Ne olduğu belirsiz ağrılarım

24

Yorumlar

• lafontainelafontaine Yükleniyor... 87 İstanbul
    Pincek dedi:
    Şimdiye kadar yazdığım forum konularını inceleyince verdiğiniz cevapları şimdi gördüm. Arkadaşlar ya delireceğim ya öleceğim sonunda. Toplaşıp doktor suratına tükürme çetesi mi kursak? Zaten romatologa gitmem gerektiğini fizik terapist + ortopedist +beyin sinir cerrahı sonunda kendi araştırmalarımla buldum. O da 2 senedir teşhis koyamıyor. Endokrinolog, ürolog, kadın doğumcu, enfeksiyon hastalıklarıyla konsültasyon yaptı. Kan testlerimde bir şey bulamadılar. Böbrek ultrasonu temiz, Haşimato baskılanmış, birkaç basit nodül var o kadar. Vitaminler iyi seviyede. Kanda RF yok, CRP yok. 2 kere MR çekildi, Bir tane doktor da açıp MR'ı incelemedi. Rapora bakıyorlar. Deli oluyorum. Demek ki anlamıyorlar MR'dan. Sakroiliak iltihaplı orası kesin deniyor. Neyse sonunda kendim zorla yaptırdığım testler sonucunda Klebsiella taşıdığımı öğrendim. Şimdi sırada ne var, ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Bu arada herkeste klebsiella var mı?
    Merhaba pincek,
    sanırım senin kadar doktora gitmedim. Ben çok çabuk demoralize oluyorum. Bıkıyorum kurcalamaktan. Bir de en son doktorum ağrıları abarttığımı ima edince uzaklaşmaya çalıştım. 1 yıldır hiç doktora gitmiyorum. Hiçbir şey araştırmıyorum vücudumda. 3 aydır kadar sürekli hastayım. Halsizlik mutsuzluk geçmeyen boğaz ve diş iltihaplarım. Mide bağırsak problemlerim.  Bir aydır da bu ağrılarım azıttı. Kış yaramıyor. TSH FSH hiç tahlil yaptırmadım daha. tiroitler ne durumda bilmiyorum. Vitaminler derken hangilerine baktırıyosunuz? Bir de bu tahlilleri nerde yaptırdınız. Sağlık ocağında yaparlar mı? romatologa gidip ağrılarımı anlatacak gücüm yok. RF CRP bende de çıkmıyor. HLAB27 pozitif sadece. MR lar temiz. iltihap gözükmüyor. Klebsiella nedir hiçbir bilgim yok ne testinde çıkıyor o?
  • monomono 5,405 Ankara
    lafontaine dedi:

Sevgili Mono merhaba, muhtemelen bu yazışmayı sen de unutmuşundur. Ben de şimdi geçmişe dönünde hatırladım. Grafimi ekleyeceğim demişim ama bir daha siteye dönüp bakmamışım 1 yıl kadar önce. 
    Merhaba @lafontaine ;
    Hoş geldin, valla o kadar çok kişiye böyle mesajlaşma yaptık ki kimi cevap verdi kimi vermedi sayısı belirsiz. :) Biz burada tekkeyi bekleyen dervişler gibiyiz  :D
    Umarım sevgili @expertadvisor  hocamız siteye gelir, epeydir gözükmüyordu çünkü.

Endolla geçişen ağrılarınız varsa, durumunuz çokta fena değil anlaşılan, o kış ağrıları için, soba, ufo gibi bir şeyle günde bir kaç kez ısıtma denedin mi hiç? Madem kışın artıyor sıcak olayını bir dene.

Geçmiş olsun.
    mono dedi:
    lafontaine dedi:

Sevgili Mono merhaba, muhtemelen bu yazışmayı sen de unutmuşundur. Ben de şimdi geçmişe dönünde hatırladım. Grafimi ekleyeceğim demişim ama bir daha siteye dönüp bakmamışım 1 yıl kadar önce. 
    Merhaba @lafontaine ;
    Hoş geldin, valla o kadar çok kişiye böyle mesajlaşma yaptık ki kimi cevap verdi kimi vermedi sayısı belirsiz. :) Biz burada tekkeyi bekleyen dervişler gibiyiz  :D
    Umarım sevgili @expertadvisor  hocamız siteye gelir, epeydir gözükmüyordu çünkü.

