Üveit oldum, fakat bende hasar bıraktı. ya sizde?

MErhaba Arkadaşlar,

4 ay önce üveit atagı geçirdim.
Siklopjin,pred ford, maxidex pomad kullandım.

Şuan %100 geçmedi

Siklopijin bildiginiz üzere kulanıldıgı sürece görmede sorun çıkarıyor göz bebegini büyüttügü için.
Fakat ben siklopejini bırakalı 2.5 ay oldu.

ÜVEİT atağı geçiripte sonra görmesinde sıkıntı olan biri oldumu arkaşlar aranızdan ?!?!?
«1

Yorumlar

• ben 2003 yılında üveit atağı geçirdim çok az denecek iz bıraktı buda erken teşhisten dolayı sanıırm.
  • McKayaMcKaya 2,536 İstanbul
    Tekrar kontrole gitmediniz mi? Doktorunuz ne dedi? Tamamen iyileşip iyileşmediğini ancak hekim anlar. Ve tamamen geçmeden de ilaçları kesmemesi gerekir.

Ancak bunların dışında, üveyit geçirmiş göz çok daha fazla hassas oluyor. Özellikle sabahları, rüzgarda, tozda, soğukta vs. gözün önünde bir bulanıklık hasıl oluyor. Göz çok çabuk kuruyor. Böyle durumlarda gözyaşı damlası kullanırsanız faydası olur.

İmza
    Sürekli Damdan Düşen
  • Şu anda 6 ayda bir kontrole gidiyorum tekrarlamadı çok şükür o zaman baya ağır ilaç tedavisi uygulamışlardı.
  • sürekli damdan düşebilmek için, sürekli damda geziyor olmak gerekir...
  • Bende 4 aylık uveit hastasıyım. Siklopjin göz bebeğini büyütüyor maalesef benimde o ilacı bırakalı 1 aydan fazla oldu, göz bebeğim artık eskisi gibi ışıkta küçülmüyor buda ışığa hassas olup görmede bozukluk yapıyor.
  • MeryMery 232 Osmaniye
    Bende üveit atağı geçirdim altı ay oldu @erman1986 çok geçmiş olsun Rabbim bir daha öyle bir atak yaşatmasın hiç birimize  aynı ilaçları bende kullandım. Zorlu bir süreçti hala sıkıntı yaşıyorum bende astigmat ve miyop da vardı öncesinde ben göz derecem yükselmiş sandım pek umursamaz davrandım oluşum iki gözde de vardı sol gözde başlangıç aşamasında olduğu için onda problem yok şimdilik lâkin sağ gözde hücreler var ama durağan aktif değilmiş şimdi gozde hassasiyetlik oluştu güneş gözlüğü de kullanmam gerekiyor fazla zorlamaman gerektiğini de biliyorum.  Doktorumdan Allah razı olsun. Doktor  kontrollerimizi muhakkak zamanın da yaptırmalıyız. Rabbim kimselere göstermesin yaşayanlara da bir daha yaşatmasın inşallah.
  • smgeeylmazsmgeeylmaz 1 İstanbul
    Bende 2 sene arayla iki defa geçirdim üveit. maxidex damla ve merhem kullandım, kullanıyorum ve çok iyi geldi. Ama gözümde üveitten dolayı görme bozukluğu olustu.Günese gözlerinizi dikip başka yere bakarsınız da her yer siyah olur ya aynen öyle karartılar. Geçmesini bekliyorum hala.
  • Moralim bozuldu.şimdi internetten baktım.üveit ilk defa duydum.gözde uçuşmalar yaparmiş.bu bnde var.ben şimdi üveit mi oldum.bi bu eksikti gerçekten moralim çok bozuldu.ben üveitmiyim .
  • sevgilersevgiler 771 Eskişehir
    Gecenlerde oglen gozumun önüne ışık geldi.2 dk icinde çoğaldı.ok şeklinde her renk ışıklar parıldamaya başladı.gözlerimi kapatsamda görünüyordu.yarım saat sonra geçti.çok gıcık rahatsız ediciydi.danimarkada yasayan abimde 5 gün once üveit olmuş.görüntü puslanmış.kanlanmış hafif ağrı yapmış.doktor damla vermiş.O simponi iğne kullanıyor.
  • Yok bn kesin üveit im.bunu anlamak için gözdoktoruna gidip bn as hastasıyım üveit varmı mı diyecegim .sevgi o ışık arada bndede oluyor.hiç düşünmemiştim as nin bunları yapcagını bna ne yapmam gerektigini söylerseniz çok sevinirim.
    @Sibel Yılmaz paniklemeyin. Ağrı batma ve bulanık görme gibi şikayetleriniz varsa çok acil doktora gitmeniz gerekir. Bu şikayetleriniz olmasa da yılda bir kez kontrole gitmekte fayda var.
  • Tşkler mckaya agrı batma yok.sadece uçuşmalar var gözlerimde birde çok nadir ışık yanması gibi birşey oluyor.birde onun için gideyim.kafam takıldı.
  • MeryMery 232 Osmaniye
    @Sibel Yılmaz  bu kadar karamsar olmayın doktor içinde çok ertelemeyin erken teşhis çok önemli. Üveit gözde ağrı batma kızarıklık dikkatli baktığın zaman bir yerlere bir süre  sonra bulanık görünüyor  her şey güneş de görmede  sıkıntı da oluyor yıldızlanmanın uçuşmaların yanında.

