AS VE ASKERLİK

kategorisi Askerlik
Merhaba Arkadaşlar,Bu forumu kullanarak merak ettiğiniz soruları bana sorabilirsiniz.Sevgi ve saygılarımla,Göksel AKÇAYSKY
«13456

Yorumlar

• Merhaba arkadaşlar. Benim Aralık ayında askerlik görevim var. Gerçi askeri hastaneye henüz gitmiş değilim ve oradan nasıl bir rapor verileceğini bilmiyorum. Eğer yapabilir raporu verirlerse nasıl bir yol izleyeceğim bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler... sağlıcakla kalın
  • SKYFLOODSKYFLOOD Yükleniyor... 74
    MERHABA BURAK , Daha önce ercan(istanbul'da ikamet etmekte) arkadaşımızda senin durumundaydı.Yaptıklarını aşağıya kopyalıyorum.Umarım işine yarar.Sevgi ve saygılarımla,Göksel AKÇAY. ANKİLOZAN SPONDİLİTLİ KİŞİLERİN ASKERLİKTEN MUAFİYET RAPORU ALMASI : (Yazan: Ercan - Erc2156)ARKADAŞLAR MERHABA, SİZE KISACA ASKERİ KURUL RAPORU ALMAK İÇİN NASIL BİR YOL İZLENDİĞİMİ AKTARMAK İSTİYORUM. 1. İLK ÖNCE BAĞLI BULUNDUĞUNUZ VEYA EN YAKIN ASKERLİK ŞUBESİNE BAŞVURUN. 2. SİZE VERİLECEK OLAN BASŞURU FORMUNDA ASKERİ HASTAHANEYE SEVKİMİ İSTİYORUM SEÇENEĞİNİ İŞARETLEYİN. 3. MUTLAKA YANINIZDA 12 ADET FOTOĞRAF VE 2 ADET KİMLİK FOTOKOPİSİ BULUNDURUN. 4. ASKERLİK ŞUBESİNDE İŞLEMLERİNİZ BİTTİĞİNDE SİZE KAPALI BİR ZARF VERİLECEK VE EN YAKIN ASKERİ HASTAHANEYE YÖNLENDİRİLECEKSİNİZ. 5. ASKERİ HASTAHANEDEKİ GÖREVLİYE HASTALIĞINIZ OLDUĞUNU BELİRTİN. 6. GÖREVLİNİN SİZİ GÖNDERDİĞİ DANIŞMAN DOKTORA AS HASTASI OLDUĞUNUZU VE SİZE FİZİK TEDAVİ UZMANIN BAKMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTİN. 7. FİZİK TEDAVİ DOKTORUNA MUAYENE OLURKEN SORULAN SORULARA VE İSTENEN BİLGİLER MÜNKÜN OLDUNCA NET CEVAPLAR VERİN. 8. FİZİK TEDAVİ SİZİ KAN TAHLİLİ VE RÖNTGEN ÇEKİMİ İÇİN GEREKLİ BİRİMLERE GÖNDERECEKTİR. 9. UNUTMAYIN YAPTIĞINIZ HER TETKİKLE İLGİLİ OLARAK İLGİLİ BİRİMİN KAŞE VE İMZASI İSTENİYOR.TETKİKLERİ ALDIĞINIZDA MUTLAKA GÖREVLİYE EKSİK BİR ŞEY YOK DİMİ DİYE SORUN. 10. ALDIĞINIZ KAN TAHLİLİ VE RÖNTGEN SONUÇLARIYLA TEKRAR FİZİK TEDAVİ UZMANINA GİDİN. 11. FİZİK TEDAVİ UZMANI SİZİ KURULA SEVK EDECEKTİR. 12. KURULDA HERHANGİ BİR SORU SORULMUYOR ZATEN İÇERİ GİRİP ÇIKMANIZ 30sn GEÇMİYOR. 13. KURULDAN ALDIĞINIZ ASKERLİĞE ELVERİŞLİ DEĞİLDİR RAPORUNU ALIN VE GELDİĞİNİZ ASKERLİK ŞUBESİNE BAŞVURUN. 14. ASKERLİK ŞUBESİNE GİTMEDEN MUTLAKA EN AZ 3 ADET RAPOR FOTOKOPİSİ ÇEKTİRİN.2 TANESİNİVE ORJİNALİNİ ASKERLİK ŞUBESİ ALIYOR. 