Yürüyüşün 24 faydası.

monomono 5,394 Ankara
kategorisi Spor
Uzmanlar, her yürüyüşün faydalı olmadığını, tempolu ve en az yarım saatten sonra devam ettirilen yürüyüşün faydalı olduğunu belirtiyor. Uzmanlar, yürüyüşün 24 faydasını şöyle sıralıyorlar

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR:

1- Kilo vermek amacıyla naylon vb. gibi giysiler vücuda sarılmamalı.
2- Sağlık sorunları olanlar ve 40 yaşın üstündekiler doktora görünmeden, yürüyüş programına başlamamalı.
3- Diyabet, hipertansiyon ve diğer sistematik hastalığı bulunanlar sık sık doktor kontrolünden geçmeli.
4- Ciddi bir yemek sonrası hızlı ve ağır yürüyüşler yapılmamalı.
5- Yürüyüş öncesi ve sonrasında susuz kalmamaya dikkat etmeli.
6- İnce tabanlı ve makosen ayakkabılar ile yürüyüş yapılmamalı.
7- Çok sıcak havalarda ve saatlerde yürüyüşten kaçınmalı.
8- Bir sıkıntı hissedildiğinde yürüyüşe inatla devam etmemeli.

İŞTE, YÜRÜYÜŞÜN 24 FAYDASI:

1-Yürüyüş, kan akımını ve kan damarlarının miktarını artırarak, dolaşımı iyileştirir, kalp-damar ve beynin damarsal hastalıkları riskini azaltır.
2-Kalp kası dâhil, vücut kaslarını kuvvetlendirerek, daha etkin çalışmalarını sağlar.
3-Her bir kasılmada kalbin pompaladığı kan miktarını artırarak, istirahattaki kalp atım sayısını (nabzı) azaltır.
4-Egzersiz ve stres durumunda arteriel kan basıncında (tansiyonda) oluşan yükselmeyi azaltır. 5-Kan basıncını düzenler.
6-Kalp kasının yan damarlardan da beslenmesini destekler. Böylece kalbin ana damarlarında oluşacak tıkanıklıkların vereceği zararı azaltır.
7-Şişmanlık riskini azaltır.
8-Sindirimi kolaylaştırır.
9-Beyine oksijen sağlanmasını artırarak, zihinsel keskinlik ve yaratıcı düşünce potansiyelini yükseltir.
10-Lenfatik dolaşıma yardımcı olur.
11-Egzersiz sırasında ve sonrasında metabolizmayı uyarır.
12-Solunumsal kapasiteyi ve aerobik gücü artırır.
13-Büyümeyi ve travma sonrası toparlanmayı olumlu etkiler.
14-Kan yağlarının (trigliserid) düzeyini düşürür.
15-HDL/LDL (iyi huylu-kötü huylu kolestrol) dengesini düzenler.
16-Koordinasyona olumlu etki yapar.
17-Eklem ve kasların esnekliğini artırarak, bel ve boyun ağrılarını hafifletir.
18-Kemiklerin sertleşmesini ve kuvvetlenmesini sağlar.
19-Dayanıklılığı artırır.
20-Yorgunluk duyumunu engeller.
21-Uykusuzluğu azaltır, rahatlamaya yardımcı olur.
22-Vücudun doğal keyif verici hormonu olan endorfinin salınımını artırır.
23-Yaşlanma sürecini geciktirerek, genç bir görünüm sağlar.
24-Moral, özgüven ve iyimserliği artırır.
Kaynak

En rahat yapabildiğim egzersiz türü yürüyüş olduğu için,bu yazıyı ekledim..,
Sağlıcakla kalın..:)

Yorumlar

• vücudun ve yaşamın dostu yaniii bencede yümek gerekiyor günde en az 30 dk
  • yuruyus yapmak cok faydali biliyorum ama benim gibi daha yeni yeni ayaga kalkabilmis arkadaslara ne onerirsiniz neredeyse 6 aydir yataga mahkumdum.ayak bilegim ve diz kapaklarim sis.yurumeyi birakin ayaga kalkmakta zorlaniyorm
  • monomono Yükleniyor... 5,394 Ankara
    Sayın Ayse

Öncelikle geçmiş olsun ve aramıza hoş geldiniz.