Çok geçmiş olsun @sevgiler ablam bi göz  doktoruna gitmeyi ihmal etme. Rabbim bi daha göstermesin. 
    6 senedir a.s.yim.ilk kez göz sorunu yasadim.tekrarlarsa doktora giderim.hafif göz kurulugu da var.
  • MeryMery 232 Osmaniye
    Benim göz sorunum as den önce de vardı. Altı ayda bir kontrolüm vardı. Üveit atağı geçirdiğim dönem de  ben önemsemedim ve bir ay sonra zaten kontrolüm var diye doktora gitmedim.  Sonuç sol gözde hasar oluşmadan tedavi sayesinde atlattım. Ama sağ göz geç kaldığım için üveit ile  oluşan yapı kaldı. Sonrasında her şeyde kısıtlama da  başladı. Geç kalmanın acısını fena halde  yaşayınca kimselerin başına gelsin istemiyorum.  
    Inşallah bi daha  yaşamazsın abla sevgiyle sağlıklı ağrısız günlere... 
    Sagol gulum.insallah.kimse yasamasin 
    (1) Mery
  • setaseta 22 Bursa
    Merhaba,
    Ben ra hastasıyım. bir sene önce saman nezlesi oldum. Levmont isimli ilacı kullandım. İkinci kutudan sonra gözüm kanlandı, ciddi boğaz enfeksiyonu geçirdim. Bu ara Enbrel kullanmayı kesmiştim. Yani bence Enbrel kaynaklı değil olanlar, Levmont yan etkisi.
    Ancak gözümdeki kanlanma batma, hassasiyet, ışıklar görme, siyah halkalar uşuçması vb. arttı.
    Dr.a gittim, basit bir alerjik durum dedi, damlalar verdi. Ancak geçmedi.
    Sonra başka dr. a gittim o da önemsemedi.
    3. dr. üveit dedi. Sikloplejin ve Maxidex verdi. sikloplejin gözümü çok rahatsız edince kullanmadım. Ancak Maxidex iyi geldi. 10 gün sonra kontrolde, dr. geçmiş ancak stres yaparsan tekrarlayabilir dedi :(
    Sonra yine tekrarladı. Bu böyle devam edince 4. bir dr. a gittim. O da ön kısımda üveit dedi. Aynı ilaçları verdi. Sikloplejin'i 1 hafta kullanıp bıraktırdı. Maxidex'i 2 hafta kullandım. Kızarıklık geçti ancak bulanık görme ve hassasiyet, gözümün önünde uçuşanlar geçmedi. Özel dr. a gitmiş olmama rağmen 15 gün sonraki kontrolde, geçmediğini söylememe rağmen ilgilenmedi. İçinde hücre var, ondan bulanık görüyorsun, sen git daha kötü olursa yine gel dedi :tongue2: 
    Şimdi ben ne yapacağım? Dr.lara inancım ve güvenim tamamen bitti. Ya gözüm görmezse :(
    Lütfen yardımcı olun. Acaba, maxidex damlayı damlatmaya devam mı edeyim?
    çay kompresi mi yapsam ne yapsam?
    Romatolojiye sorsam anında Enbrel'i kesecek. sonra ben ne yapacağım.(zaten şu ara ara verdim iğneme)
    Çaresiz kaldım. Benzer durum yaşayan varsa lütfen cevap versin
    Sayın @seta her iki gözümden de üveyit geçirdim. Üveyit tedavisi uzun sürüyor. Öyle 2 haftada geçmez. benimkiler 2 aydan fazla sürmüştü. Damlaları eksik damlatmanız da büyük hata. Eğer tedavinizi düzgün yaptırmazsanız kalıcı körlük oluşabilir. Gerekirse 4 değil 10 doktora gidin. Doktorun özelde olması değil tecrübeli olması önemli. Bunun nezle veya ilaçlarla ilgisi yok. 
    (2) Mery seta
  • MeryMery 232 Osmaniye
    Geçmiş olsun  @seta
      Ben de üveit atağı geçirdim. Sol gözümdeki oluşum yeni olmasına rağmen bir ay sürmüştü. Sağ gözümdeki tedavi bir buçuk iki ay sürdü. Sonrasında da kontroller devam etti. Benim öncesinde de göz sorunum olduğu için tedavi ve sonrası  net bir şekilde görmem toplamda  bi altı ayı buldu.  Ilaçları düzenli ve saatinde kullanmaya dikkat edin. 
