Ne olduğu belirsiz ağrılarım

lafontainelafontaine 76 İstanbul
Arkadaşlar merhaba,

Ben aranıza yeni katıldım.  Daha önce forumda kalabalık yaratmamak adına başka başlıklar altında şikayetlerimden bahsetmiştim. Ancak bugün konu açıp birazcık sürecimden bahsetmek ve sizlerden fikir almak istedim.

Ben yaklaşık 6 yıl önce 20 yaşımdayken şiddetli diz ağrıları yaşamaya başladım. Önce sol sonra sağ dizimde başladı ağrılar. Ortopedi uzmanına göründüm. MR çekildi. İki diz eklemimde de kıkırdak yumuşaması başlamıştı. Doktorum Glucosamine Chondritin MSM takviyesi ve birkaç fizik hareketi verdi. Bu süreçten sonra ben kendimi spora verdim biraz. Yüzme, yoga, pilates dizimi zorlamayacak şeyler.

Bir süre sonra aynı ağrı kalçamda başladı. yürüyemeyecek hale geldim. Üniversiteye gidiyordum o dönemde evden çıkamadığım günler oldu. Bu arada sabah tutukluğum bel ve sırt ağrım yok henüz.  Bunların hep havanın bozuk olduğu günlere  rastlaması aklıma ilk defa romatizmayı getirdi.  Farklı farklı romatoloji uzmanlarına göründüm devlet hastanelerinde.  Crp Rf ve esh hep normal seyrettiği için en fazla antiromatizmal bir ağrı kesici eşliğinde evime yollandım :)

Bundan 2 ay önce daha önce hiç olmadığı kadar şiddetli kalça ağrılarım başladı. İlk defa farkettiğim bir şey gündüz iş yerimde hareket halinde çok iyiydim. Akşam servisle 2 saatlik oturarak yaptığım yolculuk ardından tutlup servisten inip eve kadar yürüyemiyordum. Gece ağrıdan sağa sola dönerken uyanıyordum. Çok güçlü denen ağrı kesiciler fayda etmedi ağrılarıma. Ama antiromatizmal aldığım ağrı kesici hemen hafifletiyordu. Bu arada belimde ve sırtımda da başladı ağrılar. Özellikle geceleri. Sabah tutukluğu da yaşıyorum. Zaten yattığım andan sabaha kadar tutuğum.

Yine bir devlet hastanesinde gittiğim romatoloji uzmanına bunları anlattığımda aklına hemen ankilozan spondilit geldi.  Hla B27'ye bakmak istedi. Ve sonuç pozitif. Tabi bunun pozitif olması teşhiste sadece bir ipucu anladığım kadarıyla. Doktorum MR'a gerek duymadı. %85 AS dedi. Endol verdi yolladı. Ben bu ilacı almadım kullanmadım.  Sizlerin yazdıklarından da okuduğum kadarıyla Sakro-İliak Eklem MR'ı gerekiyordu kesin tanı için.

Hafta sonu özel bir hastaneye gittim. Tüm bunları anlattım. Doktor haliyle MR istedi. Ama bu arada Endol kullanmamı istedi yeniden. İlacı yazdı. Ben de başladım.  Bugün kalça eklemi ve sakro-iliak eklemi MR sonuçlarımı aldım tertemiz. Hiçbir şey çıkmamış. Hafta sonu yeniden doktorumu ziyaret edeceğim. Hala Endol kullanmamı isteyecek mi bilmiyorum.

Kabullenemedim hastalığı. Her şey çok havada kaldı. Hiçbir şey kesin değil. Kafam allak bullak oldu günlerdir. İlaç kullanmaktan da nefret ediyorum. Hala As olma ihtimalim var mı benim? :-[
«134