15. ASKERLİ ŞUBESİ SİZE ASKERLİKLE İLGİNİZ KALMADIĞINI VE EVRAKLARINIZIN DAHA SONRA EVİNİZE YOLLANACAĞINI BELİRTİYOR. 16. 1 FOTOKOPİYİ BİR SÜRE YANINIZDA TAŞIYIN ÇÜNKÜ İŞLEMLER BİRAZ YAVAŞ İŞLEDİĞİNDEN BİR SÜPRİZLE KARŞILAŞABİLİRSİNİZ. BENİM SEVK EDİLDİĞİM ASKERİ HASTAHANE BENİMLE ÇOK İLGİLENDİ. ÖZELLİKLE DOKTOR ÖZEL BİR İLGİ GÖSTERDİ VE ASKELİĞE ELVERİŞSİZ RAPORU ALMAMA RAĞMEN BANA BİRTAKIM İLAÇLAR VERDİ VE ARADA SIRADA KENDİSİNİ HİÇ ÇEKİNMEDEN ZİYARET EDİP MUAYENE OLABİLİCEĞİMİ BELİRTTİ. NOT:İŞLEMLER EN AZ BİR HAFTA SÜRÜYOR VE EN AZ 5 DEFA HASTAHANEYE GİTMENİZ GEREKİYOR.ÇALIŞIYORSANIZ BUNU GÖZ ÖNÜNE ALIN YANİ KISACASI BUNCA YIL BOŞUNA BEKLEMİŞİM. SAĞLICAKLA KALIN DOSTLAR ERC2156 / İSTANBUL
  • teşekkürler skyflood.
  • herşeye rağmen askere gidersen de ilk gün doktor muayenesi olacaktır.Orada mutlaka en yakın askeri hastaneye sevkini iste ve mutlaka eğitim yapmanın zor olduğunu belirt.Tabi giderken röntgen falan varsa götür(benim röntgenlerime bakmadılar ama) en azından yalan olmadığını anlıyorlar.Zira orda herkes hastayım diyor:)
  • Bende şuanda askerim.Hemde komando alayında 45 gün kadar kaldım.daha sonra AS'den beni izmir askeri hastanesine sevkettiler.Fizik tedavideki asteğmen sivildeki raporlarımı görünce bana dediği şey 3gün misafirim ol burada kal 1hafta sonra heyete giriceksin dedi ve 3ay hava değişimi aldım ve 3ay sonra tekrar hastaneye gidicem sizce ne olur bir fikri olan varmı?
  • bir 3 ay daha hava değişimi alırsın.Çünkü şu an için tedavi ile geçen bir hastalık değil AS. zaten 2 kere 3 ay hava değişimi alınca yanlış hatırlamıyorsam askerliğe elverişli olmadığın raporu alıyorsun.
  • merhaba benımde askerlık problemım var yazılarınız cesaret verıyo bende sansımı denıycem gata da ıns alabılırım. sadece tesekkur etmek ıstedım
  • Benim durumum biraz farklı sanırım. Sabaha karşı ağrılarım oluyor. Gün içerisinde o kadar zorluk çekmiyorum. Genelde As'lilerde de böyle oluyor diye biliyorum. As'li olup askerlik yapılamaz mı? Zira ben askerlik görevimi yapma niyetindeyim. Geçen ay şubede muayene oldum bi sorunun var mı diye sorduklarında hiç bir şeyim yok dedim geçtim. Bakalım aralıkta gidince öğreneceğim sonunu. umarım kazasız belasız bitiririm.
  • Slm arkdaşlar;

