Hay başıma gelenler!

McKayaMcKaya 2,542 İstanbul
Geçmiş yazılarımdan birisinde AS'nin bir insana yapabileceği her şeyin tek tek başıma geldiğini yazmış, "Bunun bir sonu var mı?" diye sormuştum. Yokmuş.

Çünkü "Fantosmi" oldum.

Evet ben de ilk öğrendiğim de sizin gibi "Aha! Bu da neyin nesi?" dedim.

Fantosmi'nin Türkçe karşılığı "Koku Halüsinasyonu"

Yani "Olmayan Kokular duymak"

Daha basit anlatımıyla; ortada sarımsak yokken sarımsak kokusu duyuyorsunuz, ya da soğan ya da tüp gaz. "Ne olmuş yani!" demeyin, koku o kadar yoğun oluyor ki; boğulacağınızı sanıyorsunuz. Kendinizi gaz odasında hissediyorsunuz. Ama hep kötü kokular. İyi koku duymuyorsunuz.

Sebep belli, kronik enflamatuvar hastalıklar ve romatizma ilaçları.

Konuyu araştırırken ne kadar çok koku bozukluğu hastalığı olduğunu da öğrenmiş oldum;

KOKU BOZUKLUKLARI

Koku almak koku parçasını yakalayıp tanımak anlamına gelir. Görme, işitme ve dokunma duyuları ile benzerlikleri vardır. Kulak Burun Boğaz yönünden koku alınımı, Nörolojik yönden iletimini engelleyen patolojileri bulunmayan ve koku testlerine yanıtı olan kişiler normosmik olarak nitelendirilir.

Anosmi:
Kokulara karşı duyarlılığın kaybolması, koku alamamadır. Parsiyel anosmide bazı kokulara karşı, spesifik anosmide bir kokuya karşı duyarlılık kaybolmuştur.

Hiposmi: Kokulara karşı duyarlılığın azalması, koku zayıflığıdır. Parsiyel ya da total olabilir.

Hiperosmi: Kokulara karşı duyarlılığın artışıdır. Anosmi ve hiposmi gibi parsiyel, total veya spesifik olabilir.

Dizosmi: Koku alma güçlüğü, kokuyu yanlış algılamadır.

Kakosmi: Kokuyu sürekli kötü koku şeklinde algılamadır.

Parosmi: Kokunun tersini algılamak, kokuda kalitatif değişikliktir.

Fantosmi: Koku halüsinasyonudur.

Heterosmi: Çeşitli kokuları birbirinden ayırt etme güçlüğüdür.

Agnozi: Kokuyu almasına karşı yanlış klasifiye etmedir.

Aslında ben biraz şanslıyım. Çünkü sürekli pis bir sigara kokusu duyuyorum. Sanki daracık bir odadayım ve içeri sürekli sigara dumanı basıyorlar. Burnum, genzim yanıyor. Bu sayede sigara içilen ortamlardan uzak duruyorum.

Şimdi biraz ağrısı var diye mızmızlanan genç arkadaşlarıma sesleniyorum. Bu sitede yazılanları okuyorsunuz. Hangisinin ne zaman başınıza geleceği belli olmaz. O yüzden mızmızlanmayı bırakıp bir an önce hastalığınızı kabullenin (ama kabullenip teslim olmayın) ve mücadeleye başlayın. Çünkü düşman bizi teslim almak için sayısız silah ve yöntem kullanıyor.

ASla boyun eğmeyin.

Yorumlar

• Çok Büyük geçmiş olsun @McKaya Abicim...
  • monomono 5,355 Ankara
    Abi geçmiş olsun
    Sigarayı bırakmak sana yaramamış anlaşılan. :)

Sanırsam sigarayı bırakırken bayağı zorlanarak bıraktın ki sigara kokusu kötü, iğrenç gibi bir takım mimleme olayı bilinç altına yerleşmiş.
    Yoksa iyi veya kötü diye bir şeyi mimlemek göreceli bir kavramdır malum.