Yorumlar

• McKayaMcKaya 2,525 İstanbul
    Sabah tutukluluğu ve kalça ağrıları tipik AS belirtileri. MR yerine normal film çekmeleri kesin tanı için çoğunlukla yeterlidir. AS'nin eklemler üzerindeki belirtilerinin net olarak ortaya çıkması zaman alabiliyor. Hastalığınız ister AS ister başka spondiloartropatik hastalık olsun Endol kullanmanız faydalı olur. Kesin tanı alıncaya kadar tedavinizi aksatmayın.
  • meraba arkadaşlar ağrılarım ve tutukluluğumun sebebi doktor doktor gezdikten sonra 3 ay önce konuldu AS olduğum. Şuan voltaren ve mide koruyucu kullanıyorum sürekli ilaç içmek beni korkutuyo doğal iaçları araştırıyorum eski yazılarınızdan okuduğum kadarıyla Propolis ve balın bazılarında iyi geldiği ,sorum şuki o günden beri sürekli kullanan varmı ,faydasını gördümü  uzun süre kullana biliyormuyuz? önerebileceğiniz başka bişey varmı :-[ herkese geçmiş olsun...
  • lafontainelafontaine Yükleniyor... 76 İstanbul
    @McKaya Teşekkür ederim.  Normal film de öncesinde çekildi ancak eklemlerde hiçbir deformasyon görünmüyor. Şimdiye kadar diz kıkırdaklarımdaki sorun dışında elle tutulur hiçbir şey yok. Ağrılarım hayali mi acaba diye kendimden şüphe ediyorum şu an.  Endolün başka zararlar vermesinden de korkuyorum ağır bir ilaç değildir umarım.

@mehtap merhaba, sana teşhis nasıl konuldu merak ettim ben de o süreçteyim ama okuduysan kafa karışıklıklarım mevcut..Ben şu an Glucosamin Chondritin MSM kullanıyorum besin takviyesi olarak. Ama AS'ye faydası konusunda emin değilim. Kemik erimesine iyi geliyor.  Balık yağının faydalı olduğunu okudum.
  • monomono 5,354 Ankara
    İlaç kullanmaktan nefret etseniz de, siz genede ilaç almayı ihmal etmeyin, zira bu bile dr.unuza bir fikir vermede yardımcı olacaktır.

Endolu tok karına alın, aç iken midenize sıkıntı verebilir, genelde bizde ki ilaçlar zaten mideye dokunan ilaçlardır.
  • Sn. Lafonten...

Anlattığınız kadarı ile sizde AS olması  %99.99...

Doktorunuza gittiğiniz zaman  ''sakroiliak mafsal grafisi'' çektirmesini isteyin... Teşhisiniz bu grafi ile konacaktır... 27 tesi direkt olarak hastalığa işaret etmez ama,vakanın yakın takibini gerektiren bir bulgudur...

G.O.
    Mono,  evet haklısın cumartesiye kadar ilacı kullanacağım. Cumartesi bakalım doktor ne diyecek. Midem zaten haşat durumda lise yıllarımdan beri. O yüzden kaçınıyorum ilaçlardan.

Expertadvisor,  sakroiliak mafsal grafisi diyince kafam karıştı. İlk gittiğim hastanede pelvis garifisi çekildi. Özel hastaneye gidince kalça ve sakro-iliak eklem MR'ı çekildi.  Söylediğiniz şey bunlardan çok farklı mıdır, yani bunlarda gözükmeyen bir şey onda çıkabilir mi? Mr sonuçlarımı aldım raporunda bir bulgu yok. Doktorum cumartesi günü bakıcak.
  • ,meraba la fontaine, benimde Hla B27 pozitif çıktı,MR  de bişey çıkmadı ,Crp  düşük ama şikayetlerim ve gen testimin pozitif çıkması doktorun bu teşisi koymasına neden oldu.Akşamları pek ağrım yok ama sabaha karşı 4,5 gibi ağrı ve tutulma ile kalkıyorum , anca hareket yapıp evde biraz gezindikten sonra kendime geliyorum.Doktorum 3 ay voltaren içip kontüröle gelmemi söyledi,ilaçlar tam ağrılarımı ve tutuklumu geçirmiyo ama azaltıyor ,düzenlide içmedim heralde ondan ama başka bir doktor dan yine randüvi aldım bakalım o nediyecek.Önceki fizik doktorum fibromiyalji demişti tedavi gördüm ama hiçbir sonuç alamadım ağrılarım devam edice romotoljiye gittim ve böyle bişey ortaya çıktı pes etmek yok araştırmaya devam...
    Hemen hemen aynı durumdayız mehtap. Bende As'nin doktor tarafından ilk telaffuzundan sonra hemen farklı bir doktordan randevu aldım.  Cumartesi ona tekrar kontrole gidicem.  Benim fibromiyalji teşhisimi annem koydu ve buna sonsuz inanıyor şu an.  :))
    Dun istanbulda hem bozuk havanin etkisi hem de felc trafikte 3 saat hareketsiz kaldigim icin bu sabah uyandigimda sol bacagimin uzerine basamadim. Hareket etmeye duzeltmeye calistim olmadi. Dayak yemisim gibi sirtim belim agriyodu. Ben de izin aldim ise gitmedim. Cumartesi gidecegim kontrolu bugune aldim.