Ben bir as li olarak askerliğimi Sarıkamış-KARS ta kısa dönem yaptım. ve hiç bir sorun yaşamadım aksine hem tedavim daha iyi şartlarda devam etti hemde askerlik sürem içersinde hiç olmadığığm kadar rahattım askeriyede. Burada atlanmaması gereke nokta düşeceğin bölükteki komutanlaın insanlık durumları ve doktorun davranışları.

Arkadaşlar normal şartlarda tutukluluğunuz varise eklemlerde bir tutukluluğunuz var ise 30 yada en fazla 45 (kısa dönemlerde) hava değişimi alıyosunuz ikinci kurulda ise askerliğe elverişsiz raporu verip gönderiyorlar. Burada dikkate alınan şey hastalığınızızn aktiflik durumu ve eklemlerde tutulma olup olmadığı.

ASKERE GİDERSENİZ ŞAYET; MUTLAKA TESTSONUÇLARINIZI VS TÜM EVRAKLARINOZDAN SURET OLUŞTURARAK YANINIZDA GÖTÜRÜNÜZ. HER NE KADR BUNLARI DİKKATE ALMASALARDA SİZİN İNANDIRICILIĞINIZI DESTEKLER. ÇÜNKÜ ORADA HERKES HASTAYIM DİYOR KAÇMAK İÇİN. Uzun dönem olarak askerlik yapacakların askerliği bir daha düşünmelerini tavsiye ederim.

sağlıcakla kalın.
  • Herkese merhaba,

Benim hastalığımın teşhisi askerde Ankara GATA'da konuldu. Acemi Birliğim Ankara idi. GATA'ya gidip geldim sürekli. Acemi Birliğindeyken 1-1,5 ay sonraya sintigrafi günü verdiler. Bu da usta birliğine denk geliyordu. Usta Birliğinde Şırnak Silopi'deydim. GATA'ya gitme taraftarı değildim ama ani bir kararla bu durumu bölük komutanına söyledim. O da beni GATA'ya gönderdi. (Gerçi bir uzm. çavuş buradan 3 şekilde çıkarsın demişti. 1- teskere ile 2-izin ile 3- tabut ile) 20 gün civarında GATA'da yattım. 90 gün hava değişimi aldım. Çok şaşırmıştım çünkü ben bir problem göremiyordum. Hava değişimi bittiğinde Kasımpaşa Askeri Hastanesinde kontrol oldum. 20 gün civarında orada da yattıktan sonra 45 gün daha hava değişimi aldım. Bitiminde yine Kasımpaşa'ya gittim ve beni birliğime gönderdiler. Kalan günlerimde de askerliğimi paşa paşa yaptım:) Hastalığım ile ilgili herhangi bir problem yaşamadım. Sonuç: 90 günden sonraki hava değişimi sayılmadığından Askerliğimin sonunda kendi arkadaşlarımdan 45 gün sonra teskere aldım :)
  • askeri hastanede doktor yüzüme bile bakmadan ne hastalığın var diye sordu bende a.s. dedim.Yanımda filmler olup olmadığını sordu, yok dedim, yüzünü ekşiterek bana baktı.zaten o sıra msn de arkadaşlarıyla konuşuyordu rahatsız edince baya bi kızdı. komando olamaz diye rapor yazdı imzaladı o kadar.zaten askerlikten muaf olmakta istemiyorum.eğitimin a.s. hastalarına çok zararı olur mu acaba?
  • slm ben bir ay önce iskenderun deniz alayina asker olarak gitim egitimlerde baya bi zorlandim agrilarim oldu doktora cıktım as yim dedim filim felan cektirdi kan testi yapti ve heyete cıkardi ve cürük verdiler 2 gün önce evime geldim :(
  • merhaba arkadşlar.
    erkek arkadaşım as hastası.öğreneli daha 2 gün oldu, fizik tedaviye gidiyor.görünüşte askere gitmesini engelleyecek bir şey yok ama askerliğin olumsuz etkilemesinden korkuyoruz.rapor alabilme durumumuz var?yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  • arkadaşlar,

bende askerlik yapmak için çok endişelenmiştim...

ama ben yapmak istedim, dayandığım kadar dayanırım demiştim, ancak lisede okurken güreş yapmıştım biraz da ondan cesaret alıyordum.

sonra bana hastalığımı sorduklarında yok dedim.

yedek subay seçildim, eski foça ya acemiliğe gittim, benden çok ailem ve arkadaşlarım üzüldü, sen orayı nasıl bitireceksin dediler...

ama bitti çok şükür, jandarma komando asteğmen oldum, hiç hava değişimi almadım...

