SAKROİLEİT nedir?

Sakroileit ;
Leğen kemikleri arasında bulunanan sakroiliak eklemin iltihabı anlamına gelmektedir.
Bir tanı veya hastalık değildir. bazı romatizmal hastalıklarda görülen radyolojik bir bulgudur.
Ankilozan spondilit gibi iltihaplı romatizmal hastalıklarda görülebileceği gibi, burusella ve tüberküloz gibi mikrobik hastalıkların seyri sırasında da görülebilir, genellikle Kronik bir hastalığın belirtisidir .

Sakroileit ;
Özellikle iltihaplı seronegatif romatizmal hastalıklarda görülen çok tipik bir röntgen bulgusudur.

Sakroileit radyolojik olarak 5 aşamada değerlendirilir.
1) Grade 0 : normal
2) Grade 1 : şüpheli
3) Grade 2 : minimal sakroileit
4) Grade 3 : orta derecede sakroileit
5) Grade 4 : ankiloz

Eğer :
1) 40-45 yaşından önce başlamış bel ağrısı varsa,
2) Sinsi başlangıç mevcutsa ,
3) Kronik seyirliyse (en az 3 aydır devam ediyorsa )
4) Sabahları ve uzun istirahat sonrası belde 1 saatten fazla süren tutukluk varsa ,
5) Egzersiz ve hareketle tutukluğu azalıyorsa ; iyi bir fizik tedavi uzmanına muayene olarak gerekli tedaviyi yaptırılması gerekmektedir.

Hastalığın nedeni kesin olarak bilinmemektedir.
Kan analizlerinde bozulmanın olabilmesi için, hastalığın en az 3 aydan daha fazla sürmesi gereklidir..
Esasen romatizmanın bilinen 169 ayrı tipi bulunmaktadır ve her tipi arasında zamanla biribirine geçiş olabildiği gibi, her romatizma tipinin sabit bir labratuvar bulgusuda bulunmamaktadır.
Zaten labratuvar ve röntgen bulguları, hastalıkların teşhisinde YARDIMCI tanı metodlarıdır.. esas teşhis, hekim tarafından bizzat yapılan fizik muayene neticesinde konur.

Bir diğer husus, seronegatif artritli hastaların her türlü bedeni yorgunluktan ve psişik travmalardan uzak durması gerektiği konusudur. Hastalığını kafaya takılması , moralin bozulması , stres ve üzüntü içinde bulunması hastalığı tetikler.

Tedavide :
1) fizik tedavi
2) ilaç tedavisi
3) egzersiz tedavisi
4) fiziksel ve psikolojik istirahat önemli bir rol oynar.