Devlet hastanesinde bana bu teshisi koyarken israrla bilgili olmadigi vurgulayan ama tum bildiklerini benle paylasmaktan kacinmayan doktorcugumun kiymetini anladim. Ama kendisi israrla iyi bir romatoloji uzmanina gorunmemi istedigi icin boyle bir arayisa girdim. :)

Doktor bulmak ne kadar zormus ya. Hem o kadar para verdim. Hem de elime AS kitapcigi tutusturdu paket yapip  gonderdi. :) Endol kullanma dedi en azindan ona sevindim. Mrda gorunurde bir sey olmadigi icin gerek yok dedi. Ha bir de sisliklerin nasil oldu diye sordu ki hicbi yerim sis degil. Oyle bisey yok diyince azari yedim. :)

Her neyse hafif seyreden bir AS durumu var gibi. Kas gevsetici kullanicam. Onun disinda spor takviyesi.

Su an sabahki tutuklugumdan eser yok. Hayal mi gordum diyorum. Psikolojim de bozulmaya basladi boyle  :-[
  • Sn.Lafonten...

Bahsettiğim grafi S.İliak mafsalları net görüntülemek için özel bir  açıdan ç ekilen grafidir... Pelvis grafinizi buraya yükleyebilirseniz değerlendirebiliriz...

Sn.Mehtap hnm.

F.Myalji'de gece ağrısı olmaz... Sabah tutukluğu hiç olmaz... Sanırım AS tanısı aldınız... Doktorunuzun takibinde kalın...

G.O.
    Sevgili expertadvisor, pelvis grafimi hastaneden alamadım. Vermediler. Ama bu haftaiçi sakin bir saatlerde annemi göndereceğim. Belki bir şekilde ikna eder radyoloji doktorunu. O zaman yükleyip sizinle de paylaşıcam. Teşekkür ederim ilginize.

Bu arada AS'yi ilk duyduğum günden beri çok agresiftim. Artık biraz daha normal karşılamaya başlıyorum galiba. Düzenli spor. Düzenli beslenme.  Hastalığın ismine takılmaktan çok ağrılarla baş etmeyi öğreniyorum yavaş yavaş..
  • Slm...

Grafinin  CD 'sini aldırırsanız,siteye yüklenmesi  kolay... G.O...
    Merhabalar,

Malesef hastane bana röntgeni kesinlikle veremeyeceğini söyledi. O nedenle sizlerle paylaşamadım.

Bir süredir  düzenli yüzüyorum. Çok iyi geldi gerçekten. Onun dışında evde pilates yoga yapmaya çalışıyorum.

Daha önce sevgili @elenur bana bir doktor tavsiyesinde bulunmuştu. #157893 Ben dediği doktora dün gittim. Daha önce gitmediğime pişman oldum gerçekten. Mükemmel bir doktordu haliyle tavrıyla. Gerçekten olması gerektiği gibi. O yüzden çok teşekkür ediyorum başta elenur olmak üzere hepinize  :)

Doktor bana bazı testler verdi. Cumartesi onları yaptıracağım. Behçet hastalığını araştırmak istedi. O olmadığından emin olduktan sonra ankilozan spondilit olup olmadığına bakacağını söyledi. Behçet araştırmasının ardından ilaçlı MR çekilecek. Bu arada Rantudil diye bir hap verdi. Endolu kullanmama henüz gerek olmadığını söyledi o da.