Birine iyi gelen diğerine kötü gelir, veya tersi fark etmez ama ilginç olan her ikisinde de yaşam vardır.
    Çöplük kenarında yaşayan insanlarda vardır, orman kenarında yaşayanda vs.

Parfümcü filmini hatırlarsan (sen romanını okumuştun sanırsam :) ) adam her kokuyu aldığı halde kokuları iyi ve kötü diye ayırmıyordu, rahat ediyordu.
    Daha doğrusu müthiş bir deneyim yaşıyordu.

Umarım abi kötü dediğin bu olayı ”iyiye” çevirebilirsin ve anca öle rahat edebilirsin.
    Zaten halusulasyonluk bir durumda varmış, biraz zihin egzersiziyle olayı çözersin gibime geliyor.

Anahtar cümle ”sevmek” yani kötü dediğin şeyi sevmek onu öyle kabul etmekten geçiyor, yoksa o kokuları asla değiştiremezsin.
    Onlar hep var olacaklar.
    Bizlerde var olacağız.
    Öyleyse seveceğiz.
    Yani onları öyle olduğu gibi kabul edeceğiz..

Bu olay tasavvufta da değişik bir şekilde geçer ”Kötülüklerin iyiliğe tebdil edilmesi” diye.

Neyse konuyu dağıtmayayım son zamanlarda ben de burundan iyice rahatsız olmaya başladım, sürekli bir hapşırma hali gibi burnum alarma geçiyor, ha hapşurdum ha hapşuracağım derken tabii bende kendimi ister istemez sıkıyorum, bırakamıyorum, trafik karışıyor.

Bıraksam belim kopuyor. :D
    Bırakmasam burnumda ki basınç hat safhaya çıkıyor, kaldım arada. :P
  • Bende acaba kafayımı yiyorum diyordum ki... yazınızı okudum.Üstadım bu durum çok şidetti olmamakla birlikte bende de var korkarım...
    Bu arada as nedeniyle( büyük bir olasılıkla) göz kuruluğu teşhisi konmuştu bana.Suni göz yaşı damlası kullanıyorum.Bu şikayet sizlerde de oldumu?
  • monomono 5,355 Ankara
    yamaha yazan:
    .. Bu şikayet sizlerde de oldu mu?
    @McKaya abimiz kesin olmuştur. :)
  • tUtKuNtUtKuN 1,190 Yurtdışı
    Sigarayı bırakanlarda az yada çok oluyor böyle yanlış koku algılamaları diye biliyorum...

En kesin çare arada bir sigara içmek Sv. @McKaya :)

Dr HOUSE da sorsan kesin benim dediğimi söylerdi sana :)
  • McKayaMcKaya Yükleniyor... 2,542 İstanbul
    Kemal kardeşim geçmiş olsun dileğin için teşekkür ederim.

Değerli yamaha kardeşim, göz kuruluğunu çok şiddetli yaşadığım günler oldu. Öyle ki bir gece göz kapaklarım gözüme yapışmıştı. Açmak için zorladım ve çok acı çektim. Şu anda daha çok ağız kuruluğu var. Bu yüzden uyuyamıyorum. Gece kalkıp su içmek zorunda kalıyorum. Göz kuruluğu ise düşük düzeyde devam ediyor. Gözyaşı damlamı hiç yanımdan eksik etmiyorum. Bir de sık sık göz kırpmaya çalışıyorum.

Sevgili tutkun. Sigarayı bırakalı tam 1 yıl oldu. Bu süre içinde denemek için bile içmedim. Çünkü öncesinde kendimi psikolojik olarak iyi hazırlamıştım. Bir tane bile içersem tekrar başlayacağıma inandım. Neyse korktuğum olmadı ihtiyaç duymadım.