Zamanı da 4-5 ay bastona düşmüş birisi olarak sizi çok iyi anlıyorum hatta bazen ara sıra bir kaç gün olsada bu AS beni kıprdayamaz duruma da hala getirebiliyor.
    O yüzden size tavsiyem o zor günlerde ayağa bile kalkmanız bir kaç adım atmanız bile bir başarıdır bir kârdır.
    Fırsat buldukça uzun yürüyüşler veya kısa yürüyüşler yapamamasanız da-ki şuan yapamazsınız-en azından gezinme diyebileceğimiz hafif yürüyüşlerden bir kaç adım olsada yapınız..

Aslın da otururken veya ayaktayken de bazı egzersizler yapılabilir,boyun gibi,nefes egzersizleri gibi vs..

Kendinizi bırakmayınız..

Fırsat buldukça ayağa kalkmaya çalışınız..

Bu alevli dönemler maalesef böyle zor geçebiliyor,uzun sürebiliyor,insanın nefes almasını bile zorlaştırabiliyor ama ne çare ki ebedi sürmüyor bir müddet sonra geçiyor..
    ve hafifliyorsunuz..:)

Tekrar geçmiş olsun
    Sevgiler..
  • AS 'e iyi gelen sporlar hangileri ?
    - Yürüyüş yapmak iyi gelirmi ?
    - Trombolin üzerinde zıplamanın iyi geldiği söyleniyor bu doğru mu ?

Teşekkürler
    Trombolin üzerinde yeni AS'lileri pek bilemem ama benim gibi kıdem almışlar da hiçte hoş sonuçlar vermeyecektir.
    Ki bazen en ufak bir sendeleme bütüm kemiklerim alarm çalarken, hop hop hoplamayı düşünemiyorum bile :D
    Fena bir şeye benzemiyor, :D

Fakat dediğim gibi yeni AS'liler bunu yapabilir belki.
    AS ilerlememiştir, tutulum olmamıştır vs.

İyi gelir mi derseniz orasını bilemiyorum,
  • McKayaMcKaya 2,564 İstanbul
    Trombolin meselesini kim söylemişse bence dalga geçmiş. Üst üste binmiş veya birbirine kaynamış omurları daha fazla zorlamak ne derece doğru sizce?

Spor konusunda sitemiz Türkiyenin en donanımlı sitesidir. Onlarca video var. Hepsi titizlikle seçilmiştir. Zararlı olabilecek hareketlere yer verilmemiştir. Bu kadar kaynağa rağmen "hangi spor" diyorsanız sizin niyetiniz kaytarmak.Bence hiç kendinizi kandırmayın. En kısa zamanda egzersizlere başlayın. Özellikle germe ve esnetme egzersizlerini ihmal etmeyin.

Yürüyüşün elbette faydası var ama yeterli değil. Yüzme daha önemli. Çünkü yüzereken bütün kaslarınız senktonize olarak çalışır. Üstelik suyun da yardımı ile omurlara fazla yük binmez.
  • tUtKuNtUtKuN 1,196 Yurtdışı
    @McKaya yazan:
    Trombolin meselesini kim söylemişse bence dalga geçmiş. Üst üste binmiş veya birbirine kaynamış omurları daha fazla zorlamak ne derece doğru sizce?
    Hımmm, biriside çıkar derki, "gördüğün en yüksek binanın tepesinden atla aşağıya bişeyciğin kalmaz " :)

Eh fena fikirde değil ölünce bütün dertler bitiyor haliyle :P

Bungee Jumping yapanları izlerken bazen "bende yapsammmı" diye içimden geçirmiyor değilim... Hani ipin ucunda sallanırken bayağı bir açılır insanın omurları :)
    @tUtKuN yazan:

Hımmm, biriside çıkar derki, "gördüğün en yüksek binanın tepesinden atla aşağıya bişeyciğin kalmaz " :)
    2002 yılında bir kış günü 16 basamaktan yuvarlandım da Millet aynen böyle şeyler dedi;
    Yok kemiklerin yerine gelmiştir, yok omurların açılmıştır, vs. vs. :P
    Ne açıldı ne bişi :))
  • Yürüyüş konusunda tevazu gösteremem maalesef :))

(1) mono
  • Selamlar kardeşlerim

Fransada 5.5 Kg olarak doğdum ve yerel gazeteye çıktım. Fransız sözlüğünde "Güçlü" kelimesinin anlamlarından birisi de "Türk gibi Güçlü olmak" (Osmanlıyla bağlantılı olsa gerek) gazetenin başlığı "Türk gibi Güçlü" idi.