Doktoru düşündüren tek şey 6 yıldır ağrı çektiğim halde MR'da ve röntgende bir şey gözükmüyor olması oldu.. Bu nedenle AS tanısı koymak istemiyor hemen..
  • monomono 5,354 Ankara
    Aslında hastane onu veya suretini vermek zorunda, neticede hasta hakları var.

HASTA HAKLARI YÖNETMELİĞİ 
    Ama tabii konu keyfi uygulamaya gelince, her hastane kendi kuralını koyabilir, bu da hiç hoş değil.
  • Slm...

Grafiyi vermeme diye bir durum olamaz... Alabilirseniz yardımcı olabiliriz...

Sizin AS olmamanız mümkün değil... Benim kanaatim... Behçet eşlik ediyo olabilir...

G.O...
    Expertadvisor merhaba, doktor 6 yildir sikayetlerini yasayan bir hastanin mr sonuclarinin bu kadar temiz cikamayacagini soyledi. Yine de teshis koymadan arastirmayi kesmeyecegini soyleyince rahatladim. Bu sitede criticsin konusunu da inceledim. Kendisinde benden farkli olarak hla b27 de negatif ona ragmen teshisi konmus. Behcet ve uveit testlerimi hallettigimde belki daha net konusabilir.
  • Slm...

Sn. critics'le feysten takipleşiyoruz... 4-5 romatolog AS yok derken,Hacettepeden Dr.S.K.   muayene ve tetkiklerin tekrarı sonucu  AS tanısını koydu... TNF için ön hazırlık testleri yapıldı,MTX başlandı... Şubat 2o14 te buraya yüklediği pelvik grafide AS olduğunu özelden yazmıştım... INH'ta kullandığına göre hoca sanırım TNF'ye geçecek...

Geçmiş olsun...
    Gittiğim hastane Bezmialem hastanesi. Değişik bir sistemleri var. Hastane bir vakfa ait. Ama çoğu uygulama ücretsiz yapılıyor. Haftaiçi uzman doktorlara muayene ücretsiz. Doçentlere ve profesörlere muayene olmak 35-85 TL arasında değişiyor. Mesela MR paralı ama röntgen ücretsizdi. Röntgeni ücretsiz çektirdiğim için vermiyorlar. MRı veriyorlar. Röntgene basım ücreti vermeyi teklif ettim ya da CD götürmeyi.  Bilgisayarlarının CD'ye kayıt yapmadığını bile söylediler.
  • Enteresan,

Röntgenler artık dijital ortamda..Doktorda PC'den bakmıştır... Banyo falan tarih oldu... Siz ne yapın,edin bir CD bastırın... Gözden kaçan bulgular olabilir...

Geçmiş olsun...
    Uzun bir aradan sonra yine ben :) arada girip neler yapıyorsunuz diye takip ediyorum ama çok şiddetli bir sıkıntım yoktu bayağıdır.

birkaç haftadır her sabah sırtım tutuk uyanıyorum. Sol bacak sol omuz sol kalçam tutuluyor. 

Geçen haftaiçinde doktoruma gittim. En son gittiğimde behçetten şüphelenmişti. Paterji testi negatif çıktı. Bu defa yine aynı şüphede. Tek taraflı tutukluktan ve ağzımda yılda 5-6 kez çıkan aftlardan dolayı böyle düşünüyor.

Pazartesi günü paterji testini tekrarlicam. Pelvis grafisi çektiricem. Bu defa grafimi alıp siteye yüklemeyi başarıcam. üveit için göz kontrolüne gittim bir şey çıkmadı. Bu sayede göz numaramın hayli ilerlemiş olduğunu öğrenmiş oldum sadece :-) 

Haftasonları normalden iki saat fazla uyuyorum. Bu bile tüm vücudumu kitlemeye yetiyor. Haftaiçi 5 saat uyku sabah kalkıp koştur koştur işe gitmeK bu hastalığın en iyi ilacı galiba. Haftasonları kolum kalkmıyo..