Endolla geçişen ağrılarınız varsa, durumunuz çokta fena değil anlaşılan, o kış ağrıları için, soba, ufo gibi bir şeyle günde bir kaç kez ısıtma denedin mi hiç? Madem kışın artıyor sıcak olayını bir dene.

Geçmiş olsun.
     İyi ki varsınız. Böyle zamanlarda insan iki laf edebilecek birine ihtiyaç duyuyor.
    İş yerinde masamın altında daimi fanlı ısıtıcım var. Sürekli sarınıp geziyorum. Sıcağın iyi geldiğini genel olarak hissediyorum zaten. Ama sanırım başladığından beri (8-9 senedir) en şiddetli dönemimi yaşıyorum. Dün gece yazarken zaten şiddetlenmişti bir aydır ince ince gelen ağrılar. 

Sabah uyandığımda yataktan kalkmam çok zor oldu. eğilip botlarımı bağlayamadım. kolay giyilen bir ayakkabı geçirdim ayağıma. Çoraplarımı giyerken ağlıyordum heralde :)

Sabah 5te uyanıyorum. Saat 2.30 oldu. Normalde çoktan açılması ve rahatlamam lazımdı. Hiçbir değişiklik yok. Oturdum kalkamıyorum. Evet durumum fena değil aslında. çok yoğun yaşamıyorum sıkıntılarımı. Yılda bir kez beni şiddetli yoklayıp gidiyor sağolsun.. 
  • monomono 5,405 Ankara
    lafontaine dedi:
     Yılda bir kez beni şiddetli yoklayıp gidiyor sağolsun.. 
    Bizler zaten hep böyle değil miyiz, yoklama olmasa kimseyi hatırlamayız bile, BEBEK ağlamasa bebeği bile unuturuz, canımız yanmasa ANAM bile demeyiz, onuda unuturuz. AS de ne yapsın, senede bir kez hatırlatmış çok olmasa gerektir.  :))
  • emosemos 1,283 Istanbul
    @lafontaine  istanbulda havalar kotu gidiyor ve senin dun geceden beri yasadiklarinin altina bir denden koyuyorum.
    sabah olmadi bu gece .hadi oldu adım atamiyorum yuruyemiyorum.
    daha oncede soylemisimdir bu atak dönemleri beni cok aglatir :( @mono  acaba iltihap bu sekildede gidermiki :wacko: hani bol su icip idrarla atiyoruzya aklima ordan geldi  :D
    valla güldugumede bakmayin ama yapacak bisey yok bir iki gun sallar sonrada defolur gider lafontaine.

@emos  merhaba, aynen öyle havalar bozdu iyice. çok yağmur çok yağıyor. Bugün iş yerinden bir arkadaşım da 3 günlük rapor almış gelmemiş fibromiyaljisi varmış onun da. ben de rapor alsam yeriydi. gün içinde ağladım resmen. iş yeri hekimi dolorex ve arveles aynı anda iç dedi. içtim yürüyebilecek hale geldim. yoksa kitlenmiştim tamamen. çok garip bir acı tarif edemiyorum. 
    bende iltihap da yok neden böyle olduğunu anlamıyorum. şu alevli halleri gitsin ben kronik ağrılara razıyım nları hiç duymuyorum. 
    seni cok iyi anliyorum.dedigin gibi alevli dönemi gecince diger agrilarla baş ediliyor yinede.buda bir kac gune gecer insallah.
    Dün gece dayanamayıp acile gittim. Kas gevşetici iğne yaptılar. Acil hekimi bel fıtığı olduğum konusunda çok iddialıydı. ben de bozmadım :)

En azındna gece rahat uyudum. 
  • monomono 5,405 Ankara
    İki gündür bende sıkıntılıyım, belime öküz oturdu.  :silly:
    sendemi @mono  .
    beni iki gun salladi ama bugun daha iyiceyim.uc gundur elimde 1 bucuk litrelik suyla dolasiyorum.ilk defa  suyun bu kadar etkili oldugunu farkettim.
    ayni zamanda iki gundur ldn kullaniyorum yine onuda yabana atmayim 