    (1) seta
  • setaseta 22 Bursa
    Bursa'da bir doktor önerebilir misiniz, üveitle ilgili uzman olan?
    maxidex'i damlatmaya devam edeyim mi?
    zararı olur mu diye korktum. en son dr. tamam, artık kullanma, zamanla bulanıklık geçecek dedikten sonra bıraktım. ama hala problem devam.
    Maxidex'in fazlası da zarar. Glokom ve katarakt yapabilir. Kes dediyse kesin ama kontrollerinizi ihmal etmeyin.
    (2) Mery seta
  • setaseta 22 Bursa
    @McKaya , çok teşekkür ederim tecrübelerinizi paylaştığınız, beni anladığınız, çare bulmaya çalıştığınız için...
    Dr. a  bulanık görüyorum, şikayetlerim geçmedi dememe rağmen, gözün içinde hücre var, zamanla geçer deyip beni yolladı.
    baştan savma değil de ne bu?
    na yapacağımı şaşırdım :(
  • MeryMery 232 Osmaniye
    Tedavi sonrasında hücre kalıyor ama aktif olmuyor. Ilaçları bıraktığın anda görme olayı hemen normale geçmiyor . Çok fazla gözleri yormamak lazım özellikle televizyon telefon bilgisayardan uzak durmak gerekiyor bi müddet sabit bir şekilde uzun süre  bi şeylere bakmak da dahil.
      Doktorum  gözde kızarıklık uçuşmalar batma gibi durumlarda geciktirmeden kontrol için gelmem gerektiğini söylemişti. 
    (1) seta
  • setaseta 22 Bursa
    Mery dedi:
    Tedavi sonrasında hücre kalıyor ama aktif olmuyor. Ilaçları bıraktığın anda görme olayı hemen normale geçmiyor . Çok fazla gözleri yormamak lazım özellikle televizyon telefon bilgisayardan uzak durmak gerekiyor bi müddet sabit bir şekilde uzun süre  bi şeylere bakmak da dahil.
      Doktorum  gözde kızarıklık uçuşmalar batma gibi durumlarda geciktirmeden kontrol için gelmem gerektiğini söylemişti. 
    Allah sizden razı olsun. çok çok faydalı oldu bu açıklamanız.
    o halde dr. doğru söyledi. ben tedirgin olmuştum
    şu an bulanık görüyorum. ışık çakmaları falan yok şükür.
    ama önünde uçuşmalar hala var. o hiç geçmedi.
    görme kaybı mı oldu diye çok endişelenmiştim.
    sizde ne kadar süre sonra görme normale geçti?
    bir de ben gözümü yoruyordum açıkçası, dr. onunla ilgisi yok dedi diye.. çok çok sağolun
  • MeryMery 232 Osmaniye
    Teşekkürler @seta  Rabbim cümlemizden razı olsun inşallah. Tedavi süreci çok sıkıntılı geçse de kesinlikle ilaçlarınızı düzenli almanız çok önemli bu konuda da. Rabbim kimselere ya hiç yaşatmasın ya da  tekrar tekrar yaşatmasın.  Benim tedavi öncesinde astigmat miyop bahar alerjisi göz damarlarımda hassasiyetlik vardı. Görme olayım tedaviden üç dört  ay sonra falan  düzene girdi. Sonrasında dikkatli bir yerlere baktığım da kitap okuduğum da uzun süre televizyon izlediğim de telefona baktığım zaman da yine görme de sıkıntı yaşıyorum. Güneş ışığına karşı da hassasiyetlik oluştu. Bunlar benim yaşadığım sorunlar herkes de aynı sıkıntıları yaşamıyordur. Bünyenizi iyi tanımamız gerekiyor. Ona göre hayatımıza yön  vermemiz  daha kolay ve ağrılarla yaşamayı da öğreniyoruz.
    Sevgiyle ağrısız günlere... 