Yorumlar

• şöyle denmekte : Her iki sakroiliak ekleme komşu eklem yüzeylerinde sağda daha belirgin olmak üzere yaygın sakroileit ile uyumlu subkortikal ödem alanları ve yer yer kortikal düzensizlik dikkati çekmektedir.( bilateral sakroileit-ankilozan spondilit) .doktorumuz bir açıklama yaptı ama ben tam olarak nedemek istediğini anlamadım.siz ne olduğunu açıklarsanız sevinirim.şimdiden teşekkürler
  • McKayaMcKaya 2,345 İstanbul
    Doktorunuz nasıl bir açıklama yaptı?
  • as hastalığı teşhisi kpydu.endol ve salaprazin verdi.1 ay sonra gel dedi
  • sevgilersevgiler 720 Eskişehir
    merhaba eskişehirden sevgi yaş 40 bende a.s.liyim.bugün bende gittim doktora.ağrı polikliniğine.dktr çok güleryüzlü.bu hastalığın tedavisi yok ama ağrılarını azaltabiliriz en azından dedi.ve bende fıtıkta var.5 gündür sağ kalçadan ayağa doğru inen bi ağrı ve dayanılmaz sızıvar.onuda tedavi edeceğini söyledi.1 hafta sonraya yatışımı verdi.tedavilerinin yapalım dedi.benim salazopriyne karşı alerjim var kullanmıyorum.daha doğrusu bir kaç aydır ilaç kullanmıyorum.bakalım bana iyi şanslar dileyin.ağrılar dinse yeter.bende kamburluk yok.tersine dimdik kalıyorum.leğen kemiklerimdede kaynama başlamış.
  • sevgi Hanım;sana iyi şanslar diliyorum.inşallah ağıların ağrılarınız biter.Bende 41 yasındayım sizinkinin tesine bende ağrı yokağrı eşiğim yüksekmiş.yani hisetemiyormuşum.Ama bazen sırtımda öyle bir ağırlık oluyor ki sanki dünyayı sırtımda taşıyorum.buda bende müthiş bir yorgunluk yapıyor.sol kalçam kaynaşmaya başlamış.bilemiyorum ağrım olsada kaynaşma olmasa olmazmı :dusun: ağrı çekmeye razıyım.kambur olmak korkusu beni yedi bitirdi.
  • monomono 5,146 Ankara
    Sevgiler'e bende iyi şanslar diliyorum, umarım fayda görür.  :super:Kamburluk konusunda bir iki şey demek istiyorum, zira bu olay AS'nin önüne geçmeye başladı ki açıkcası bu durumdan ben rahatsız oluyorum, eskiden böyle söylemleri hiç duymazdık ama bir kaç yıldır bu aldı yürüdü, bu konuda yazılarda yazdık ama sağ olsun herkes bir şey dedi, AS farklı bir şey oldu çıktı.Bkz. Notre Dame'ın KamburuÖte yandan abimizin burada ki tespitinede katılmamak elde değil, farkındalığı artıralım dedikçe paranoyalar çoğaldı gibi.Geçen bir dizide de sanırım 80'lerdi, "Aile büyüdükçe, delisi çoğalıyor yav" demişti evin babası  :)) Özetle üzülüyorum bu meseleyi duydukça ama yapacakta çok şey, siz tedbirlerinizi alın demekten başka.  O:-)
    (1) Mery
  • Sayın @mono ağbicim; kamburluk derken aslında kastettiğim öne doğru eğilmektir.yani bu sitede bahsedilen saat yönünde öne doğru eğim.ki  bir bayan olarak fiziksel görüntüye takmış haldeyim.yolda sokakta öne doğru eğik yürüyen birini görsem acaba buda mı bizden diye kendıme soruyorum ve boyle mı olacağım diyorum.soğuk kanlı olmaya kafaya takmamaya çalışsamda düşünmeden edemiyorum.esasen benim romatoliji doktorundan cok bir psikoloğa görünmem lazım bununda farkındayım.
  • Sayın @mono ağbicim; kamburluk derken aslında kastettiğim öne doğru eğilmektir.yani bu sitede bahsedilen saat yönünde öne doğru eğim.ki  bir bayan olarak fiziksel görüntüye takmış haldeyim.yolda sokakta öne doğru eğik yürüyen birini görsem acaba buda mı bizden diye kendıme soruyorum ve boyle mı olacağım diyorum.soğuk kanlı olmaya kafaya takmamaya çalışsamda düşünmeden edemiyorum.esasen benim romatoliji doktorundan cok bir psikoloğa görünmem lazım bununda farkındayım.
    Değerli Fatma Öz ;Sevgili kardeşimiz Mono  "Notre Dame'ın Kamburu" başlıklı konuyu okumanızı söylemiş oradaki yazıları okuyunca egzersizler vs. dışında nacizane şöyle birşey yazmışımbirkez daha asayım buraya dedim  :tamam:
    Gereksiz ve küçük şeyler için sinirlenmemeyi kendime öğrettim, tabiki tepkisiz, aldırmaz devamlı lay lay lom yaparak yaşayan birisi yapım itibariyle olamıyorum, ama Allah bize bu sıkıntıları verirken başka bir taraftanda verdiği aklı kullanmamazı istediğini düşünüyorum... İşte bize verilen bu düşünme yeteneği, yaşarken ruhumuzun hangi tarafını törpüleyeceğimizi, hangi tarafını öne çıkaracağımızı bulmamıza yardımcı olmalı... Yoksa sınavdan çakarız :) Bu hastalığın çözüm noktası kontrol... Ruhsal kontrolü sağlayamazsan fiziksel kontrolüde sağlayamazsın... Bu inceliği yakalayamayan bir AS'li, çektiği ağrı sızının verdiği ruh haliyle, herkesin kendisini anlamasını bekleyerek ömür tüketebilir...
    (1) Mery
  • Tutkun ağbi, bu sitenin okunmadık bir tarafını bırakmadım.bütün boş zamanlarımda bu siteye giriyorum.Burada o kadar çok şey öğrendim ki doktorum bunların bana yüzde birini anlatmamıştır.bu yüzden bu siteye emeği geçen arkadaşlar cok şey borçluyum.Mayıs 2012 den buyana yazın denizden bol bol faydalandım.haftada 2 günde platese gidiyorum.esnekliğimde su ıcın sorun yok.lakin acaba soruları dusunmeden edemıyorum.hele ki olumsuz bir yazı okuyayım.o gün bana zehir oluyor.--Bu arada @tUtKuN ağbi burada bir konu paylaşımında sizi çok merak eden bir üye vardı.hatta sizden fotoğrafanızı koymanızı rica etmişti.bende mesela sizi merak ediyorum.sizinde benim gibi ağrı eşiğiniz yüksekmiş, sporunuzu düzenli yapıyormuşunuz.bu yüzdendir ki eğer sizi biraz görebilsek belkide içim rahatlar ne dersiniz. bir foto paylaşsanız süper olur  ;)
  • monomono 5,146 Ankara
    ..  yani bu sitede bahsedilen saat yönünde öne doğru eğim.ki  bir bayan olarak fiziksel görüntüye takmış haldeyim...
    Hımm.. yani olaya birde bayan gözüyle bak diyorsun yani, ilginç  :dusun:Endişelerinizi anlıyorum ama bu iş öyle hassas ki 20 yaşında çift kalça protezi olan genç arkadaşlarımızda var, 50-60 yaşında muntazaman spor yapan koşan büyüklerimizde var, AS yi hangi çerçevede değerlendireceğiz?Şimdi çift kalça protezini okuyan acaba bende mi protez taktıracağım diye bir korkuya kapılıyor ve hep buna odaklanıyor, oysa protez olayı herkeste olmuyor, olan kişilerde de bu dünyanın sonu olmuyor vs.Ama korku alıp başını gidiyor, buda Tutkun'un dediği gibi bir ömür törpüsü halini alıyor ki kontrol filan kalmıyor.Özetle bilginin ömür törpüsü olmasını istemeyiz.Ama o bilgi sayesinde de bazı tedbirleri de almışsınız ki buda sizin için güzel gelişmeler, birazda düşünce olarak rahatlarsanız sizden iyisi olmaz, ağrı eşiğiniz düşük, egzersiz yapıyorsunuz, görünüme önem veriyorsunuz vs. vs. Foto konusuna katılıyorum  :cool:
    (1) Mery
  • mono ağbicim; bu konu başlığında paylaşımlarımız fazla dağınık oldu ama, beni anlamanız anlamaya çalışmanız kendimi daha iyi hissetmeme neden oldu.burda yaşadıklarımızı paylaştıkça doğru yolu doğru tedaviyi bulacağımıza yürekten inanıyorum. :super: siteniz paronoya falan itelediği yok.tecrübeler paylaştıkça kendimize bir yol çizeceğiz , çizmeliyiz.foto konusuna gelince @tUtKuN ağbiiiiden bekliyoruz.ısrar ediyoruz. :))
  • merhaba..anladığım kadarıyla geliyoruz yine,hastalık yoktur hasta vardır olayına:)herkeste bambaşka herkeste farklı,renk renk,desen desen,önemli olan moral motivasyon yinede,o sağlam olursa,gereksiz takıntılar o kadarda işgal etmez kafamızı diye düşünüyorum. saygılar,hörmetler efenim:)
  • Tam olarak Dr.dediği bulgu Ankilozan spondilit geniş anlamda bilgisi olan arkadaşlar cevap verebilirmi bu konuda.
    Sayın GÜLFEM SAYGIL,Sitede yüzlerce soru binlerce cevap var. Siz ne arıyorsunuz? Özel bir sorununuz varsa yardımcı olmaya çalışalım.
  • Doktorum bana tam olarak bir açıklama yapmadı AS hastalığının başlangıcımıdır SAKROİLEİT bozukluğu?? Hastalığın omuruma çıkmadığını sadece kalçamda var olduğunu anlattı bana. Kalça dışında herhangi bir şikayetim yok. Salazopyrin başladı ve ilaçtan sonra kalçamdaki ağrılar çok azaldı.Teşk ederim ilginiz için.
    SAKROİLEİT AS'nin başlangıcı değil aşamalarından birisidir. İlk başta da görülebilir ilerleyen zamanda da. Aynı zamanda SAKROİLEİT Spondilopatik hastalıklar grubundaki başka bir hastalığın sonucunda da oluşabilir. Bunu hastalığınızın seyri belirleyecektir.
  • selamun aleyküm sayın site yetkilileri ve bu hastalık teddavisi için bize bu görüşleri bildiren hekimlerimiz; hemen konuya geçmek istiyorum efendim şahsım olarak ikii defa bel fıtğından ameliyat oldumfakat ikinci ameliyetımdan 3 ay sonra bel ve leğen kemiklerimde acayip ağrılar oıluştu bir kaç uğraşlarımdan sonra yani bir kaç hastahane gezdikten sonra bana bu hhastalığı yani sakrolte yi teşhi koydular; şuan ramotoloji sevk ettiler bakalım şimdiki sürecim nasıl işleyecek; sorum şu bu rahatsızlıkların sebebiyeti nedir ilaçsız tedavi yöntemi varmıdır