Fakat sigarayı bırakmanın sonrasındaki semptomlar bir yıl geçmesine rağmen devam ediyor. Diş etlerim çekildi ve sıksık şişmeler meydana geliyor. Diş eti kanamaları oluyor. Aft çıkıyor. Sindirim sistemi bozuldu. (Bizde de House benzeri doktorlar kabız olanlara özellikle kadınlara sigara içmelerini öneriyorlar). Eğer bu koku hikayesi sigaradansa sorun yok. Ama başka bir nedeni varsa ve özellikle sarımsak kokusu duymaya başlarsam intihar bile edebilirim. :)

Sevgili mono, kötüyü iyiye çevirmek için herhalde üstad olmak gerekir. Keşke becerebilsem de hep iğde ya da ıhlamur kokusu duysam. :)
  • monomono 5,355 Ankara
    @McKaya yazan:

Sevgili mono, kötüyü iyiye çevirmek için herhalde üstad olmak gerekir. Keşke becerebilsem de hep iğde ya da ıhlamur kokusu duysam. :)
    Valla abi dediğim gibi çevremizde her türlü koku var, bunları yok etmekte mümkün değil.
    Geriye tek yol kalıyor bunlarla yaşamayı öğrenmek.

Bencede bu olay sigarayı bıraktığın için olmuştur, zira sigara sayesinde çevremizde ki çoğu kokuyu algılayamıyoruz o gerçek (sigaranın bir faydası çıktı :D ) belki algılasak bile zihnen rahatsızlıkta duymuyoruzdur vs.

Sigarayı bıraktığı için ağzı dili yara olan çok insan gördüm, anlattıklarını dinledim sende de böyle bir şeyler olmuş sonuçta.
    Umarım tekrar eski düzenine kavuşursun.

Bak şimdi bende bırakacaktım (dermişim) ama senin başına gelenlerden sonra tırstım. :D :D
  • Bende iki aydir evde belli zamanlarda duman kokusuna benzettigim bir koku duyuyorum.heryeri kontrol ediyorum balkona cikiyorum paranoyak sekilde kaloriferi kokluyorum.herkese soruyorum ama sonuc yok malesef.norologdan randevu aldim.iki gun sonra gidicem.as kaynakli olabilecegini hic dusunmemistim.bu ne menem bi hastalikmis boyle el atmadigi sey kalmamis:))
  • McKayaMcKaya Yükleniyor... 2,542 İstanbul
    Ben teşhisi kendi kendime koymuştum. bir hekim bakalım nasıl yorumlayacak. Sonucu merakla bekliyoruz.
  • emosemos 1,231 Istanbul
    Televizyondaki sigara içenin kokusunu bile almış biri olarak doktora gitmiş olsaydım, bana kısaca sen delisin derdi bundan eminim :joy:
    Neyseki benimki as ile alakalı olmadığından eminim.dokuz aylık dönemlerde yaşadığım  geçici bir süreydi.
    Onun haricinde inanılmaz hassas bir buruna sahibim zaten.nedense sadece ben alıyormuşum kokuyu (evdekilerin şikayeti ) :huh:
  • Koku sayesinde mr cekimine karar verdi dr..Gozardi edilebilecek bisey degil dedi .Ama sinuzit veya ust solunum yolu enfeksiyonlarida olmayan koku duymaya sebep olabiliyormus. MR neticesi gelsin sizlerle paylasicam.
  • Mr sonucuna gore turp gibiymisim:) ne sinuzit ne kotu birsey yok.Gecirdigim ust solunum yolu enfeksiyonuna baglandi konu.cikabilecek en iyi sonuc sanirim.
  • McKaya dedi:
    Geçmiş yazılarımdan birisinde AS'nin bir insana yapabileceği her şeyin tek tek başıma geldiğini yazmış, "Bunun bir sonu var mı?" diye sormuştum. Yokmuş. Çünkü "Fantosmi" oldum. Evet ben de ilk öğrendiğim de sizin gibi "Aha! Bu da neyin nesi?" dedim. Fantosmi'nin Türkçe karşılığı "Koku Halüsinasyonu" Yani "Olmayan Kokular duymak" 
    Çok geçmiş olsun. Sanırım vücudun ayarları bir kez bozuldu mu hayatın kontrolü yavaş yavaş kayıp gidiyor elimizden. Umarım tedavi edilebilir bir hastalıktır. Sevgiler...
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

FC55 murat efe tamel53m caseywenzel Harun etsukhovell adriaa20 dianndempster aslihalil Murat78 sevıl eker_hasan78 ILGIN