(2) Mery mono
  • MeryMery 236 Osmaniye
    Bende allah'tan sadece belimde gözler sağlam bu hafta ki ağrım da ilaçlarla beraber sobanın başında ayrılmamak iyi geldi. 
  • monomono 5,405 Ankara
    emos dedi:
    sendemi @mono  .
    beni iki gun salladi ama bugun daha iyiceyim.uc gundur elimde 1 bucuk litrelik suyla dolasiyorum.ilk defa  suyun bu kadar etkili oldugunu farkettim.
    ayni zamanda iki gundur ldn kullaniyorum yine onuda yabana atmayim 
    Öküz oturduğu zaman, korseden başka bişi bana fayda etmiyor. 
    @mono korse derken nasıl bir şey giyiyorsun merak ettim?
    Ben rutin kan tahlillerimi yaptırdım geçen hafta. crp rf hep temiz. iltihap yok.  d vitamini 14 geldi. onun dışında sıkıntılı hiçbir şey yok. d vitamini eksikliği de ağrıları artırır mı?
  • monomono 5,405 Ankara
    Bundan kullanıyorum, çelik balenli korse deniyor buna, arkada dikey şeritler varya, ikisinin içinde çelik çubuklar olur, diğer ikisin de plastik çubuklar olur. Önden bir kere kapanınca, arkadan gelen cırt cırtlar ile bir daha kapanır.
    Bu takınca şovalye gibi olunuyor yani  :))

Benim kullandıklarım içinde en iyi sonuç veren bu oldu. Öteki düz korsa veya postureks denen üstten askılılar bunun kadar sağlam tutmuyor.

Vitamin eksikliği tabiki sıkıntıdır, varsa eksiklik takviye iyi olur.

bir şey giyiyorsun merak etti 

d vitamini 14 geldi. onun dışında sıkıntılı hiçbir şey yok. d vitamini eksikliği de ağrıları artırır mı?
    benimde D vitaminim 3 cikmisti ve doktor bu degerle tabiki bukadar cok agrin olur demisti.haftada  bir D vitamini ampulleri kullandim iki ay boyunca.simdide her ay  bir ampul aliyorum.agrilarimda cidden azalma oldu.kalca eklemine ve belime faydasi olmadi ama en azindan baldirlarimdan parmak ucuna kadar sizlayan o agrilar yok uzun zamandir.

• VOLKANFULYAVOLKANFULYA 11 İstanbul
    herkeşe ben den çayyy mono ya yok :) . abi şu senın belıne oturan öküzle benım sırtımdakı danayı tanıştırsakmı belkı el ele verıp uzak diyarlara giderler bizde rahatlarız biraz  :silly:
    (1) mono
  • monomono 5,405 Ankara
    herkeşe ben den çayyy mono ya yok :) . abi şu senın belıne oturan öküzle benım sırtımdakı danayı tanıştırsakmı belkı el ele verıp uzak diyarlara giderler bizde rahatlarız biraz  :silly:
     :)) 
    Olsa hiç durmamda, yalnız bunlar kendilerini kopyalayabiliyor da, yani sende bir dana, öküz, bende bir dana bir öküz olur. Hiç hoş olmaz.  :yumruk:
  • daisydaisy 2 İstanbul
    Merhaba, ben araniza yeni katıldım Mr Sonucumu cok merak ediyorum. Yardimci olursaniniz cok sevinirim.

Mr sonucum; Her iki sakroiliak eklem anterior kesimlerinde subkondral skleroz acisindan anlamli olarak degerlendirilen hipointens alanlar.

Çok teşekkür ederim.
    daisy dedi:
    Merhaba, ben araniza yeni katıldım Mr Sonucumu cok merak ediyorum. Yardimci olursaniniz cok sevinirim.

Mr sonucum; Her iki sakroiliak eklem anterior kesimlerinde subkondral skleroz acisindan anlamli olarak degerlendirilen hipointens alanlar.

Çok teşekkür ederim.

Merhaba, doktorunuzla görüşebildiniz mi mr sonucunu aldıktan sonra?
    emos dedi:
    bir şey giyiyorsun merak etti 

d vitamini 14 geldi. onun dışında sıkıntılı hiçbir şey yok. d vitamini eksikliği de ağrıları artırır mı?
    benimde D vitaminim 3 cikmisti ve doktor bu degerle tabiki bukadar cok agrin olur demisti.haftada  bir D vitamini ampulleri kullandim iki ay boyunca.simdide her ay  bir ampul aliyorum.agrilarimda cidden azalma oldu.kalca eklemine ve belime faydasi olmadi ama en azindan baldirlarimdan parmak ucuna kadar sizlayan o agrilar yok uzun zamandir.

