem korkudan hemde kalbimde ki ve nefesimdeki düzensizlikten. artık vücut yorgun düştü ve 5 i geçerken uyuya kaldım. zaten 7 de annem işe kaldırıyor. malum mezarlık gibi uyuyorum. kalktığımda daha iyiydim sadece huzursuzluk vardı üzerimde. ister istemez uykusuzluk ve gece olan şey korkuttu beni. derken işe geldim çalışıyorum. saat öğlen 1 oldu. masamda oturuyorum. yemek yedim çay geldi. çayı sol tarafıma aldım. sol kolumla kaldırdım ve içmek istedim. sol elim bir anda titremeye başladı. sanki nöbet gibi 5 dakika kadar titredi ve durdu. 1 saat sonra tekrar nöbet gibi 2 dakika da titredi ve durdu. hayatımda 2. defa öleceğimi düşündüm pazar gecesi. 

enbrel hemşiremi ve pfizeri aradım. sağolsunlar herzaman ki gibi son derece ilgililerdi. normalde böyle bir yan etki olmadığını ancak mutlaka doktoruma gitmem gerektiğini ve gerekli araştırma bitmeden iğnemi olmamam gerektiğini söylediler. kalbi, damarları ve sinirleri komple tetkikten geçirmem gerektiğini belirttiler. 

Hiç bir şeyim yok aslında Allaha şükür, gece 8 saatte uyudum ama kendimi şuan çok bitkin hissediyorum, nefes almak bile zor geliyor...bu gün çok hafif burnum kanadı, içi çok kuruydu sanırım ondan. birde afedersiniz çişimi yaparken inanılmaz bir yanma başladı.
  • monomono 5,394 Ankara
    Geçmiş olsun @M.Selim umarım önemli bir şey değildir, yazmaklada çok iyi ediyorsun devam... ama sen genede dikkat et, soğuklara dikkat et, spora dikkat et, üşütmüş bile olabilirsin, spor yaptığın gün iğneyi vurma, ertesi gün vur mesela. Zira o gün kasların zaten bitik olur, hiç mantıklı değil, ertesi gün vur daha iyi, dinlenmiş olur.
    Mevsim dönümlerinde havalar aniden çarpar, hiç anlamazsın, gece ortaya çıkar buda.

Birde bu iğne illa yatmadan önce mi vuruluyor? sanki böyle yapmasan, gün içinde yapsan bana daha iyi gibi geldi. En azından günün telaşı içinde pek kendini dinleme olayında olmazdı, gece insan ister istemez kendini dinler, herşey aklına gelir.

Ay mustafa korktum valla.aynisi banada oluyor surekli.igne ilac kullanmadigim halde.yatarken daha cok ve gunduzleride nadiren.bir kalp capintisi son surat.zor nefes alma.yada hizli hizli nefes alma.ve sonra birden bire kalp duruyormus gibi olmasi.her seferinde aha bu kez oldum diyorum.hatta bugun aksam namazinda yine oldu.birden kalbim costu.kipkirmizi oldum.damarlarim cekiliyormus olecekmis gibi hissettim.derin derin nefes aldim.bir kac dk sonra gecti.bu cok kotu bir duygu.ama engelleyemiyorum.hep oluyor
  • MeryMery 235 Osmaniye
    @M.Selim , @sevgiler çoook geçmiş olsunnn geçmişte kalsın bi daha yaşamazsınız umarım... Ben o kadar çok ilaç kullanmıyorum ama gün içerisinde oluyor bazen de uykuda nefes alıp verme de sıkıntı yaşıyorum. Mevsim geçişlerinde daha sık oluyor. @mono abiyi dinlemek gerek.
    Mustafa cok gecmis olsun ablacigim.
    Ignenin yan etkisi degilse bu aramiza hos geldin diyorum bende.zira o kadar sık yasiyorumki be o dediklerini .Allahdan birkac saniye suruyor bende .şoyle bir dakika surse ölürüm diyorum.kus gibi carpmaya basladigi an kalbim ,hemen ayaga kalkıp derin nefes almaya calisiyorum.o esnada korkudan da limon gibi oluyorum.
    Yapilmadim test kalmadi ama ne oldugunu neden oldugunu bulamadık gitti.
    Sende yinede ihmal etme.kalbine şoyle derinlemesine bir baktır bakalim.
    @mono @sevgiler @emos @Mery iyi dilekleriniz için çok teşekür ederim.

abi iğneyi normalde hep gündüz vuruyorum, en geç akşam 8 de vurmuştum daha önce. sabah uyandığımda öğlene doğru dinlenmiş vücuda vuruyorum. bu sefer denk geldi günü geçmesin dedim vurdum başıma bu geldi. seninde dediğin gibi spor yaptığım zaman bekliyorum. kaslar çok gergin olduğundan canım yanıyor zaten :) Mevsimi hiç söyleme abi, bursa zaten yeterince esiyor. birde mevsim geçişi, aptal gibi oldum. üşüme konusunda dikkatliyim aslında ama gençlik var işte arada kantarın dozu kaçıyor. bakalım doktora gidicem iyice bir baktırıcam sağıma soluma, inşallah bir şey çıkmaz.

sevgi abla ve emos abla sizin durum sanki biraz panik atak gibi, annemde de var. benim durum birden gelişti ve iğneden hemen sonra olunca açıkçası korkuttu. özellikle sağlık taramasından geçtiğinizde bir şey bulunamamışsa mutlaka psikiyatriye görünün. ben canım sıkıldığında gidiyordum arada. anlatıyorum sıkıntı büyükmü diyorum. iyi geliyor. doktor ilaç yazayımmı diyor, ilaç almadan çıkıyorum :)  

(2) mono Mery
    Bence panik atak degil.cunku bu a.s kalbide etkilyormus ya.ondan.olumcul degildir ama etkiler diye cok okuyoruz.mery emos ve bende oluyor.daha cok kiside oluyordur sanirim.panikleyecek durum yokken oluveriyor.gece yatmisim uyumak icin.sakinim birsey yok.birseyde düsünmüyorum.pat.geliveriyor .kalp carpintisi.
    (1) Mery
  • BurchanBurchan 65 İzmir
    Merhaba,

Bu saçma sapan kıpırdanma bende de bu kış olmaya başladı. Aynı zamanda nefes alamamak gibi bir durum ile de geldiği oluyor. Ben sigara ve mevsim geçişine bağlamıştım. 

Yazdıklarınızı görünce huylanmaya başladım. 

Hoş şu ara emeklilik için heyet koşturmalarındayım. Kanda, röntgende vs birşey yok. Göğüs hastalıkları hafif problemli dedi sadece. Hazır heyetteyken birde kardiyolojiye çıkayım. En fazla işim 3 gün daha uzar. 
  • monomono 5,394 Ankara
    Bu mesele Kalpten ziyade, kalp kapakçık sorunundan oluyor bildiğim, romatizmal sorunlar yüzünden bir nevi kapakçık kireçleniyor, yada işlevini biraz yitiriyor, romatizma ilerledikçe bu meselede ortaya çıkıyor yani. 
    Bu eskiden banada sık oluyordu sayılır ama sonraları azaldı gitti, kendimce en etkili yöntem de öksürmekti, bir süre öksürrmek ve derin nefesle bayağı fark eder.
    Sağol mono.işe yarayabilir.aklımda bulunsun.nefes egzersizi.
    (1) mono
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

yeterya1987 Narin ermelindapate AliGül hakkisahin95 serdardenizler İsmailOzuluyol İsmailuluyol Pinar TATURAN Betulkz