Bu arada artık başımı öne eğdiğimde çenemi göğsüme değdiremiyorum. Omuzlarımın üstünden bakarken boynumda gerginlik hissediyorum. Önceleri düzenli pilates yoga yaptığımdan yere kadar eğilebiliyordum. Artık eğildiğimde yere değmeye çalışırken sırtım kopucak gibi hissediyorum. :(
  • PincekPincek 71 İstanbul
    Egzersizi bıraktığımda ben de aynı şekilde kilitlenmeye başlıyorum Lafontaine. Ama tüm egzersize rağmen önceleri sadece kalça kemiğimde hissettiğim ağrılar artık leğen kemiklerimin arkasında da kendini hissettiriyor. Benim hşs b2y negatif çıktı ama sakroiliak MR'da görüldü buna rağmen doktorum AS teşhisi koymadı, karışık diyor. Ben nasıl kilitlendiğimi bildiğim için doktor teşhisine ihtiyaç duymuyorum. Bıktım zaten.
  • monomono 5,354 Ankara
    Bu işte bir terslik var, bunca zamandır bu kadar ağrı çekilecek ama adı koyulamayacak, burada terslik var.
    Gerçi biz bu tersliği zaman zaman dile getiriyoruz ama dr.larımız niyeyse ağrıyı çok önemsemiyorlar, ondan sonrası git git gel.
    Önemseyen de işin içinden çıkamıyor, gene git git gel.

Bizim öyle çok gizli adı sanı duyulmayan, literatürde yeri olmayan bir hastalığımız yok ki, adı "Ankilozan Spondilit" bitti.
    Tamam, biz hastalar bunu yeni duyuyor olabiliriz ama dr. deyince onun duymaması veya tanı koyamaması veya karışık demesi filan çok tuhaf.
    Tanı koyulamıyorsa bir üst merciye havale et!... olay bu kadar basit.

Burada kronik ağrı kısmında ne deniliyor.
     Kronik ağrı tek bir hekim tarafından değil, ayrıntılı olarak birçok hekim tarafından ele alınması gereken bir olaydır. Ağrının disiplinlerarası değerlendirilmesi, ağrılı hastaların bir masa etrafında toplanmış hekimler tarafından değerlendirilmesi anlamında değildir.
    Önemli olan ağrılı hastaya aynı biçimde yaklaşabilecek, ağrıyı geniş bir perspektiften ele alarak değerlendirecek olan hekimlerin ortaya çıkmasıdır.
    Bu amaçla IASP kronik ağrıda disiplinler arası yaklaşımın önemini ortaya koyan birçok kampanya yapmıştır. Ağrılı hastanın ekip bilinci ile ele alınması hem hastanın ağrısının çok daha kısa sürede dindirilmesini hem de zaman ve maddi açıdan daha az kayba uğramasını sağlar.
    Yani IASP bir göz iyi göremediyse, hasta çoklu göz altında incelenmeli diyor.

Şimdi bir dr. sizi teşhis edemedi, şu olabilir bu olabilir vs. vs. dedi mi,  bu IASP ın uyarısını hatırlatın ve bir heyet tarafından incelenmenizi isteyin.
    Kabul etmedi mi, hekim değiştirin, bu haklarınız var.
    Anlaşılan o dr. gurur filan yapıyor olmalı ki sizi oyalıyor, bunun başka açıklaması yok.

Bir göz başka, çok göz başka, biri görmez diğeri görür filan, IASP çok haklı.
    mono dedi:
    Bu işte bir terslik var, bunca zamandır bu kadar ağrı çekilecek ama adı koyulamayacak, burada terslik var.
    Gerçi biz bu tersliği zaman zaman dile getiriyoruz ama dr.larımız niyeyse ağrıyı çok önemsemiyorlar, ondan sonrası git git gel.
    Önemseyen de işin içinden çıkamıyor, gene git git gel.