6 ampul D vitamini kullandım bitti. Bir daha şiddetli tutulma yaşamadım bu kış. Bu mesajı yazdığımdan 2 hafta kadar sonra sadece tek ampul D vitamini almıştım henüz. yeniden tutuldum hem de yurtdışına gideceğim bi gün. Sabah uçağa binmeden koştur koştur soluğu acilde aldım. iğne vuruldum öyle gittim. 
    Bir daha da olmadı. Gerçekten D vitamini ile alakası var mı tesadüf mü bilmiyorum.. 
  • toasbetoasbe 4 İstanbul
    Merhaba, 

Yaklaşık 1 aydır forumu takip ediyorum ve bugün tüm enerjimi toplayıp üye olmak ve yazmak istedim. @lafontaine 'in yaşadığı süreç benim hastalığımın gelişimine çok benzediği için bu konu başlığına yazıyorum.

- 2016 yılının Şubat ayında sağ dizimde ağrı oldu MR çekildi deformasyon görüldü fakat 2 hafta hafif ağrı kesici bir ilaç kullanımıyla sorunum kalmadı.
    -2017 yılının Şubat ayında yine bir kış günü sol kalçamda geçmeyen bir ağrıya maruz kaldım. Ortapediye gittim ve mr çekildi.
    MR sonucuna göre sakroilak eklemde ödem olduğu anlaşıldı. HBLA27 pozitif çıktı, normali 20 olması gereken sedimantosyon değeri 32 olarak ölçüldü, d vitamini eksikliği tespit edildi. Radyoloji dr u sakroilak grafisi(röntgen) istemeden AS teşhisinde bulundu ve yaklaşık 1 aydır günde 1 adet volteren ve 2 adet sulfazine kullandım.

Bu süreçte Şubat ayında dr a gitmemden 1 hafta sonra kalça ağrım geçti, vucüdumda çeşitli yerlerde bel, sırt şiddetli olmayan hafif ağrılarım mevcut(sırt üstü yatmaya alışık olmamamdan ve kendimi kasmamdan dolayı olabilir). Kesinlikle sabah tutulması gibi birşey yaşamıyorum. Bu yüzden, klasik bir AS hastalığı olmadığı şüesiyle ve başka bir dr tavsiyesiyle sakroilak grafisi çekildim sonuçlar temizdi yani röntgen sonucuna göre AS teşhisi konulamazdı.

Bu durumda hastalığımın radyografik olmayan aksiyal spondilit olduğu belirgin oldu. @McKaya  senin daha önce paylaştığın bir yazı benim bu grafiyi çektirmeme ve tanıyı anlamama yardımcı oldu - teşekkürler.

-2017 Mart ayında ramatoloji dr una tekrar gittğimde kan tahlillerimde sedimantasyonumun 32 den 38 e çıktığı, crp nin 0.9 dan üst seviyeyi aşarak 6.8 olduğunu gördük. Dr bu şekilde sedim ve crp yüksekliği düşürülmeze, beni daha da üzen başka bir metodu yani anti-TNF leri kullanabileceğini söyledi-ortak kararla.

Dr 2017 Nisan ayı için tekrar randevu verdi ve günlük 1 adet volteren kullanımını devam ettirip, 2adet kullanmakta olduğum sulfazine  i 3 adete çıkardı.

Arkadaşlar, açıkçası ne yapacağımı hiç bilmiyorum. Haftada 2 gün yüzmeye başladım, ağrılarım geçti ve sizin bahsettiğiniz süregelen ağrıları daha yaşamadım - 1 hafta kalçamda ağrı oldu ve geçti.

Sedim ve CRP yüksekliğinin sulfazine i kullanmam ile ilgisi olabilir mi? sulfazine  kullanmadan önce sadece sedimantasyonum llk teşhis aşamasında 32 iydi.

• McKayaMcKaya 2,593 İstanbul
    toasbe dedi:
    Merhaba, 
    Bu durumda hastalığımın radyografik olmayan aksiyal spondilit olduğu belirgin oldu. @McKaya  senin daha önce paylaştığın bir yazı benim bu grafiyi çektirmeme ve tanıyı anlamama yardımcı oldu - teşekkürler.

Rica ederim. Yardımcı olduysak ne mutlu.
    toasbe dedi:
    Merhaba, 

Yaklaşık 1 aydır forumu takip ediyorum ve bugün tüm enerjimi toplayıp üye olmak ve yazmak istedim. @lafontaine 'in yaşadığı süreç benim hastalığımın gelişimine çok benzediği için bu konu başlığına yazıyorum.