36 yaşındayım, boy 1.75, tam olarak 128 Kg vardı, spondilatrit hastalığının farkında değildim, bazen belim ağrıyordu ve babamın sürekli bana şu sözü vardı

"Oğlum müslüman adam nefsine hakim olmalı, az yemeli, kilolu gözükmemeli..." derken beynim dank dedi, yada bumm :)

Her 3 günde bir 10 Km koşu/yürüyüş hedefi koydum kendime ve zamanla 10 km yolu 1 saat 30 dakika rekorla kırmıştım, 3 gün arası evde spor hareketleri, ilk etapta 15 dakka, daha sonra 30, 45...dakika, 1.5/2 saate kadar çıktığı oldu. Yani bir gün Spor bir gün istirahat.

Tabii bunun yanında yediğimi tartıyor kalorileri sayıyordum (biraz gıcık bir durum) beyaz ekmek, meyveli meşrubatlara ve çaya, süte, kahveye şeker atmayı bıraktım.

İster inanın ister inanmayın 1 ile 2 sene içerisinde 69 kiloya kadar düştüm, Vatana akraba ziyaretine geldiğimde şok geçirdi yakınlarım. Fakat çok güçsüz düştüm, babam bu sefer kızmaya başlıyordu

"Vur dedik, öldürdün" :))) üşüyordum, donuyordum, gerçekten eşim bana çok güçsüz duruyorsun diyodu.

Șu an 88 kg ve galuba benim ideal kilom bu olsa gerek, gerçi bazen 90 kg kadar çıkıyor.

Ve Spondilatrit Ankilozan hastalığı ortaya çıktı (Rabbim hepimize şifalar nasip eylesin), ilk etapta sırt ve kalça şimdi göğsüm ve üst arka sırtım ağrıyor. İlk döş ağrılarında sol kolumu gerdirerek kütlediyordum ve ağrılar o kütleme ile yok oluyordu, ama artık kütlemiyor, bazen hafif kütlesede ağrılar gitmiyor.

Bir gün bayılma moduna girdim, şehadet getirdim, eşime baktım, Rabbim yardım eyle aileme dedim, ama hemen geri kendime geldim, derken kalp doktoruna gittim, testler olumlu çıktı kalpte sorun yok denildi (Rabbim sizlerin kalbini daha güçlü ve sağlıklı eylesin)

Şu pis sigarayı kullandığım için birde ciğer ve göğüs radyoları yaptırdım, kan tahlilleri ile birlikte, burdada "şükürler olsun" olumsuz bir şey bulunmadı. Ne yazık ki azalttım ama henüz bırakmadım.

Her sigara sonrası kalbimin daha hızlı attığını ve tansiyonumun düştüğü hissiyatını farkettim, tekrar doktora "Acile" gittim, orada 8 veya 9 saat tuttular, herşeyi anlattım, kan tahlilleri, göğüs radyosu, tansiyon ölçme vs...

Tek olumsuz sonuç CRP yada Proteine Reaktif C kanda 1 ile 5 arası olması gerekirken bende 8 çıktı. Buda tansiyon düşüklüğü gibi bir güçsüzlük hissiyatı veriyor bana.

Bu arada bu hayatımın bir parçasını sizlerle paylaşmak iyi geldi bana.

Yarın inşaallah romatizma doktoru ile randevum var, hayırlısı Allah'tan.

Uzun yazı için özür dilerim, ayriyetten kendimi tanitmak için konu açmak istedim ama bulamadım, henüz çok yeniyim galuba.

Her neyse, benide aranıza kabul ettiğiniz için sizlere teşekkür ederim.

Hepinize Allah'tan acil şifalar diliyorum,

Saygılarımla.

