The London AS diyet

adminadmin 467
kategorisi Beslenme
THE LONDON AS DIET (AS ARAŞTIRMA KLİNİĞİ TARAFINDAN GELİŞTİRİLMİŞ BİR DİYETTİR) KINGS COLLEGE , LONDON ,UK

Araştırmalara göre bazı durumlarda unlu mamüller ve patateste bulunan nişastanın az alınması ve proteinli gıdaların, sebzelerin fazla alınması AS li hastalar için faydalı olmaktadır.

AS barsaklarda ortaya çıkan ,KLEBSİELLA denen bir mikrobun sebep olduğu enfeksiyonu takip eden bir tür tepki reaksiyonları sonucu oluşan kireçlenme olarak düşünülmektedir.

Özel antiKLEBSİELLA antikorları 17 farklı ülkedeki AS li hastalarda rapor edilmistir: İngiltere,Finlandiya,Slovakya,Japonya,Çin,Avusturya,Kanada,USA,Meksika,Arjantin ve Türkiye.

HLA-B27 antijeninin AS li hastaların % 98 inden fazlasında mevcut olduğu ve genel nufusun %8 inde bu antijenin bulunduğu bilinmektedir.Klebsiella mikrobunun HLA-B27 ye benzeyen molekülleri vardır ve bu nedenledir ki AS hastaları genellikle HLA-B27 taşırlar.Mademki bağırsak lumbar omurganın cephesine ilişiktir bu sebeple BACKACHE (arka ağrısı)As li hastalarda kaçınılmazdır.Bu da bize Klebsiella mikrobunun AS ile ilişkisini kanıtlayan başka bir örnektir.

AS li bir hasta eğer çok miktarda nişastalı besinler (ekmek , patates , kek , pasta , makarna vs) ile beslenirse Klebsiella mikrobu bunlarla beslenir ve çoğalır.Bu durumda da hastalığın aktivitesi artar.Bu nedenle bu tip nişastalı yiyeceklerden uzak durmak gerekir.Protein ve sebze ağırlıklı beslenmek en iyisidir. Bu durumda iltihabı azaltmanın en basit yolu günlük nişasta alımını en aza indirmek ;protein ve sebze alımını en fazlaya çıkarmaktır..Tabii ki bu diyete başlanmadan once doktora danışılmalıdır.

AS aktif ise nişastayı iyice azaltmak ;sebze ve proteine ağırlık vermek faydalı olacaktır.Eğer hastalık aktif değilse diyet daha hafif uygulanabilir.

AŞAĞIDAKİLERİ AZALT
1.Ekmek ve unlu mamüller 2.Pirinç 3.Patates

AŞAĞIDAKİLERİ ÇOĞALT
1.Et 2.Balık 3.Süt ve süt ürünleri 4.Yumurta 5.Sebzeler 6.Meyveler

Yorumlar

• Bir diyeti olduğunu bilmiyordum öğrenmiş oldum teşekkür ederim. Bundan sonra dikkat edeceğim.
  • benım doktorumda bana sut ve sut urunlerını et ve et urunlerını almamam gerektıgını soyledı :( yanı heryerde farklı acıklamalar var ne yıyecegım konusunda sasırmıs durumdayım konu ıle ılgılı dıyet yapan arkadaslar varsa yardımcı olabılırlermı bana teshıc yenı konuldu 4 ay oluyor
  • CerenAlsanCerenAlsan 19 Yurtdışı
    Sut ve sut urunlerinden uzak durun deniyor ancak yogurt yenebilir yaziyor bir  cok yerde. Hangisini yapacagimizi sasirdik ama sanirim bu diyetler de biraz kisisel . Kimine sut sut urunleri agriyi arttiriyor kimin de hic bir zarari olmuyor 
  • sevgilersevgiler 772 Eskişehir
    Herkes kendi cozuyor zamanla.mesela bana et yaramiyor sut hic yaramiyor peynirde yemem 
    (1) Mery
  • MeryMery 233 Osmaniye
    Merhaba @CerenAslan.  Diyet yapmıyorum. Deneme yanılma yöntemi ile kendini tanımaya başlıyorsun.
     Banada süt ve süt ürünleri, asitli içecekler, hamur işi, susuz kalmak hiç iyi gelmiyor.
    Dayana bilir ya da ağrısız güzel günlere.  
  • hakan_01hakan_01 570 İzmir
    .hayvansal gida sektoru ile modern tip ve ilac  sektörü birbirlerini  besliyor. Et .Balık .Süt ve süt ürünleri Yumurta asidik olduğu için bizler için uygun değildir.Beslenmemiz için çiğ sebze ve meyveler yeterlidir.  :)  
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

mesut ibrahimhagen egeus yvonnmountfor ursultgd jerolvanotter KILAVUZ iremsenol ÜKAS rasitsel JAWAA350