- 2016 yılının Şubat ayında sağ dizimde ağrı oldu MR çekildi deformasyon görüldü fakat 2 hafta hafif ağrı kesici bir ilaç kullanımıyla sorunum kalmadı.
    -2017 yılının Şubat ayında yine bir kış günü sol kalçamda geçmeyen bir ağrıya maruz kaldım. Ortapediye gittim ve mr çekildi.
    MR sonucuna göre sakroilak eklemde ödem olduğu anlaşıldı. HBLA27 pozitif çıktı, normali 20 olması gereken sedimantosyon değeri 32 olarak ölçüldü, d vitamini eksikliği tespit edildi. Radyoloji dr u sakroilak grafisi(röntgen) istemeden AS teşhisinde bulundu ve yaklaşık 1 aydır günde 1 adet volteren ve 2 adet sulfazine kullandım.

Bu süreçte Şubat ayında dr a gitmemden 1 hafta sonra kalça ağrım geçti, vucüdumda çeşitli yerlerde bel, sırt şiddetli olmayan hafif ağrılarım mevcut(sırt üstü yatmaya alışık olmamamdan ve kendimi kasmamdan dolayı olabilir). Kesinlikle sabah tutulması gibi birşey yaşamıyorum. Bu yüzden, klasik bir AS hastalığı olmadığı şüesiyle ve başka bir dr tavsiyesiyle sakroilak grafisi çekildim sonuçlar temizdi yani röntgen sonucuna göre AS teşhisi konulamazdı.

-2017 Mart ayında ramatoloji dr una tekrar gittğimde kan tahlillerimde sedimantasyonumun 32 den 38 e çıktığı, crp nin 0.9 dan üst seviyeyi aşarak 6.8 olduğunu gördük. Dr bu şekilde sedim ve crp yüksekliği düşürülmeze, beni daha da üzen başka bir metodu yani anti-TNF leri kullanabileceğini söyledi-ortak kararla.

Dr 2017 Nisan ayı için tekrar randevu verdi ve günlük 1 adet volteren kullanımını devam ettirip, 2adet kullanmakta olduğum sulfazine  i 3 adete çıkardı.

Arkadaşlar, açıkçası ne yapacağımı hiç bilmiyorum. Haftada 2 gün yüzmeye başladım, ağrılarım geçti ve sizin bahsettiğiniz süregelen ağrıları daha yaşamadım - 1 hafta kalçamda ağrı oldu ve geçti.

Sedim ve CRP yüksekliğinin sulfazine i kullanmam ile ilgisi olabilir mi? sulfazine  kullanmadan önce sadece sedimantasyonum llk teşhis aşamasında 32 iydi.

Merhaba @toasbe, evet hastalığın ortaya çıkışı benzer özellikler gösteriyor ikimizde de. Ben de süregelen ağrılar yaşamıyorum. Dönem dönem alevleniyor sadece. Grafi aynen temiz. Sedim ve CRP hiçbir zaman yüksek çıkmadı bende yalnız. 
    anti TNF ler hakkında hiçbir bilgim yok ben oralara henüz bulaşmadım. Bana endol haricinde ilaç verilmedi. Umarım bilen birileri yardımcı olur. 
    Ben burada ağrı günlüğü tutmayı çok sevdim sanırım. 

2 gecedir sırtım tutuluyor. İlk defa oldu sırt tutukluğu. eğer üşütmekten değilse -ki üşütmekten olsa gün içerisinde düzelmezdi diye düşünüyorum- garip şeyler olmaya başlıyor bana. üşütme ihtimalim de pek olmadı. 