acemiliğe gittiğimde, komutanlara söyledim ben de yanımda tahliller ve ilaçlarımla gittim, ilk işleri ilaçlarımı aldılar, her gün ihtiyacım olanları gidip tek tek aldım. orada gerçekten herkes hastayım diyor, sapasağlam olan da benim psikolojik sorunum var diyor...
  • Merhabalar Gazıemırde acemılıgımı bıtırdım su an 1 haftalık ıznımı kullanıyorum ankaradayım ve AS hastasıyım sızden bi konu hakkında bilgi almak ıstıyorum.
    Gatanın sonuclarında HER İKİ SAKROİLİAK EKLEM ACIKTIR.CRP 3.4 RF 8.4 sonuc olarakta BİLATERAL NORMAL SINIRLARDA ALT EKSTREMITE VENOZ RENKLI DOPPLER US ILE UYUMLU BULGULAR.SONUCUNU CIKARMISTIR.VE AYRICA HLA B27 POZITIF OLUP %87.2 ORANINDA TESPİT EDİLMİŞ.ANKILOZAN SPONDOLIT HASTASIDIR DENMIS.KONTROLU UYGUNDUR DEMIS.
    fakat acemılık sırasında ayakta durmaktan vıcudum kılıtlendı topuktan bele kadar kasıldım 2 kere acıle kaldırıldım.Sureklı belım agrıdı dız kapaklarım agrıdı.Istırahat aldım saolsun ordakı doktorlar cavuslar olsun benı anlayısla karsıladılar.İştimalarda bıle oturdum artık bellı sure sonra.Anladıgım kadarıyla bu hastalıga soguk ve ayakta durmak yaramıyo.Daha kotu yapıyo bedeni.Bütün kasların kemıklerın agrıyo.Benım merak ettıgım ankara gata hastanesı ankılozan spondolıt teshısı koymusda neden uyarı olarak mısal spor yapamaz agır ıs yapamaz ve ya nobet tutamaz yazısı vermemıs.Sadece ankılozan spondolıt olarak yazmıs.Ben bu durumu degıstırebılır mıyım tekrar heyetle goruserek yardımcı olursanız cok sevınırım...
  • Geçmiş Olsun..
    Gata teşhis Koymuşsa bırak spor yapamazı Sen Askerliğe elverişli değildir raporuda alabilirsin.
    Yani demek İstediğim AS' hastaları Askerlikten muaf olabilirler.
    Bununla ilgili forumda Bilgi ve dökümanlar mevcuttur.
  • yanı heyete cıkıcam tekrar duzeltılmesını ıstıcem rapor verılmesını talep etcem spor yapamaz falan
  • McKayaMcKaya 2,551 İstanbul
    Gata bu raporu ne zaman verdi yazmamışsın ama madem izindesiniz bulunduğunuz yerdeki Askeri Hastaneye gidip izindeyken ağrılarınızın arttığını söyleyip raporlarınızı gösterin.
  • evet bende gıtmeye calıstım ama sevkle gelmek lazımmıs geldıgım askeriyeden sevkle gelmem lazımmıs bakmıyolar mıs gene bı mantıksızlık taa karsa gıtcem ordan bı daha gelıcekmısım
    Ne yaparsam yapayım bu Asker mantığını anlayamıyorum.
  • tUtKuNtUtKuN 1,192 Yurtdışı
    @McKaya yazan:
    Ne yaparsam yapayım bu Asker mantığını anlayamıyorum.
    Hahaha, askerlikte mantık yoktur :) Cezalı ağaç, cezalı tank, top, tüfek, niye var :)

Yıllardır bu kadar çok kaçmaya çalışan olunca, haliyle bu tip bir savunma ve yıldırma mekanizması oluşuyor kurumlarda... Kaçınılmaz son... Arada gerçekten hasta olan, yapamayacak durumda olanlar harcanıyor... Profosyonel askerliğe geçiş şart, yavaş yavaş geçiliyor bu sisteme... Bir anda olmaz tabiki belli bir süreç istiyor, çünkü yaşadığımız coğrafya da maalesef askere sayı olarakda çok
    ihtiyacımız var... Ben inanıyorumki 10 yıl sonra bu konular tartışılmayacak, belli bir düzene ve sisteme oturacak... Çünkü silahlı kuvvetler yinede bunları yapabilecek en çok yetişmiş insan gücüne sahip kurum...
  • alphonsEray