Bizim öyle çok gizli adı sanı duyulmayan, literatürde yeri olmayan bir hastalığımız yok ki, adı "Ankilozan Spondilit" bitti.
    Tamam, biz hastalar bunu yeni duyuyor olabiliriz ama dr. deyince onun duymaması veya tanı koyamaması veya karışık demesi filan çok tuhaf.
    Tanı koyulamıyorsa bir üst merciye havale et!... olay bu kadar basit.

Burada kronik ağrı kısmında ne deniliyor.
     Kronik ağrı tek bir hekim tarafından değil, ayrıntılı olarak birçok hekim tarafından ele alınması gereken bir olaydır. Ağrının disiplinlerarası değerlendirilmesi, ağrılı hastaların bir masa etrafında toplanmış hekimler tarafından değerlendirilmesi anlamında değildir.
    Önemli olan ağrılı hastaya aynı biçimde yaklaşabilecek, ağrıyı geniş bir perspektiften ele alarak değerlendirecek olan hekimlerin ortaya çıkmasıdır.
    Bu amaçla IASP kronik ağrıda disiplinler arası yaklaşımın önemini ortaya koyan birçok kampanya yapmıştır. Ağrılı hastanın ekip bilinci ile ele alınması hem hastanın ağrısının çok daha kısa sürede dindirilmesini hem de zaman ve maddi açıdan daha az kayba uğramasını sağlar.
    Yani IASP bir göz iyi göremediyse, hasta çoklu göz altında incelenmeli diyor.

Şimdi bir dr. sizi teşhis edemedi, şu olabilir bu olabilir vs. vs. dedi mi,  bu IASP ın uyarısını hatırlatın ve bir heyet tarafından incelenmenizi isteyin.
    Kabul etmedi mi, hekim değiştirin, bu haklarınız var.
    Anlaşılan o dr. gurur filan yapıyor olmalı ki sizi oyalıyor, bunun başka açıklaması yok.

Bir göz başka, çok göz başka, biri görmez diğeri görür filan, IASP çok haklı.

Sevgili @mono,

İlgine teşekkür ederim.

Senin bu yanıtını okuyamamıştım doktoruma gittim yeniden. Çok fazla git gel yaptırıyor bu aralar bana. Behçet için paterji testi yaptık yine negatif. Zaten bunun pozitif olmasını pek beklemiyordum ben. 

Kendi işin içinden çıkamayınca tam senin dediğin gibi oldu. Başka bir hocasını aradı. Sizinle beraber inceleyebilir miyiz yine ne olduğu belirsiz hastalardan biri yanımda dedi :)  hocası da sağolsun komple MR istedi. MR sonuçlarına göre hep birlikte oturup konuşuruz dedi. Bel sırt boyun MR ı çektirdim. Önümüzdeki hafta tekrar gidicem MR sonuçları için. 

***Bu arada kolonoskopi de yaptırmayı düşünüyor. Ona haftaya karar vericek. Benim midem yıllardır problemli. 17-18 yaşlarımda başlayan bir ülser problemi vardı. Sonra kadınların çoğunda gözüken şu İBS sürekli kabızlık hali şişkinlik. bağırsak tıkanması yaşadım 2 defa. Son bir aydır da 2-3 kez foşş diye kan gelmesi durumu var ki bence Endol çok kullandığım için yan etki yaptı. Bunun için genel cerraha gittim içten bir damar çatlamış olabileceğini söylemişti. Hemoroid ilacı kullandım ve geçti şimdilik. Romatoloji doktoruma bu son 1 aylık serüvenimi de anlatınca Şimdi crohn mu acaba demeye başladı. Belki kolonoskopi de yaptırıcam. Ama ben genel olarak çok stresli bir insanım. İşim ağır yorucu. bağırsak problemlerimi hep ona bağladım ve öyle çok rahatsız edici bir şey yaşamadım. Rutin durumlar. yani bu ihtimal de bana uzak gözüküyor. Bilemedim. 

Sakroiliak mafsal grafimi de aldım hastaneden. Daha önce @expertadvisor bakmak istemişti. Size nasıl ulaştırabilirim onu?