Sağa sola döndüğümde uykumu bölen gözümden yaş getiren bir ağrı. Sabah açılmam 1-2 saat sürüyor. Şu an izleri sürse de geceye göre çok iyiyim. Of Of çoğu zaman kesin AS değilim ben noktasına gelsem de, böyle anlarda göçüyorum.. 
    (1) mono
    Bir cumartesi sabahı geç kalkma hayalimi gerçekleştiremedim. Gece 3'ten beri sağıma soluma ağlayarak dönüyorum. En sonunda kalkıp hafif hafif hareket etmeye başladım. Sırtım öne doğru eğik pozisyonda daha rahatım. Kollarımda kapı kolunu açacak bile güç yok. 
    O kadar uzun zamandır ağrım yokmuş ki ilacım bile kalmamış evde farkında değilim. En son ocak ayında şiddetlenmişti. Ama her gelen ağrı dönemi bir öncekini aratıyor. 
    İşin garip tarafı her doktor maceram sonuçsuz bittiği için şu an evdekiler bile ağrılarımı abarttığımı düşünmeye başladı. En zor kısmı sanırım bu. Ağrıları bir süre sonra ben de kendim uydurduğumu düşünmeye başlıyorum. 
    AS ile ilgili hiçbir şekilde kesin sonuç alamadığım için diğer olasılıkları da düşünüyorum. Fibromiyalji gibi. Bir tek o mantıklı açıklama getiriyor yaşadığım hayali ağrılara. 
    4 gecelik uykusuzluktan sonra bugün doktora gittim. Bugüne kadar yapılmış tüm tahlillerim, MR ve röntgenlerimle beraber. Sağolsun yeni bir şey isteyip beni zahmete sokmadı. Muayenenin ardından boynumda sinir sıkışması olabileceğini bunun sırt, bel ve kalçamda bu şekilde ağrılar oluşturabileceğini söyledi. Hatta her insanda belli dönemlerde ağrı olurmuş. Sorun benim bunlara bu kadar takılıyor olmammış. Biraz daha rahatlasam sorun çözülürmüş. Yapı itibariyle stresli de bir tipe benziyormuşum. Bugün ne öğrendin derseniz;Kendimi bu kadar dinlemek yerine bir yerlerim ağrıdığında ağrı kesici alıp hayatıma devam edebilmeliymişim. Ağrılarıma isim takmaya çalışmamalıymışım. 
    Bu arada çok bilmişlik yapmak istemem ama B12 'nin yüksek olması güzel bir şey diyip ardından B12 hapı vermesi doğru mudur? 1100 falan çıkmıştı değer son tahlilimde. Umarım zararı olmaz fazlanın. 
    Verdiği ilaçlar; Dorsilon, Dicloflam, NeroxB12, Tiyokas Jel. En azından Endol yazmasını rica ettim. Onu bile yazmadı. 
    Bir daha doktorlara tövbe ettim diyip 4 gece sırtım ağrıdı diye doktora gidende kabahat. Beklesem yine geçecekti işte. 

3 gündür sabah akşam Dicloron muscoril iğne ile işe gelebiliyorum. iyice azıttı benim ağrı durumu. Psikolojim alt üst oldu. vücutta sürekli geçmeyen bir ağrı olması ne iğrenç bir şeymiş. Her dafasında aynı şeyi diyorum sanırım hiç bu kadar şiddetli gelmemişti. Her defasında şiddetini artırıyor mu bana mı öyle geliyor, kontrolü kaybettim hatırlamıyorum. İnsanlara anlatmaya utanıyorum. Çalışamıyorum. İşe konsantre olamıyorum. Ortada teşhis yok zaten. Neyin var deseler üşüttüm diyorum. Bu sefer kolay geçmeyecek gibi. 
    Haftasonu bir kaplıca molası vermeyi düşünüyorum. 
    2 hafta önce iş yerinde büyük bir stres yaşadım. O etkiledi sanırım. 
  • monomono 5,405 Ankara
    @lafontaine ;
    Ağrı kesiciler çok işe yaramıyorsa vitamin mineral tarafları da yönel derim, kramp şeklindeyse ağrıların da özellikle de Magnezyum tavsiye ederim. Gerçi muscoril kas gevşetici diyor ama Magnezyum ile aynı şey değiller. 
    Geçmiş olsun.
    @mono ;
    Glucosamine chondritin msm kullanıyordum bir zamanlar. Magnezyumla beraber. Şimdi bıraktım. Glucosamin ve magnezyuma yeniden başlayacağım. Yarın sağlık ocağında kan tahlillerimi yaptıracağım. Hangi değerlere baktırmamı önerirsiniz?
  • monomono 5,405 Ankara
    Glucosamine 'i uzun süre kullanmak gerekiyor bildiğim, bende denedim bir zamanlar ama uzun süre kullanmak pek bana uymadı, o kadar sabırlı değilim maalesef.
    Ama Magnezyum öyle değil 15 gün kullanım zaten 2-3 ay götürüyor, hangi değerler derken ben kendim böyle bir şey yapmadığım için, net bir şey diyemem ama okuduklarımızdan demir, omaga3, b12 ler fark ediyorlar.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

zehra franzzefp fannireeder zrmklaud sambarff mukarnas küçükDuygu mor