(1) mono
  • emosemos 1,262 Istanbul

Bekir kardeş hoşgeldin aramıza.

5 buçuk kilo doğan benim bekir kardeşimede almanyada türk bir fil doğdu demişlerdi yıllar önce.(sen yazınca benimde aklıma geldi)😁

Sigara gerçekden sağlığa zararlı.hani dillere dolanmış bir söz değil gerçekden.sigara içen biri olarak özellikle fazla kaçırdığım zamanlarda aynı tepkileri benim vucut da veriyor.o zaman ne yapıyoruz🙄cevabını veremiyorum😑

Eskiden kütür kütür öten bazı eklemler zamanla kütürdemiyor .buda as nin özelliklerinden biri takılma .

Sonuçları aldığın zaman bizleri de bilgilendirirsen seviniriz.

Sağlıkla kal

• BELİM VE DİZİM SÜREKLİ KÜTÜRDÜYOR BU NORMAL Mİ

• emosemos 1,262 Istanbul

Evet normal.benim göğüs kafesim hapşırmakla kütürdüyor.

kalça eklemimden çıkan sesi duyan şöyle bir irkiliyor🤪

• Selamlar kardeşim sağ olasın,

Doktor sigarayı bırak dedi, inşaallah beni 2 veya 3 gün hastanede tutacaklar, Anti TNF ALFA ilacı ile rahatlayacaksın dedi, romatizma doktoru kendinden emin gibiydi, ama daha önce bir dişçiye gönderdi, herhangi bir enfeksiyon veya çürük olmaması gerektiğini söyledi.

Birde kan tahlili yaptırdı, beni arayıp hastaneye yatacağım tarihi belirleyecekler. Hayırlısı Allah'tan, hepinize acil şifalar diliyorum,

Saygılarımla.

• selamlar cemaat, hayırlı cumalar .)

iki sene önce ramazan arefesi yeni aldığım takımın içine ayakkabı çekeceği ile girince meraklanıp çıktığım tartıda ne görsem beğenirsiniz? 90 kilo olmuşum. şahsen ben gördüğümü beğenmedim. uzun (çok da uzun değil) araştırmalarım sonucu kendimi teslim edebileceğim tek görüş sahibi olarak canan karatay hocayı seçtim ve kitabını uyguladım. bir kaç şeyi pas geçsem de (arada alkol bazı bazı ufak tatlılar) ilk ayda 8 sonrasında ufak tefek derken ortalama 15-16 kilo verdim. halen de bi 4 kilo fazlam var ama göze batmıyor.

ben janti olmak adına bu işe girişmişken farkına vardığım şey bel hariç en azından sırt ağrılarımın geçmiş olduğu idi. gündelik yürüyüşler spor sayılır mı bilemem ama belki de akşama kadar pc başındaki birisi için böylesi bir devrim sırtıma iyi gelmişti. şu 4 kiloyu da verdim mi dile kolay bir damacana yük kalkmış olacak üzerimden.

bu işin dikkatimi çeken ilk yönü idi asıl sormak istediğim şey şu ki; bana ilk hastalık tanımı yapıldığı zamanlarda ve halen çok sinirlenirsem bildiğin robot gibi kilitlenip kalıyorum. asabiyet başa bela. bir doktor arkadaşımın tavsiyesi, hatta uzun senelerdir dayatması neticesinde prozac adlı anti depresana başladım. mutluluk hormonu filan veriyormuş. sinirlenmemek, üzerine bir de sebepsiz mutlu olmak kalan ağrılarım üzerinde olumlu etki yapar mı?

bonus gelişme; ayın 29'una aldığım randevu ile sigarayı bırakma niyeti içerisindeyim. çok pis gaza geldim, yürüyüş harici inceden bi vücut geliştirmeye başlasam ağrılara ekstra bir yük biner mi ya da spor iyi gelir mi? kırkından sonrası teneşir paklar derler ama ben kırkı da geçtim. yani azgın teke sendromu değil bu. kendi kendime gaza gelmeler .)

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

arsenik deanggirardi alycecaperton cletalrfi millawagstaff zellahoward omercelik FatmaKIRICI frt1970 fakih Erol_Öztürk kezban73 zeyno3301