Pincek dedi:
    Egzersizi bıraktığımda ben de aynı şekilde kilitlenmeye başlıyorum Lafontaine. Ama tüm egzersize rağmen önceleri sadece kalça kemiğimde hissettiğim ağrılar artık leğen kemiklerimin arkasında da kendini hissettiriyor. Benim hşs b2y negatif çıktı ama sakroiliak MR'da görüldü buna rağmen doktorum AS teşhisi koymadı, karışık diyor. Ben nasıl kilitlendiğimi bildiğim için doktor teşhisine ihtiyaç duymuyorum. Bıktım zaten.

@Pincek merhaba, geçmiş olsun. Evet ağrılar sürekli geziyor. Her yıl yeni bir yerim daha ağrımaya başlıyor sanki. Benim HLA B27 pozitif ancak şimdiye kadar ki grafilerde bir şeye rastlanmadı. Bakalım haftaya tekrar bir MR kontrolüm var. 

• monomono 5,354 Ankara
    Sevgili @mono,
    İlgine teşekkür ederim.
    Rica ederim.
    Senin bu yanıtını okuyamamıştım doktoruma gittim yeniden. Çok fazla git gel yaptırıyor bu aralar bana.
    :)
    Kendi işin içinden çıkamayınca tam senin dediğin gibi oldu. Başka bir hocasını aradı. Sizinle beraber inceleyebilir miyiz yine ne olduğu belirsiz hastalardan biri yanımda dedi :)  hocası da sağolsun komple MR istedi. MR sonuçlarına göre hep birlikte oturup konuşuruz dedi. Bel sırt boyun MR ı çektirdim. Önümüzdeki hafta tekrar gidicem MR sonuçları için.
    Senin adına sevindim, dr. en azından yardıma ihtiyacı olduğunu kabul etmiş, yoksa "ne olduğu belirsiz hasta" ifadesi ile daha çok seninle uğraşır dururdu.
    ***Bu arada kolonoskopi de yaptırmayı düşünüyor.
    MR larında belli olmayınca bence bir şey yaptırma, hatta gene bir şey bulamazlarsa bunu fırsat bil ve dr. değiştirme yollarına bak, bir şey bulamadınız işte filan deyip bunları bahane ederek başka dr. yolunu yap.
    Sakroiliak mafsal grafimi de aldım hastaneden. Daha önce @expertadvisor bakmak istemişti. Size nasıl ulaştırabilirim onu?
    Siz ekleyin grafiyi, sağ olsun hocamız ara ara olsada giriyor, girdikçe görür büyük ihtimal.

•    Slm...
    Vakit buldukça burdayım.....Ben evre 1-2 tespit ettiğim vakaların hepsine  CD basıp verirdim....Eski dönemdede bulguyu marker ile işaretlerdim....

Herkese geçmiş olsun...
  • PincekPincek 71 İstanbul
    Şimdiye kadar yazdığım forum konularını inceleyince verdiğiniz cevapları şimdi gördüm. Arkadaşlar ya delireceğim ya öleceğim sonunda. Toplaşıp doktor suratına tükürme çetesi mi kursak? Zaten romatologa gitmem gerektiğini fizik terapist + ortopedist +beyin sinir cerrahı sonunda kendi araştırmalarımla buldum. O da 2 senedir teşhis koyamıyor. Endokrinolog, ürolog, kadın doğumcu, enfeksiyon hastalıklarıyla konsültasyon yaptı. Kan testlerimde bir şey bulamadılar. Böbrek ultrasonu temiz, Haşimato baskılanmış, birkaç basit nodül var o kadar. Vitaminler iyi seviyede. Kanda RF yok, CRP yok. 2 kere MR çekildi, Bir tane doktor da açıp MR'ı incelemedi. Rapora bakıyorlar. Deli oluyorum. Demek ki anlamıyorlar MR'dan. Sakroiliak iltihaplı orası kesin deniyor. Neyse sonunda kendim zorla yaptırdığım testler sonucunda Klebsiella taşıdığımı öğrendim. Şimdi sırada ne var, ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Bu arada herkeste klebsiella var mı?
    mono dedi:
    Sevgili @mono,
    İlgine teşekkür ederim.
    Rica ederim.
    Senin bu yanıtını okuyamamıştım doktoruma gittim yeniden. Çok fazla git gel yaptırıyor bu aralar bana.
    :)
    Senin adına sevindim, dr. en azından yardıma ihtiyacı olduğunu kabul etmiş, yoksa "ne olduğu belirsiz hasta" ifadesi ile daha çok seninle uğraşır dururdu.
    ***Bu arada kolonoskopi de yaptırmayı düşünüyor.
    MR larında belli olmayınca bence bir şey yaptırma, hatta gene bir şey bulamazlarsa bunu fırsat bil ve dr. değiştirme yollarına bak, bir şey bulamadınız işte filan deyip bunları bahane ederek başka dr. yolunu yap.
    Siz ekleyin grafiyi, sağ olsun hocamız ara ara olsada giriyor, girdikçe görür büyük ihtimal.