• KLİNİK BİLGİ:SAKROİLEİT
    SAĞ SAKROİLİAK EKLEM İNFERİOR POSTERİOR KESİMİNDE SAKRAL VE İLİAK YÜZLERDE SUBKONDRAL KEMİK İLİĞİ ÖDEMİ IVKM ENJELSİYHONU SONRASI KONTRATLANMA DİKKATİ ÇEKMİŞTİR. 
    MR SONUCUM BU ŞEKİLDE NE DEMEK İSTEMİŞ ACABA?CRON HASTASIYIM HIMURA,PENTASA,IMURAN KULLANIYORUM.
  • Ben sakroileit hastasıyım. AS sadece sonuçlarından biri. Çok ağrılı bir hastalık. On yılı geçti çekiyorum. Doktor kambur olacaksın dedi. Hareketi hiç bırakmadım. Sizlere tedaviye takviye olarak hyaluronic acid şiddetle öneriyorum. Türkiye'de pahalı(300tl aylık şişe civarında) ve buradaki ilaçlara güvenim yok. Almanyadan 5 euro ya bulabilirsiniz. Ben çok faydasını gördüm. Sırt ve kalça ağrılarım bitti ve boyum tekrar uzadı. Egzersizlerimi çok rahat yapıyorum ve yürüyebiliyorum. Herkese Allah sabır versin. 
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

sarac ucqtresa mehmethakan konuksever01 Emrebal11896663 dengiz mrsnacak