• setaseta 22 Bursa
    @Merry siz Enbrel mi kullanıyorsunuz? Göz rahatsızlığı döneminde ilacınızı bıraktınız mı?
    Çünkü malum ilaçsız olmuyor bizim rahatsızlıklarda...
    Yanlız üveit başlangıç hikayeniz aynı benimkisi
  • MeryMery 232 Osmaniye
     Enbrel kullanmadım. Ben o dönem öncesinde aile hekiminin tedavisi ulturalan, coaspirin ekim ve nisan ayları arasında ay bir deposilin  isimlerini hatırlamıyorum ama  mide koruyucu ve ağrı kesici kullanıyordum. Sonrasında benim ağrılar artınca doktor değiştirdik tekrardan farklı bir  romotologa gittik doktor çok kızdı nasıl böyle bir hata yaparsın diye. Kullandığım ilaçların yan etkisinden çok ağrılarımı göz önünde bulundurdum.
     Üveit atağı geçirdiğim dönem de deposilin, rantudil fort, B12 ve kalsiyum magnezyum D3  vitamini kullanmaya devam ettim. 

(2) seta mono
  • Herkese hayırlı ve ağrısız günler diliyorum. 5 gün önce üveit olduğumu anladım. Devlette ilgilenmediler, özel de bir doktor buldum ve gittim. 2 gün oldu kullandığım sikloplejin ve mydfrin, maxidex iyi geldi gözümde kızarıklık, şişlik ve ağrı geçti ancak gözüm tamamen bulanık görüyor. Bu bulanıklık geçer mi sizce ?
  • ilkeilke 9 İstanbul
    OBİRAS dedi:
    Herkese hayırlı ve ağrısız günler diliyorum. 5 gün önce üveit olduğumu anladım. Devlette ilgilenmediler, özel de bir doktor buldum ve gittim. 2 gün oldu kullandığım sikloplejin ve mydfrin, maxidex iyi geldi gözümde kızarıklık, şişlik ve ağrı geçti ancak gözüm tamamen bulanık görüyor. Bu bulanıklık geçer mi sizce ?

Merhaba,

ilaçların etkisi nedeniyle bir süre bulanık görmen normal. Sonrasında geçiyor. uzun sürerse  doktora görün mutlaka

• Bulanık görme olduğu için gittim ilk doktora zaten 5 günlük süreçte arttı bulanık görmem. İlaçların etkisi mi diyorsunuz siz Böyle gözümün önüne bir perde çekilmiş tek gördüğüm uçuşan baloncuklar.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

octopus444 Cevo huozen pzyjesus hallili38 Hafize1958 cande0850 medine-incisi metin.ozkal ramazan FatimaZehra barangocen zagorTenay20 ALİ2580 dere Goknur