öncelikle geçmiş olsun. aramıza hoşgeldin.
    Askerlik yapamaz raporu için bir dahaki gidişinde sana AS olduğunu söyleyen doktorların verdiği raporla birlikte git ozaman birde onun için bakarlar ikisi birlikte daha kuvvetli olur Rapor alabilmen.
    Tabi kilonun ve AS'in ilerleme düzeyinin de önemi var.
    AS için kilo baya bir zararlı vücut zaten şeklini bozuyor birde aşırı kilo olunca bu hızlanıyor sen gene de kilo vermeye bak
    her nekadar ben veremiyosam da 106-110 arası gidip gidip geliyoz hakkımızda hayırlısı
  • MUZO askerliğinde kendi içinde bir mantığı var
    ya emir ver yada verilen emri yerine getir bütün mantık burda
    sonuçta araç ve gereçlerde emre tabi sen çalış emri verince -ki kontağı çevirmek araca çalış emri vermektir- çalışmazsa emir yerine gelmedi demektir.
    emir yerine gelmezse cezalısın demektir.
  • merhaba arkadaşlar bende aranıza yeni katıldım ankilozan spondilit tanısı konudu 4 yıldan beri sırt bel ve göğüs ağrılarım vardıı ama önemsemedim ağrılarımın şiddetii arttıdığı durumlarda dr.gittim ama öenmli bir durumum olmadığını söğlediler.eğilme yeteneğimi kaybettim çorabımı çok zor giyiyorum suhan endol ve salaprozin kullanıyorum 26 yaşındayım istanbulda ikamet ediyorum. evliyim askerliğim tecillih..bana askerlik konusunda yardımcıı olurmusunuz arkadaşlar neyapmam gerekir muaf olabilirmiyim
    Değerli Bunger öncelikle hoşgeldiniz.

Askerlikten muaf olmanız hastalığınızın ne kadar ilerlemiş olmanıza bağlı. Bunun için tıbbi bir takım kriterler var.

Teciliniz bitip şubeye gittiğinizde hastalığınızı belirtip hastaneye sevk istemeniz gerekiyor. Gerisi ilgili hekimin vereceği rapora bağlı.

Geçmiş olsun.
  • merhaba herkeze siteyi uzun süredir takip ediyorum yeni üye oldum 23 yasındayım 3 senedir as hastasıyım yaklasık 2 senedir düzenli sekilde tedavi görüyorum 1,5 sene yüksek dozda hapla tedavi olmaya calıstım atlatamadım -ağrılarım rövaşta oldugu zaman yaklasık 15 gün zor yürüyebiliyordum.

yaklasık 4 aydır embrel (anti-TNF) kullanıyorum ve agrılarım eskisi gibi değil.

asıl sorum ise agustos sonunda devre kaybı olarak askere gidecem arastırmalarıma göre as hastaları askerden muaff kalıyormus heleki ilaç kullananlar ve benim ilaçlarım en yüksek seviede sizce benim askerlik durumum ne olur yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler...
  • merhabalar aranıza yeni geldim,, agustos ayında bende askere gidicem yeni tedaviye basladım ve ilaç dozu yükseldi hastada 1 kez 50mlg bacak,kol veya göbekten emrel ilacı enjekte ediyorum ilaçlar çok pahalı kutusu 1.000 tl den 7 kutu yazdılar.

tutun ki ben askere gidicem askere kabul edilirsem bu ilaçları nasıl içeriye sokucam??
    tesekkürler...
  • merhaba melihh, bende as hastasıyım, ilk muayanede askerliğimi yapabilmek için hastalığımı gizleyip askerliğe alındım, başta ağrım yoktu yani ağrılarımın bittiğini sanmıştım. daha sonra ordu jimnastiğinde spor yaparken birden sol kalçama ağrı saplandı ve kilitlendim. daha sonra askeri hastaneye sevk edildim fakat bulunduğum yerde romatoloji bölümü olmadığı için ankara GATA ya gönderildim. bu arada bu olay 3 aylık askerken meydana geldi. GATA ya birkaç gün gittikten sonra 2 ay hava değişimi verdiler daha sonra bi 2 ay daha sonrasında bi 2 ay daha hava değişimi daha verdiler ve toplamda 6 ay olduğu için sonunda askerlikten muaf olarak ayrıldım. İlk yoklama muayenesinde verirlermi bilmem ama askerlik içerisinde rahatsızlanıp büyük bi askeri hastaneye gönderilirsen ağrılarının yani hastalığının boyutuna göre çürük alma ihtimalin %90, bu arada bu hastalıkla 3 ay askerlik yapan biri olarak çok zor günler geçirdiğimi söyleyebilirim. Allah yardımcın-yardımcımız olsun...
  • ekinox18 tesekkür ederim benimde agrılarım dönemsel olarak geliyo sol kalçama bir anda saplanıyo zaten o deurumda beni 15 gün yataktan kaldırmak bile imkansız... Çok geçmiş olsun hempimize
  • monomono 5,361 Ankara
    melihh yazan:
    ... Çok geçmiş olsun hempimize
    Aynen öyle.. :(
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

Aukansu mehmetyurtkulu