Sevgili Mono merhaba, muhtemelen bu yazışmayı sen de unutmuşundur. Ben de şimdi geçmişe dönünde hatırladım. Grafimi ekleyeceğim demişim ama bir daha siteye dönüp bakmamışım 1 yıl kadar önce. 

MR sonuçları için yeniden hastaneye gitmiştim. Hiçbir şey çıkmadı MRda da. Doktor değiştirmenin zamanı gelmiş demişsin ya. Ben onu pek düşünmüyordum çünkü doktorum çok sevilen bayağı hastası olan bir hekimdi. Yine bir şey demek istemiyorum. Ama MR sonucunda da bir şey çıkmayınca sanki ağrıları ben uyduruyormuşum gibi bir yaklaşıma girdi. Bütün şikayetlerimi yeniden sorguladı. Bu ağrının bu kadar şiddetli olduğuna emin misin. Diz ağrın gerçekten şu zamanda mı başladı gibi. 

O gün doktordan çıkınca bir daha bu hastalığı kurcalamamaya söz verdim. Düzenli sporuma devam ettim. Omega 3 ve vitaminlerimi aldım. Sağlık ocağından gerektikçe endol yazdırıp kafamdan atmaya çalıştım hastalığı. 

Evdekiler de belki fibromiyaljidir demeye başladı bu arada. Ona bile takmadım kafayı. Zaten bu süreçte hastalık da beni terk etti gibiydi.Ağrıları düşünmeyince ağrıların da kesildiğini her şeyin psikolojik olduğunu aslında o kadar da ağrım olmadığını bayağı kabullenmiştim.

Son bir aydır yeniden pörtledi her şey. çünkü havalar bozdu. Her kış aynı şeyleri yaşıyorum. Üşümüyorum kalın giyiniyorum. Gün içinde aktifim. hareketsiz değilim. Sol tarafım bel kalça kasık diz ağrısı çok şiddetli yaşıyorum. Bünyem daha fazla doktora gitmeyi reddediyor. Kendimi bu siteye attım tekrar bana benzer  şikayetleri yaşayanları okumak bile rahatlatıyor. 

Slm...
    Vakit buldukça burdayım.....Ben evre 1-2 tespit ettiğim vakaların hepsine  CD basıp verirdim....Eski dönemdede bulguyu marker ile işaretlerdim....

Herkese geçmiş olsun...
    Merhaba sevgili expertadvisor,

Yukarıda monoya da anlattım. Teşhis konamaması üzerine ben biraz uzaklaşmaya çalıştım hastalık psikolojisinden. Yaklaşık 1 sene kadar başarmışım. Yine kendimi aranızda buldum. Grafimi bir sene  gecikmeli yolluyorum. :)Teşekkür ederim ilginize,

https://www.dropbox.com/s/qfi9b12hiekph5q/grafi.BMP?dl=0
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

sarac ucqtresa mehmethakan konuksever01 Emrebal11896663 dengiz mrsnacak senay35 ambromea hazals oksitosin