HAMİLELİK DÖNEMİ VE AS

Biliyorum bu konunun üzerinde çok uzun zaman önce yazışmalar yapılmış ama ben aranıza yeni katıldığım için ve bu konu kafamı çok kurcaladığı için sizlerden yardım istiyorum.
1,5 yıl önce evlendim ve artık biz bebeğimiz olsun istiyoruz. fakat benim çok büyük endişelerim var. çünkü kontrollerim için hastaneye gittiğimde bazı bayan hastalarla konuşuyorum(bu kişilerin hastalıkları ilerlemiş) ve bana bunun hamilelik döneminde olduğunu söylüyorlar.
Henüz 24 yaşındayım ve bu gibi şeylerden çok çabuk etkileniyorum ama korkunun da ecele faydası yok. anne olmayıda çok istiyorum.
Gerçekten hamilelik dönemi zor mu geçiyo. sizce korkularım yersiz mi? bana birşeyler yazın ve beni rahatlatın lütfen bu konuda. :unsure:

Yorumlar

• çelik;
    hamilelik,herkes için zor bir süreçtir.birde ASli olursanız siz düşünün artık :))
    sürecin zor kısmı bence çocuk doğduktan sonra başlıyor asıl... gece çocuk ağlayınca kalkamayacaksınız.kucağınıza isteyecek alamayacaksınız.yürümeğe başladımı peşinden gidemeyeceksiniz,napçaksınız o zaman? :)
    eşinizle bir anlaşma yapın.yardımcı olmaya yanaşmıyorsa aklınzdan bile geçirmeyin.çünkü mutluluğunuz kabusa dönüşür.
    yok eşim yardımcı olur ben hamileliği düşünüyorum derseniz,bende size hamilelik sürecinde hiç hiç ilaç kullanmadan,ağrınız olmayacağına garanti verebilirim ;)
    bu süreç içinde tanrının ilaçlarını kullanacaksınz :)
    ama ne hikmetse tanrı,emzirme sürecinde ilaçlarını kesiyor.dişinizi sıkarsanız yine 6 ay emzirebilirsiniz.
    hamileliğin tek olumsuz tarafı eğilmelere neden oluyor.şayet 10-15 yıllık ASliseniz.doğumdan sonra bu eğilmeler dahada hızlanıyor.çünkü sürekli bebek için eğilmek zrunda kalıyorsunuz :( .
    hastalığı yeni başlamış olanlar için eğilme tehlikesi olmuyor.bu yüzden çocuk düşünenler acele etmeleri gerekiyor.
    doğumunuzu da mutlaka sezeryan yaptırın.ağrısız bile olsa normal doğum yaptırmayınız.
    allah yardımcınız olsun.
  • celikcelik Yükleniyor... 4
    sevgili zeynep çok teşekkür ederim yazdıkların için. ama beni hem endişelendirdin hem de rahatlattın. dost acı söylermiş bunu birkez daha çok çok iyi anladım. neyseki 5 yıldır as hastasıyım. dikkat edersem sanırım çok iyi geçebilir bu süreç. tekrar teşekkür ederim.
  • çok güzel :)
    elinizi çabuk tutun ama.10 seneyi geçirmemeye bakın.
    AS 10 seneden sonra omurganın içinde çalışmalarını sürdürüyor.bu yüzden;
    hamile kalmak,kilo almak eğilmeleri hızlandırıyor yada başlamasına neden oluyor.
    korkmayın,henüz endişelenecek bir yaşta değilsiniz.zamanınızı iyideğerlendirin.
  • merhabalar... as li olup olmadığım konusunda daha tam bi fikrim yok ama iki kez romatologa gittim ilki bişey yok dedi.. ikincisi olabilir bakacaz biraz gözlemleyeceğiz dedi.. o sırada ben bebek düşündüğümü söylediğimde o zaman hiç beklemeyin hemen bebek yapın varsa eğer böyle bi durumunuz as ilerlemeden dedi.. ama hamileliğimde 3,5 aylık iken yine sırt bölgemde ciddi ağrılarım başladı.. zaten topuk ve dizimdeki ağrılar hiiiççç geçmemişti... şuan 5 aylık hamileyim ve gecenin ikinci yarısından sonra başlayan sırt ve kaburga ağrısı beni öldürür derecesinde... ilaç vs. doğal olarak alamıyorum ama uykularım kaçtı.. as li olmaktan korkuyorum ama bu hastalıkta baş edilemeyecek türden bi hastalık değilmiş gibi duruyoo.. tabii bunu sitenizdeki okuduklarımla yorumlayarak söylüyorum... hamileler için yapılabilecek egzersizler yok mu acaba??? bana bu konuda yardımcı olmanızı istiyorum...
  • mngmngmngmng 3 İstanbul
    Bende 29 yaşındayım ve 4 yıldır ağrısını çektiğim hastalığın as olduğunu 4 ay önce öğrendim. ve hastalığın aktif dönemindeyim ağrılarım çok fazla. 4 yıllık evliyim çocuk düşünmüyordum ama bu yorumlarınız korkuttu beni :(
  • Merhabalar . Kızım 7 yıldır AS hastası bebek istediler bizimde korkularımız çok oldu Allah'a tevekkül ettik Rabbim de nasip eyledi. Çok Şükür hamilelik süreci ilk iki 3 ay şiddetli ağrılı geçti ama sonrasında günde 1 parol ile idare edebildi . Yani Rabbimize şükür korktuğumuz gibi sürekli ilk baştaki gibi ağrılı geçmedi . Sabah tutulumları oldu ama sabretti . Ben sadece bunu paylaşmak için kayıt oldum . Örnek vermek istedim . Allah (c.c) her daim yardımcınız olsun sağlıklı sıhhatli günler dilerim. Rabbim şifa versin .
  • Eklemeyi unutmuşum kızım Enbrel kullanıyor . Hamilelikte kullanmadı.
  • Sultan CemalSultan Cemal 251 İstanbul
    Canankul dedi:
    Merhabalar . Kızım 7 yıldır AS hastası bebek istediler bizimde korkularımız çok oldu Allah'a tevekkül ettik Rabbim de nasip eyledi. Çok Şükür hamilelik süreci ilk iki 3 ay şiddetli ağrılı geçti ama sonrasında günde 1 parol ile idare edebildi . Yani Rabbimize şükür korktuğumuz gibi sürekli ilk baştaki gibi ağrılı geçmedi . Sabah tutulumları oldu ama sabretti . Ben sadece bunu paylaşmak için kayıt oldum . Örnek vermek istedim . Allah (c.c) her daim yardımcınız olsun sağlıklı sıhhatli günler dilerim. Rabbim şifa versin .
    GÜZEL DUALARINIZ İÇİN ALLAH razı olsun inşallah ,Allah hayırlı evlat nasip etsin inşallah :) herşey biz insanlar için bi sınav derdini veren Rabbim dermanını da veriyor sadece bizim arayıp bulmamız gerekiyor.
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

sarac ucqtresa mehmethakan konuksever01 Emrebal11896663 dengiz mrsnacak